Co by neměly děti jíst před prvním rokem?
Oficiálně je přechod na jinou stravu, jako mateřské mléko či umělá formule, doporučován kolem půl roku dítěte. Ani v tomto věku však není trávicí soustava a organismus kojence připraven na mnoho věcí, které nám přijdou úžasně chutné, a neumíme si bez nich představit svůj jídelníček.
První na černé listině je sůl. Za ní v těsném závěsu následují klasické koření, které používáme ve velkém my dospělí: tím se myslí pepř, paprika, chilli a jiné pálivosti. Stejné tabu platí i pro cukr bez rozdílu a co je důležité, i pro med, který je mimo jiné pro děti těžko stravitelný. Tyto ochucovadla do jídelníčku děťátka nepatří a čím později je dostane, tím lépe. Mnozí pediatři a odborníci na výživu dokonce doporučují nesolit, nekořenit a nesladit až do 3. let dítěte. To znamená, nechat dítě naučit si vychutnat přirozenou chuť jídla a pití, přičemž na pití je pro děti doporučená obyčejná čistá voda.
Zelenina a ovoce ano - ale jaké?
Klasickým doporučením je začít jednoduchou zeleninou bez možnosti vyvolat alergickou reakci. Mezi takové zeleniny patří petržel a celer, takže pokud máte v rodině alergie nebo ekzém, buďte opatrní. Z jiných důvodů se nedoporučuje syrový hrášek - je třeba dát pozor, aby ho totiž dítě nevdechlo. Pokud již používáte zeleninu, dejte pozor, aby nebyla plná dusičnanů, co nejlépe zeleniny zajistěte buď z vlastní eko zahrady bez chemikálií a postřiků nebo nákupem bio zeleniny. Pravdou je i to, že pokud nemáte jistý zdroj, vyhýbejte se nové, tedy čerstvě narostlé první zelenině, v níž bývá zvýšené množství dusičnanů. Je třeba myslet i na to, že někdy může příkrm z mrkve a brambor způsobit vážné problémy se stolicí dítěte. Tehdy je dobré vyměnit jednu složku za brokolici nebo i špenát nebo cuketu. Určitě není vhodné kyselé zelí! K ovoci - kromě jasného zdroje - platí jedno: co nejvíce preferovat domácí a sezónní ovoce, výjimkou z řady exotických druhů je jen banán. Je třeba také dát pozor na ovoce, které dělá problémy i dospělým - jako jsou například jahody.
Luštěniny s otazníkem
Obecně se luštěniny nedoporučují kvůli nadýmání, i když podle zkušeností je dobré začít nejprve čočkou a to tak, že po namočení (ideálně od večera do rána) ve vodě, v níž stáli luštěniny, slijeme a uvaříme v nové. Jednoznačný postoj je vůči sóji a jejím výrobkům - pro děti tohoto věku se nedoporučuje kvůli možnosti zkřížené alergické reakce. Co se týče cizrny, je vynikajícím zdrojem vitamínů, ale doporučuje se ho pro děti až po ukončeném prvním roce.
Jak s mlékem?
Do jednoho roku určitě nepodávat kravské ani jiné mléko, ba dokonce ani sójové. Opět platí, že pro děti s náběhem nebo genetickým předpokladem ekzému či alergie je třeba tuto hranici posunout až na 3 roky - i když je to stále na rozhodnutí a zvážení rodičů. Z mléčných výrobků je povoleno podat jen čistý bílý (ne smetanový) jogurt bez příchutě, maximálně - a nejlepší - s čerstvým sezónním ovocem. Vyloučen ze společnosti je i tvaroh a také výrobky z něj - např. pribináček.
Co ještě ne?
S masem v zásadě není problém, i když se kvůli dobrému strávení doporučuje drůbeží maso, pokud možno, vyhnout se je dobré vepřovému masu. Jedinou zcela striktní výjimkou do roku jsou ryby- které umí vyvolat také zkříženou alergickou reakci.
Na černé listině jsou i vajíčka, která by se dětem s atopickým ekzémem neměly podávat až do 3 let života. Navzdory lásce rodičů v jídelníčku takových dětí ze stejných důvodů nemá co dělat kakao ani čokoláda ba ani sladké sušenky kombinované s oříšky a jinými příchutěmi - mnohé z nich obsahují problematická E-čka, také jsou plné cukru, což není pro děti vhodné. Jsou pediatři, kteří nesouhlasí ani s používáním piškotů do magické hranice jednoho roku. V nemilosti pro miminka zůstává lízání zmrzliny - také z důvodu obsahu kravského mléka a vajec a ochlazení tímto způsobem je třeba odkládat, dokud se dá. Co se týče sladkostí, výjimkou jsou cereální tyčinky. Pokud pečeme dort, tak jen ovocný a se želé.
Snad ani nutné mluvit o plesnivých a zrajících sýrech, uzeninách, vnitřnostech (i když zde nejsou "výživáři" jednotní) a houbách, které jsou pro takové děťátko absolutně nevhodné. Do jídelníčku děťátka do roku nepatří ani klasická pšeničná krupice, přesto, že někteří rodiče by ji rádi podávali už od 6. týdne. Zákaz platí i pro kyselinu citrónovou a ocet, pro ořechy a oříšky,kupodivu - kvůli riziku udušení se malými částmi - i rozinky.
Ano, ale takto…
Těstoviny lze podávat - ale jen bezvaječné.
Pokud chceme dát děťátku něco "slaného", volbou jsou pohankové křupky - ale nesolené, což platí u všech druhů "křupek" a tyčinek.
Shrnutí na závěr - Co se doporučuje určitě vynechat během prvního roku života:
Kiwi, ananas, mango, broskve, fíky
Citrusové plody
Bobulové ovoce (rybíz, angrešt, maliny, jahody, ostružiny)
Ořechy, mandle, pistácie, olejové plody, slunečnicová semínka, piniové ořechy, dýňová jadérka
Cukr a hnědý cukr, sladkosti, med, javorový sirup
Rajčata, celer, paprika, ředkvička, křen, luštěniny, kyselé zelí
Řeřicha, bazalka
Exotické koření (vanilka, skořice, kari…)
Vaječný bílek, mléko, mléčné výrobky - kromě bílých jogurtů s tukem do 3%
Ryby, měkkýši
Vepřové maso
Celozrnné pečivo
Instantní polévky, smažená jídla, hranolky, lupínky, perlivé a kolové nápoje, fast foody