Antigravitační polohy při porodu
Porod je aktivní proces. Změny polohy během porodu jsou jednou z nejúčinnějších metod na nefarmakologickou úlevu od bolesti. Pokud si maminka zvolí vhodnou polohu, může si velmi ulevit a porod zefektivnit. Změny polohy jsou zároveň, v některých zařízeních, i jedním z nejpoužívanějších úlevových prostředků.
Obecně můžeme polohy, podle pomoci gravitačních sil, rozdělit na tři skupiny:
Polohy podporující gravitaci
Polohy, které nic nemění - nazvěme je neutrální
Polohy antigravitační
Budu se moci hýbat jako potřebuji?
Mnoho žen se obává, že v našich porodnicích není možné polohy měnit, že tam na to nemají dostatek prostoru a pomůcek apod. Z části je to pravda, protože prostory některých našich porodnic jsou opravdu stísněné. Avšak mnoho z nich, dovolím si dokonce tvrdit, že většina už má k dispozici alespoň velký míč. No a opřít se můžete i o postel, židli, stůl, okno nebo dveře. To mají opravdu všude.
Polohy, o kterých budeme mluvit, se v našich reálných podmínkách dají použít většinou jen během první doby porodní. Ale snad se pro vás najde porodník nebo porodní asistentka, která bude mít odvahu - pokud vy budete cítit takovou potřebu - zkusit některé z nich i během vypuzovací fáze.
Antigravitační polohy
Leh na zádech
Donedávna jediná možná poloha v našich zařízeních. Naštěstí od ní upouštíme. A proč je zařazena jako antigravitační? Pokud si představíte porodní cesty jako dětskou skluzavku, nebo jako písmeno J, tak takto jsou v době, kdy žena stojí. A když si lehne, lehne si i písmenko J (skluzavka) na tu delší stranu. Konec faječky tedy směřuje nahoru. Protože žena tlačí "do kopce", děloha se musí více snažit, kontrakce jsou častější a bolestivější, spíše se unaví. Na druhé straně, je pro zdravotníky nejvýhodnější, protože mají přímý "oční kontakt s vašimi porodními cestami". Kromě toho tato poloha způsobuje přitlačení dolní duté žíly - což se projevuje omezeným přísunem kyslíku.
Leh na zádech s koleny u ramen
Občas je vidět ve starých filmech, kde neměli ještě klasické porodní stoly a rodily v měkoučkých postelích, pohodlně a elegantních nočních úborech. Při "normálním" porodu je to pozice přinejmenším neobvyklá. Ale pozor, nesmíme na ni zapomínat. Má totiž také svůj význam. Ve specifické situaci - kdy je hlavička jakoby zaseklá pod stydkou sponou. V takovém případě mohou kolena u ramen dopomoci ke změně pánevní osy, stydká spona se přesune a hlavička má možnost vklouznout pod ni a pokračovat porodními cestami dál.
Kolenoprsní poloha
Tuto polohu velmi často vidíme u maminek, které ji často používaly už během menstruačních bolestí. Hlava i vrchní část těla jsou na podložce, kolena jsou přitažené až k hrudníku, nohy skrčené. Pokud jste mívaly silnou menstruaci, jistě si umíte představit, že tato poloha byla v těch křečích jednou z těch, kdy se bolest prožívala snáze. Avšak - během porodu je smysl této polohy jiný. Ještě jednou připomínám, že tato poloha je antigravitační, tedy nepodporuje posun děťátka ven. Není proto vhodná pro všechny maminky. Ale v konkrétních případech je velmi nápomocná. Které to jsou?
Někdy, když hlavička děťátka naráží na pánevní dno, je možné ji v této poloze poobrátit. Gravitace - tentokrát v opačném směru, totiž posune hlavičku jemně zpět, směrem od pánevního vchodu, kde špatně naléhala. Pak je větší možnost, že jde správným směrem. Ohne se, pootočí, upraví před tím, než znovu vstoupí do pánve. Nejlepší je, pokud děťátko do pánve vstupuje záhlavím. Ale stávají se i případy, kdy jde na svět tvářičkou, čelíčkem nebo při porodu koncem pánevním zadečkem, či nožičkou.
Podobně jako poloha na čtyřech, pomáhá děťátku koleno prsní poloha přesunout se do takzvaného předního postavení. Tedy takového, kdy jsou zádíčka dítěte a zadní strana jeho hlavy (záhlaví) nasměrována k břišní stěně mamky. Takto uložené dítě se rodí jednodušeji než to, které je v poloze naopak - v zadním postavení. Tedy když jeho záda a záhlaví směřují dovnitř, do těla matky, jakoby k páteři. Toto postavení totiž může porod výrazně prodloužit.
Přepadení pupečníku je situace, ve které je třeba jednoznačně využít tuto polohu. Ne sice častá, ale je třeba být na ni připraven. Jak k tomu dochází? Před začátkem porodu nebo i v době porodu - vždy však už po odtoku plodové vody, při prasklém plodovém obalu, se pupečník dostane pod část děťátka až do pochvy. Tedy přes otevřený krček dělohy se dostane do prostoru pod hlavičku nebo při porodu koncem pánevním pod zadeček. To může způsobit, že jejich tlakem (pupečník je v těsném prostoru mezi děťátkem a kostmi pánve mamky) se pupečník přiškrtí, a protože děťátko stále dýchá pomocí něj, omezí mu tím přísun kyslíku. V takovém případě, neváhejte ani chviličku, a dejte se do kolenoprsní polohy. Jak jsem již zmiňovala, naléhavě přinuťte děťátko, aby se vrátilo do oblasti dělohy, a nemůže tak přitlačit pupečník celou silou. A okamžitě zavolejte odbornou pomoc!
Při příliš rychlém porodu – překotném - je také tato poloha výborná. Občas se stává, že porod začne náhle, velmi rychle a s obrovskou intenzitou. I když mnohé těmto ženám trošku závidíme, ve chvíli jako je tato, to rozhodně není snadná situace. Je nutné zajistit, aby se děťátko nenarodilo raketovou rychlostí, protože tak může poranit porodní cesty, roztrhnout hráz apod. Kromě toho se po překotném porodu častěji stává, že žena silně krvácí a dokonce i to, že děťátko nedýchá. Nepohánějte porod ještě více! Pokud by se taková situace vyskytla, zaujměte kolenoprsní polohu a volejte rychlou pomoc. Netlačte, nenapomáhejte už i tak silným kontrakcím.
Někdy se tato poloha využívá i v případě, že spodní část dělohy je velmi oteklá (na základě předchozího silného tlaku), v případě, kdy má žena velké problémy s hemeroidy nebo je po úrazech páteře apod.
Při normální postupujícím porodu je však tato poloha nevhodná - ať už během první nebo druhé doby porodní. Pracovali byste proti porodu, mohl by se dokonce zastavit posun děťátka ven i přes snahu kontrakcí vytlačit ho.