Alkohol - metla lidstva

Pití alkoholu je dnes zcela běžné. Stalo se zálibou dětí a dospívající mládeže, ženy v něm rády utápějí svůj žal, muži pijí při každé příležitosti, a pokud příležitost není, tak si ji najdou. 

Někomu alkohol chutná, jiným ne. Na rizika se nemyslí, vždyť je to dovoleno, alkohol není droga. Nepatrný zisk, který našemu zdraví přináší umírněné pití, obvyklé vysoce převáží riziko zdravotních potíží a nemocí, hrozících nám již při drobných prohřešcích, pokud k nim dochází často. 
Je pravda, že v malém množství může být alkohol lék, deci červeného vína, nebo doušek pálenky na pročištění střev, nebo utišení bolesti zubu. Avšak najít správnou míru, která je ještě pro naše zdraví prospěšná je velmi těžké. 
Alkohol utlumuje centrální nervový systém, proto u alkoholika jsou některé funkce zvýšené, aby utlumené vypadaly normálně. Po náhlém přerušení pití dochází k přerušení dosavadního tlumivého vlivu se vznikem abstinenčních příznaků. Tyto jsou již projevem fyzické závislosti na alkoholu. 
Alkohol má vliv na všechny naše orgány - mozek, srdečně cévní trakt, žaludek, játra, tlusté střevo, pohlavní orgány, ale také zanechává i stopy na naší pokožce, vlasech ... V mnoha případech je špatný zdravotní stav důvodem, proč se alkoholik rozhodne pro léčbu a zanechává pití. Nicméně u některých je poškození v takovém stádiu, že pro zastavení chorobného procesu nepomůže ani abstinence. Jednoduše přestává s pitím už pozdě. Vzhledem k těmto poškozením třeba připomenout, že lidé jsou různě odolní vůči alkoholu, totiž u jedněch se mohou následky objevit dříve, u jiných později.

Mozek 

Při dlouhodobém užívání alkoholu dochází k výrazným organickým změnám v mozkové činnosti (ztráta psychické vitality, úbytek intelektu, demence), což je způsobeno toxickým poškozením bílé hmoty. 
Při abúzu alkoholu mnohdy přicházíme do styku s tzv. "alkoholickou epilepsií" (asi 10% všech epileptiků) v důsledku lokálního poškození mozku alkoholem. 
Osoby závislé na alkoholu více trpí úrazy hlavy, nitrolebním krvácením, které způsobuje neurologické obtíže (silné bolesti hlavy, zvracení, ochrnutí některých částí těla...). 
Obecně lze říci, že mozek je alkoholem nejvíce poškozovaným orgánem. 
Periferní nervstvo, alkoholická polyneuritida se vyskytuje asi u 20% všech závislých osob na alkoholu. Nejvíce postižených lidí je ve věku od 40 do 60 let. Jde o specifický zánět, který vzniká při nedostatku vitaminů skupiny B (avitaminóza B). 
Příznaky nemoci jsou: mravenčení, brnění končetin, bolesti a křeče svalů, nejistá chůze. Může dojít až k ochrnutí. Léčbou je především abstinence a přísun vitamínů skupiny B. 
Gram čistého alkoholu obsahuje až 7 kalorií, což je dvojnásobek ve srovnání s cukrem a bílkovinami (obě obsahují přibližně 4 kalorie). 
Po náhlém přerušení pití dochází k přerušení dosavadního tlumivého vlivu se vznikem abstinenčních příznaků. Tyto jsou již projevem fyzické závislosti na alkoholu. 
Lehčí stupeň se projevuje třesem končetin nebo celého těla, pocením, bušením srdce, neklidem a hyperaktivitou sympatického nervového systému. 
Pokud jsme závislí už těžce, ráno nás je na zvracení, které si často "léčíme" douškem. Toto je jeden z varovných příznaků alkoholismu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kam necestovat, když si dovolenou nedokážete přestavit bez alkoholu

Pokud si svou dovolenou neumíte představit bez piva, každovečerních několika sklenic vínka či skvělé nálady...
více…

Silvestr, který dokáže překvapit a ohromit hosty?

Oslavit odchod starého a příchod nového roku doma s přáteli? I přes exotické zájezdy, pobyty na horách či oslavy v...
více…

Co dělat, když to přeženete s alkoholem? Dejte si vitaminovou tabletu!

Akce spojené s pitím alkoholu často nevětří nic dobrého. Sice si dáváte předsevzetí, že bude pít s mírou, či po...
více…

Hrušky Singo léčí kocovinu

Korejské hrušky, hrušky Singo, ale také asijské hrušky, to je jen malý výčet názvů pro sladký a šťavnatý plod,...
více…

Co pít na párty, když držíte dietu?

Držíte dietu, která funguje na základě snížení množství sacharidů ve stravě a chystáte se na párty? Co dělat,...
více…

Proč matky holdují alkoholu?

Alkoholismus ze stresu? I tak by se dala nazvat cesta, kterou volí některé zaměstnané ženy a matky. Po příchodu domů...
více…

Pivo nedělá z mužů chlapy, ale ženy!

Přestože i ženy pijí s oblibou pivo, vesměs jde o nápoj spojovaný spíše s muži. Ale napadlo vás někdy, milí muži,...
více…

Na co by ženy nejraději zapomněly?

Jste schopni se poučit z vlastních chyb? Chybují muži i ženy. Jen ženy si to více berou a často si sami sobě...
více…

Jaký vliv mají drogy a alkohol na sebevraždy?

Pití alkoholu a užívání drog mohou vést k sebevraždě dokonce i u osob, které nemají depresi.    Na...
více…

Whisky (whiskey)

Příběh whisky je rozvětvený. Bourbon Whisky, americký národní nápoj, se původně v 18. století pálil z žita....
více…