Proč nedávat výrobky ze sóji do zdravého jídelníčku?
Sója je často “odborníky” na výživu prezentovaná jako jedna z nejzdravějších a velice všestranně použitelných potravin. Ale při podrobnějším představení této luštěniny zjišťujeme, že to není ani zdaleka pravda a že častá konzumace může i našemu organismu škodit. Občasná konzumace samozřejmě neškodí. Ale nemyslete si, že když nahradíte maso a mléko sójou, budete překypovat zdravím.
1. Sója zvyšuje toxickou nálož na organismus
Sójové boby patří mezi potraviny, které jsou nejvíce stříkané chemikáliemi a jejich vysoký obsah pesticidů jen zvyšuje toxickou nálož na naše tělo. Navíc, úpravou a zpracováním sóji se výrazně zvyšuje obsah hliníku ve finálním produktu, což může výrazně poškodit ledviny a nervový systém. Při zpracování sóji vzniká i lysinoalanín, který negativně ovlivňuje ledviny a nitrosamin, který je výrazně karcinogenní.
2. Sója může zapříčinit hypotyroizmus
Sója obsahuje goitrogény, sloučeniny, které vedou k hyperfunkci štítné žlázy a zvyšují riziko vzniku rakoviny v tomto orgánu. Tyto složky byly spojeny s autoimunitním onemocněním štítné žlázy u lidí, kteří byli od malička krmení sójou. Sója je tak něčím takovým, co zastánci funkcionální medicíny nazývají fytoendokrinní narušovač, protože přímo zápasí s funkcí štítné žlázy potlačováním peroxidázy, enzymu, který je nezbytný pro správnou syntézu hormonů T3 a T4. Nebezpečné efekty tohoto procesu jsou zejména obezita, intolerance na zimu, nízký tlak, ztráta síly a ospalost.
3. Sója blokuje absorpci minerálů
Sója má vysoký obsah antioxidantů, zvaných filatů, které jsou známé tím, že brání absorpci dvou základních makrominerálů (jako je calcium a magnézium) a stopových prvků (zinek a železo). Více fylátů v dětské výživě znamená více problémů s růstem. Naneštěstí, neexistuje ani žádná cesta, jak se zbavit tohoto negativního účinku sóji způsobem přípravy jako vaření, namáčení, či dušení.
4. Konzumace sóji je spojena s poruchou soustředěnosti (ADHD)
Dětská výživa založená na sóji je spojena s poruchami pozornosti a soustředění. Tyto produkty často obsahují 80-krát více manganu než mateřské mléko, přičemž nadbytek manganu je spojen s neurotoxicitu.
5. Sója zvyšuje stres na kardiovaskulární systém
Hemaglutinin je látka, která se našla v sóji. Tato složka je známá tím, že působí na shluk červených krvinek, což znamená, že se spojují dohromady a formují masy. Tento shluk však negativně ovlivňuje přirozené proudění krve a zvyšuje tak stres na cévní soustavu.
Je zde několik důvodů, pro které bychom měli snížit nebo zcela eliminovat příjem sóji
a potravin obsahujících sóju. Jedinou vhodnou cestou mohou být výrobky jako tempeh, miso, nebo kvalitní sojová omáčka vzhledem k tomu, že jsou to všechno produkty fermentované sóji. Úplné vyloučení sóji z jídelního lístku není tak jednoduché, vzhledem k faktu, že sója se momentálně nachází v mnoha běžných produktech jakými jsou těstoviny, pečivo, chléb, margarín, rostlinný olej a zejména fast food produkty.