Proteinové tyčinky a zásady při jejich výběru
Proteinová tyčinka je výborný pomocník při boji s hladem. Je zdravá a neustále ji můžete mít u sebe. Nezabere mnoho místa, nezkazí se, dokonale zažene hlad a dodá tělu tolik potřebné bílkoviny. Jen je třeba vybrat tu správnou. Nabízíme vám pět bodů, na které je vhodné se zaměřit, aby tyčinka splnila to, co se od ní očekává.
Zásada 1: Obsah bílkovin
Proteinová tyčinka je náhradou jídla v době, kdy si nemůžeme dopřát dostatek kvalitních živin. Pokud máte čas na výživné jídlo, které si můžete vychutnat s příborem, určitě ho nenahrazuje proteinovou tyčinkou. Pokud vás ale zastihne hlad v průběhu dne, před či po cvičení, případně při cestování nebo ve chvílích, kdy máte chuť na nějakou "dobrotu", je proteinová tyčinka tou nejvhodnější volbou. Bílkoviny jsou považovány za základ každého zdravého jídla. Jsou stavební hmotou nejen pro svaly, ale pro všechny tkáně. Právě pro jejich rychlé, jednoduché a chutné dodání vznikly první proteinové tyčinky. Kolik bílkovin však musí obsahovat tyčinka, aby byla skutečně proteinová? Na trhu se setkáme i s tyčinkami, u nichž je podíl bílkovin pouze na úrovni 10 či 20%. Kousek od této hranice jsou však i různé obyčejné sladkosti, stačí, že obsahují mléčný či smetanový základ. Skutečně proteinová tyčinka by měla obsahovat alespoň třetinový podíl bílkovin, ideálně i vyšší.
Zásada 2: Obsah cukru
Cukr je velmi chutný, což vědí výrobci potravin stejně dobře jako my. Proto se neštítí cukr v různých podobách "propašovat" i do proteinových tyčinek. Najdeme ho tam v různých obdobách - jako glukózo-fruktózový sirup, sacharózu, fruktózový sirup, invertní sirup ... Jeho úloha je však stejná: dodat sladkou chuť a za málo peněz výrazně zvýšit hmotnost tyčinky. Jenže tak snadné to není. Cukr, který v takové tyčince sníme, způsobí výrazné výkyvy v hladině krevního cukru. Nejdříve ji prudce zvýší, čímž donutí tělo vyplavit hormon inzulín, jehož úkolem je přebytečný cukr uložit v orgánech - a také jako tuk. Zvýšená hladina inzulínu však vzápětí probudí hlad a zejména naše chutě na sladké. Následuje začarovaný kruh - čím více sladkého sníme, tím více chutě na sladké máme. I okřídlená věta o rychlé energii je jen marketingovým tahem. Rychlost ukládání cukru z krve je mnohem vyšší než rychlost, s jakou ho dokážeme využít.
Zásada 3: Cena a poměr bílkoviny / sacharidy
Zkoušeli jste si někdy přepočítat, kolik zaplatíte za každý gram bílkovin, které se chystáte sníst? Ať už jde o oběd, proteinový koktejl nebo tyčinku? Je důležité si všímat i tohoto faktoru. V opačném případě se může stát, že s dobrým úmyslem zaplatíte za bílkoviny mnohem více, než si myslíte. Běžnou praxí je nafukování hmotnosti tyčinek cukrem, aby se zdály na první pohled levné. Nicméně nejednou je ekonomicky výhodnější přijmout stejné množství v bílkovin i ve výživě, která se přívlastky "proteinová" nepyšní, i za cenu přidaného cukru. Zejména kvůli snaze výrobců vydělat co nejvíce, se v obalech proteinových tyčinek skrývají i obyčejné horalky. Při výběru tyčinky si proto pozorně prohlédněte, kolik za bílkoviny zaplatíte.
Zásada 4: Obsah vlákniny a zdravých tuků
Přijmout dostatečné množství vlákniny, alespoň na úrovni doporučené denní dávky, je bez konzumace velkého množství zeleniny náročné. Je proto vhodné ji ve stravě doplňovat. Kromě všeobecně známých vlastností vlákniny - zlepšuje trávení, pomáhá vytvářet vhodné prostředí pro dobré bakterie, usnadňuje vyprazdňování - má vláknina i schopnost snižovat glykemickou hodnotu jídla, čímž zmírní dopady sacharidových jídel na náš organismus. Podobně příznivé účinky mají i zdravé tuky v potravě. V současnosti se začínají hroutit mýty o tom, že všechny tuky jsou špatné a neměli bychom je jíst, důkazem čehož je rozšíření olivového či kokosového oleje a zejména Omega 3. Ve skutečnosti mohou správně vybrané tuky snižovat cholesterol, riziko srdečně-cévních onemocnění a stejně jako vláknina snižují glykemický index zkonzumovaného jídla. V tucích se rozpouštějí i životně důležité vitamíny. Netřeba zapomínat také na to, že zdravé tuky zlepšují náš celkový zdravotní stav a dodávají energii, díky čemuž mohou nahradit pro náš metabolismus škodlivý cukr.
Zásada 5: Zdravá sladká chuť
Stále více už víme i o rizicích některých umělých sladidel. Zejména aspartam je často skloňovaný v souvislosti se zdravotními riziky, dokonce rakovinou. Je proto vhodné vyhýbat se tyčinkám, které ke slazení používají podobná umělá sladidla. Ačkoliv je snaha snížit podíl cukru chvályhodná, měla by následovat i vyšší cíle. Boom zažívá slazení přírodními sladidly, například stévií. Glykosidy stévie, jak se nazývají výtažky této rostliny, jsou několikrát sladší, než stolní cukr a nezpůsobují výkyvy v hladině krevního cukru.