Praní prádla při nízkých teplotách ohrožuje zdraví nejen alergiků

Napadlo vás někdy, co všechno obsahují moderní prací prostředky? Namátkou můžeme jmenovat nikl, parfémy, barviva a různé další, ne zcela bezpečné, látky. Hotovou pohromou jsou hlavně pro alergiky, lidi s atopickým ekzémem a malé děti. Zkuste prát zdravěji!

Účinné prací prostředky

Mohlo by se zdát, že čím více chemikálií obsahuje prací prostředek, tím má výraznější prací schopnost. Ve skutečnosti má pouze horší vliv na naše zdraví. Stejně efektivně lze prát i bez nich. Vezměte si například bělidla, která zajišťují zářivě bílou barvu prádla. Nemají však nic společného s jeho čistotou, jde jen o optický efekt - lom světla na tkanině. Stejný výsledek dosáhnete i sušením prádla venku na slunci. Navíc, pokud prádlo sušíte uvnitř, škodíte zdraví celé rodiny ještě více. Zvyšujete tím vlhkost v bytě až o třicet procent a připravujete ideální prostředí pro roztoče či plísně. Nemluvě o tom, že spolu s výpary z pracích prostředků zároveň vdechujete i prach, který z oblečení opadává. Důležitou složkou pracích prostředků bývají také enzymy. Jejich úkolem je odbourat skvrny od potravin nebo krve. Účinnost některých druhů enzymů se však rapidně snižuje při vyšší teplotě. Objem prášku naopak uměle zvyšují látky zajišťující jeho sypkost, ale také konzervanty, barviva či vůně. Ty dráždí alergiky nejvíce.

Tipy pro alergiky

  • Vyhýbejte se pracím prostředkům s obsahem fosfátů. Neobsahují je gelové ani mýdlové prací prostředky. Mýdlové se však hodí spíše na ruční praní.
  • Dávkujte správně. Výrobci často uvádějí přehnané množství dávky. Zkuste ji snížit a zjistíte, že jste vyprali se stejným efektem. Nejefektivnější je dávkování přímo do pracího bubnu.
  • Mnohé práškové prostředky obsahují nikl, nejčastější kontaktní alergen. Upřednostněte raději gelové tobolky nebo gel na praní. Nedejte se oklamat nápisy na obalech prášků jako ECO či BIO. Sledujte obsah složení.
  • Vzdejte se aviváže. Je častým zdrojem alergií a je těžko biologicky rozložitelná. Příjemně měkký prádlo získáte i sušením venku.
  • Spolehlivým, ověřeným a neškodným čistícím prostředkem je obyčejný ocet nebo krystalická soda, které po zředění s vodou rozpustí i "zažranou" špínu. Podobný účinek na odstranění špíny má zředěná citrónová šťáva. Mýdlový sliz je alternativa, kterou používaly na praní naše babičky. Vyrábí se z nastrouhaného mýdla, vody a případně i prací sody. Abyste nemuseli mýdlo strouhat, kupte hotové mýdlové vločky. Koupíte je ve většině drogerií.
  • Pokud máte alergii na roztoče, perte při co nejvyšších teplotách. I když je praní při čtyřicítce šetrnější, výzkumy ukázaly, že nestačí. A nejen kvůli roztočům! Věci vyprané na 40 stupňů mají jen o čtrnáct procent méně bakterií než před vypráním a mohou dokonce obsahovat zbytky fekálních bakterií.
Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články