Leváctví a praváctví - je důležitým činitelem ve vývoji dítěte. Výzkumy mozku dokazují, že nejcharakterističtější vlastností, která odlišuje lidský mozek od ostatních živočichů je, že mají nesouměrnou činnost obou jeho polokoulí. U většiny lidí (cca 64%) je levá polovina mozku specializovaná pro abstraktní logické myšlení, řeč a písmo. Je z ní řízena i "šikovnější" pravá horní končetina. Pravá polovina mozku u této části populace má významnou roli v konkrétním vnímání a myšlení, při vnímání hudby, času, prostoru, v číselných vztazích a v konstruktivních úlohách. Ani při tvorbě řeči není pasivní. Rozlišuje se zde např. mužský hlas od ženského a řídí se citové zabarvení řeči. Zvláštností je, že u leváků byla řečová oblast ve více než polovině případů zjištěna v levé mozkové polokouli, tedy v téže jako u praváků. Leváctví není převráceným praváctví, ale vyznačuje se zcela odlišným charakterem mozkové nesouměrnosti a pravděpodobně složitějším uspořádáním řídících mozkových mechanismů.
Některý dětský mozek snese procvičování bez většího poškození, vždy však hrozí následky, které se projeví u dětí nejčastěji v oblasti motoriky, řeči, vývoje intelektu a charakteru:
dítě střídavě používá horní končetiny. Stává se, že jednou uchopí hračku nebo lžičku pravou, jindy zase levou rukou. Tato nevyhraněnost končí kolem čtvrtého roku. Levorukost se zřetelně projevuje v 5-7 letech a definitivně ustaluje v 10-11 letech.
Učitelé i vychovatelé musí věnovat zvláštní pozornost levorukosti a uplatňovat správnou metodiku výchovy leváků. Postup nácviku psaní je podobný jako při psaní pravou rukou. Levoruké děti mají problém se sklonem písma. Píší stojato, nebo mají opačný sklon písma. Nemusíme však trvat na ležatém písmu, pokud jim to dělá problémy. Postoje a názory rodičů či spolužáky mají učitelé směřovat tak, aby se na leváctví nedívali jako na osobitost. Všímejte si svých děti a nenuťte je psát pravou jen proto, že "tak se to má". Správný postoj a pomoc okolí jim pomůže stát se sebevědomými a šikovnými, musíme však zapomenout na staré, zažité a často "dobře míněné" rady "zkušenějších", abychom děti odmalička učili, kterou rukou se najedí. Hlavní je jejich pohoda a duševní zdraví.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu