Co si rozmyslet při pořizování živé hračky pod stromeček?

Čas Vánoc často zvyšuje touhu našich dětí po zvířátku. Děti po zvířátku touží obvykle stále, ale na Vánoce se jejich touha stupňuje. Čas Vánoc je tak trochu magický, máme pocit, že se nám všechno splní. To vede k tomu, že rodiče nakonec ustoupí, pokud to je jen trochu možné a pořídí dětem domácího mazlíčka. Bohužel často to vede k tomu, že po svátcích nacházíme opuštěná zvířátka schoulená u popelnic, dokonce i v nich. Svědčí to o nesmírné krutosti, protože pokud se již zvířátek chceme zbavit, můžeme ho přece někomu darovat nebo dát do útulku. Ale i to je pro některé příliš.

Proto si dobře rozmyslete, zda to uděláte a dáte pod stromeček živou hračku. Protože to není hračka, je to živý tvor se všemi svými touhami a potřebami. O tom, jaké zvíře vaše dítě, nebo celkově rodina potřebuje, by měl rozhodovat také věk vašich dětí, jejich a vaše zaneprázdněnost. Výběr mazlíčka by také měl záviset na vašich zkušenostech. Je skutečně směšné, když si někdo koupí velkého psa s komplikovanou povahou, který ho pak vláčí venku jako hadr. Ale to je ta směšnější stránka věci, ale nezvládnuté zvířata dokážou i ublížit a na vině je vlastně majitel, i když s oblibou viníme to zvíře.

Takže jako domácího mazlíčka můžete klidně zvolit pro začátek morče, křečka nebo myšky. Až když vidíte, že není problém se o ně postarat, můžete jít dál. Velmi příjemná a nenáročná zvířátka jsou andulky nebo křeček, zde je však třeba počítat s jejich hlučností.

Děti nejvíce touží po pejskovi, případně kočičce. Obě tato zvířata jsou velmi přítulná a jsou to i velmi vděční společníci pro osamělé lidi. Kromě toho, kočky a psi mají schopnost člověka uklidnit, uvolnit ze stresu a říká se, že jejich přítomnost i léčí. Toho se už začíná využívat i v některých domovech pro nemocné a staré lidi a osvědčuje se to víc, než se očekávalo.

Tato zvířata však potřebují také hodně lásky a pozornosti. Proto byste je neměli volit, když vy i děti chodíte domů až večer. Zejména psi nesnášejí dobře samotu. Pes potřebuje každý den procházku, její délka a obtížnost zase závisí na rase, kterou jste zvolili. Malí pokojové psi nepotřebují mnoho, ale velcí psi už vyžadují výběh i několik hodin, pokud se dá. A ještě vždycky jim to může být málo, ale dokáží se přizpůsobit. Ale zavřít psa dovnitř na celé dny není správné.

Tři tipy pro domácí zvíře

- Dítě i dospělý člověk najde ve vhodně zvoleném zvířeti kamaráda, který mu může být oporou ve chvílích smutku.

- Péčí o malého tvora se děti naučí ohleduplnosti a odpovědnosti, tedy vlastnostem, které jim budou v budoucnu prospěšné, dospělé zase odpoutají od každodenních starostí.

- Pohlazení hebké kožešinky kočky nebo psí srsti někdy nahradí i léky. Dnes je známá i hipoterapie - jízda na koni.

Třikrát proti

- Nekupujte si domácí zvířátko, pokud jej máte vnímat jako věc, které se možná zbavíte.

- Třeba si předem promyslet a určit pravidla péče, ne se pak hádat, kdo půjde se psem ven.

- Pokud nemáte dobré domácí podmínky, zvíře nekupujte. Děti se mohou starat i o sousedova psa či kočku.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus