Problémy u šicích strojů
Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí historie. Dokázal však, že je užitečný pro ně i pro ženy vůbec, protože omezil nutnost ručního šití.
Jako každé mechanické zařízení vyžaduje šicí stroj údržbu a mohou u něj nastat problémy. I švadlena začátečnice s minimem znalostí však může většinu menších problémů opravit sama.
Ohnutá jehla
Pokud jehla šicího stroje sklouzne do prostoru cívky, pravděpodobně se ohne. Jehlu pak musíte vyměnit. Dávejte přitom pozor, abyste plochý konec nové jehly správně umístily podle manuálu.
Nesprávné navlékání
Různé šicí stroje nenavlékají nitě stejným způsobem. Pokud se nit trhá nebo neprochází hladce držáky, je nejspíš špatně natažená. Návod, jak ji správně natáhnout, najdete v manuálu nebo v instruktážní knize. Všeobecně platí: dejte špulku na vřeteno a protáhněte nit držákem či držáky, kolem ovladače napětí, zpátky do držáku a pak dolů k jehle.
Nitě a žmolky pod stehovací deskou
Vyjměte stehovací desku, cívku a všechny odnímatelné součásti v okolí jehly. Kartáčkem odstraňte žmolky a nitě z prostoru na cívku a pod stehovací deskou. Můžete si přitom pomoct jehlou nebo pinzetou. Než začnete pracovat v této části šicího stroje, odpojte ho nejprve ze zásuvky.
Horní nebo dolní napínač je uvolněný
Ovladač napětí horní nitě bývá obvykle kolečko s číselníkem na přední straně. Ovladač dolního napětí bývá šroub na pouzdru cívky. Ušijte řadu stehů napříč kusem látky. Látku vytáhněte a podívejte se, která nit je volnější. Nastavte napětí obou nití tak, aby bylo stejné a aby se žádná z nich neuvolňovala, když budete stehovat látku úhlopříčně. I malá úprava napětí znamená rozdíl, takže u ovladačů obou nití provádějte úpravy postupně.
Šicí stroj potřebuje olej
Pokud šicí stroj při šití rachotí, potřebuje nejspíš promazat olejem. Používejte pouze speciální olej na šicí stroje a dávejte ho pouze na doporučená místa. Podívejte se do manuálu, kde je najdete.