V minulosti byla jídlem chudých italských rodin, dnes se podává v každé lepší restauraci. Kvůli energetické hodnotě a ne až tak výraznému nutričnímu profilu není sice stvořená na dennodenní konzumaci, ale je výborným zpestřením jídelníčku a s troškou fantazie z ní lze vykouzlit fantastické pokrmy. Je dobrou obměnou například ovesných vloček ke snídani, protože zasytí. Kromě toho je bez lepku, čili vhodná pro celiaky.
Podle Amerického ministerstva zemědělství (US Department of Agriculture) se v 100 gramech vařené polenty nachází přibližně 85 kalorií, malé množství tuků, asi 38 mg draslíku, 96 mg sodíku, 1,98 g bílkovin a hodně sacharidů. Denní doporučenou dávku železa pokryje zhruba na 66 procent, vápníku na 3 procenta a vitaminu A na 12 procent. Nacházejí se v ní i vitaminy skupiny B.
Polenta, tedy kukuřičná kaše se připravuje z kukuřičné mouky nebo krupice. Seženete ji už i v běžných obchodech. Vždy si však přečtěte etiketu, protože může být připravena buď semletím celých zrn, nebo takových, z nichž byly odstraněny klíčky a otruby. Ty jsou samozřejmě nesrovnatelně méně výživné. Ideální je, pokud je kukuřice pěstována v ekologickém zemědělství a šetrně se zpracovává, protože i způsob pěstování a úpravy ovlivňuje kvalitu výsledného produktu. Otevřenou mouku (krupici) dejte do skleněné nádoby na tmavé místo a zkonzumujte ho co nejdříve, protože rychle zhořkne.
Jelikož byla kdysi polenta jídlem chudých, na její přípravu vám stačí tři ingredience: kukuřičná mouka (krupice), voda a sůl. Mouka bývá obvykle hořká, a proto je třeba ji předem spařit. Následně se nasype 250 g kukuřičné mouky do litru vroucí vody, kterou jsme předtím osolili. Polentu je třeba vařit na mírném ohni a pořádně míchat. Pozor, prská a velmi snadno se připálí. Hotová je tehdy, když se voda vypaří.
Na trhu najdete i instantní kukuřičné kaše, které jsou jednoduché na přípravu. Obvykle je stačí rozmíchat ve vodě, živočišném nebo rostlinném mléce a dochutit skořicí, ovocem či ořechy.
Polentu lze připravit jako hlavní jídlo. V sladké verzi výborně chutná ke snídani. Připravuje se z ní i chléb, pečivo, těstoviny, placky či lahodné koláče. Přidává se do omáček a dokonce ji lze i grilovat. Lahůdkou je v kombinaci s pikantními sýry.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu