Přírodní antibiotikum od včel - propolis

Lidstvo neustále prahne po nových objevech. Na trhu se objevují nejnovější léky, masti a výživové doplňky. Farmaceutický průmysl si mne ruce, když lidé neustále kupují jejich přípravky v lékárnách, které se množí jako houby po dešti.  A přitom na staré, osvědčené a přírodní často zapomínáme. Stejně tak je to i s propolisem. Tento unikátní lék vytvářejí včely jako vedlejší produkt při snášení medu. Připomeneme si jeho použití a účinky.

Znali ho už Egypťané

Zvláštní sílu propolisu znali už naši předkové. Jako první ho zmínili ve svých spisech Egypťané. Ti ho nejprve používali při mumifikaci, ale později objevili jeho léčivé účinky. Podávali ho jako pomoc při žaludečních a kožních problémech. Dostali se k němu i Řekové a Římané, ve 12. století již zaznamenal přední pozice v soudobém lékařství. Skládá se z pryskyřice, sekretů rostlin, éterických olejů, pylu a včelího vosku. Obsahuje vitaminy skupiny B a vitamin E, díky kterému je využíván i v kosmetickém průmyslu.

Navzdory jeho nesporným kvalitám by si na něj měli dávat pozor silní alergici

Speciálně ti, kterým dělá problém med a produkty z něj. Propolis má lepkavou pryskyřičnou konzistenci a včely ho vyrábějí z květních poupat topolu, břízy, kaštanu, vrby a téměř všech jehličnatých stromů. Jeho prvotní využití je pro stavební účely v úlu. Hmyz jím těsní mezery v plátech a také ničí pozůstatky škůdců, které dokáží sice zneškodnit, ale ne odstranit ze svého obydlí. Může mít zelenou, hnědou, červenou a oranžovou barvu. Záleží to na stromu, z něhož byl sklizen. Ne všechen propolis musí mít léčivé účinky. Pokud je úl situován v průmyslové oblasti, bez dostatečného množství těchto stromů, včely si ho musí uměle vyrobit. Takový produkt ztrácí dobré vlastnosti.

Nejpřírodnější antibiotikum

Silné antiseptické účinky přinesly tomuto včelímu produktu post nejpřírodnějšího antibiotika. K celkové léčivé síle přispívá i široké spektrum minerálů. To však závisí i na ročním období, ve kterém byl propolis posbíraný. Významné postavení v něm mají i enzymy, bioflavonoidy a esenciální aminokyseliny. Pokud chcete využít i jeho antioxidační účinky, měli byste každé ráno smíchat v deci vody 30 kapek propolisové tinktury. Následně si jí vypláchněte ústa, abyste odstranili všechny bakterie a zbytek vypijte, pro vnitřní ochranu trávicího traktu.

Bojovník proti zánětům

A teď pojďme k nejpodstatnější vlastnosti propolisu - k jeho léčivým účinkům. Základní pomoc dává tím, že si dokáže poradit s jakýmkoliv zánětem. Při venkovních poraněních stačí postižené místo potřít. Takto si snadno poradíte s řeznými poraněními, jakýmikoliv vyrážkami, zánětem ucha a dobrý je i na křečové žíly. Vnitřní použití se doporučuje při silných menstruačních bolestech, průjmu či chřipce. Dávka se vždy mění podle závažnosti onemocnění. Pokud vás bolí zuby, stačí si propolisem potřít inkriminované místo a za chvilku je po problému. Co se týče ústní dutiny, tak výborný je i na afty. Při nachlazení a respiračních obtížích se doporučuje kloktání rozředěné tinktury a aplikování masti na hrudník. Výborné výsledky má i při zmírňování projevů migrény.

Utlumuje bolest

Jelikož bolest je zakotvena v zánětlivém procesu, propolisu můžeme připsat i anestetické účinky. Vhodný je rovněž na klasickou, tak svalovou horečku. Po opaření horkou vodou si ihned potřete postižené místo propolisem. Stejně postupujte i při nadměrném slunění a úžehu. Dokáže účinně bojovat i proti bakteriím. Tuto funkci zastupuje již v úlech, kde chrání med před škodlivinami. Pokud budete mít odřeninu, stačí si ji nejprve tedy postříkat tinkturou. Urychluje také její hojení. Nejen kvůli těmto vlastnostem byste měli mít vždy po ruce alespoň malou lahvičku s produktem z propolisu. Používat jej mohou i malé děti. V lékárně si však musíte vyžádat speciální dětské produkty s jemnějším složením. Pochlubit se může i zkrášlující silou. I proto se přidává do výrobků proti vráskám. Vhodný je i při léčbě akné a některých druhů ekzémů. Bonusem na závěr je ochrana imunity při pravidelném užívání.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články