Přírodní dezinfekce ran, ochrana zubů a podpora trávení? To vše umí naše sliny!

Vše v našem těle je jedinečné, úžasné a k něčemu potřebné. Stejně tak je to i se slinami. U zubního lékaře je proklínáme, ale ony jsou pro nás velmi důležitou tekutinou. Inspirujte se u zvířat. Proč myslíte, že si zvířata lížou rány? Neběhají po světě s lékárničkou, a přesto se jim hojí rány, které utrpěla v boji s jinými zvířaty. A co takhle trávení a ochrana zubů? I to jsou velmi důležité funkce našich slin.

Dezinfikují rány

V dětství jsme si odřená kolena a jiné rány nedezinfikovali vlastními slinami jen tak pro nic, za nic. Sliny mají totiž antibakteriální a antivirální účinky, působí dokonce i proti plísním. Dá se říci, že slina je druh přírodního dezinfekčního prostředku, které podporuje hojení ran.

Podporují hojení ran

Pokusy na potkanech ukázaly, že každému zvířeti, kterému je chirurgicky odstraněna slinná žláza, se rány hojí pomaleji. Faktem také je, že v případě lidí se rány v ústech hojí ve srovnání s kůží mnohem rychleji.

Zmírňují bolest

Důvodem je, že sliny obsahují endorfiny neboli tělesný opioid. Jde o skupinu léků s účinkem podobným morfinu. Lékaři je předepisují především na bolest.

Pomáhají při pojídání

Sliny obsahují hlenovou látku, díky které můžeme potravu rozžvýkat a následně spolknout. Snižují i ​​tzv.tření v ústech.

Usnadňují trávení

Sliny obsahují také enzym s názvem amyláza, jejímž úkolem je štěpení škrobu na jednodušší cukry. Dá se tedy říci, že trávení začíná již v ústech.

Chrání zuby

Protože sliny zajišťují v ústech ph neutrální prostředí, důležité pro zachování skloviny, zubům by se bez nich těžce žilo. Po jídle se s jejich čištěním doporučuje půlhodiny počkat. Jinak riskujeme odstranění části ochranné vrstvy.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články