Co znamená těhotenská cukrovka?
Pokud si vás za oběť vybrala těhotenská cukrovka, nebojte se, inzulín si nebudete píchat věčně. Ani z děťátka nebude automaticky diabetik.
Diabetes, který dá o sobě vědět v období těhotenství, je samostatný typ cukrovky, který postihuje asi čtyři procenta budoucích maminek. Za jeho vznik třeba vinit genetiku, způsob stravování, ale také samotné těhotenství a placentu. Tento orgán vytváří hormony potřebné pro správný průběh těhotenství, jenže některé zároveň oslabují inzulín, který vylučuje pankreas. Pokud dokonale neodvádí svou práci, výsledkem je, že cukr v krvi vystoupí nad povolenou hodnotu a dělá neplechu. Může budoucí maminka rozpoznat, že ji navštívila cukrovka? Na rozdíl od jiných známých druhů diabetu, těhotenský se neprojevuje žádnými příznaky a žena netuší, že ho má. Neupozorní ji ani neuvěřitelná žízeň, ani častější potřeba čurat, či hubnutí, což jsou typické příznaky ještě neléčené cukrovky prvního nebo druhého typu. I proto musí gynekologové každou těhotnou poslat na speciální vyšetření, které může onemocnění odhalit. Dělá se mezi dvacátým čtvrtým až dvacátým osmým týdnem těhotenství, tehdy se cukrovka objevuje nejčastěji. Nastávající maminka při něm nalačno vypije speciální sladký roztok a sestřička jí během několika hodin z prstu vícekrát odebere krev. Když test prokáže, že hodnota cukru je vyšší než 7,8 mmol / l, má cukrovku. O budoucí maminku se začne starat i diabetolog, ke kterému bude chodit nejprve ve dvoutýdenních intervalech. Čím je těhotenství pokročilejší, tím jsou kontroly častější.
Pouze velké dítě?
Zvýšená hladina cukru v krvi nedělá dobře mamince, ale ještě více vyvíjejícímu se děťátku. Krev budoucí maminky prochází placentou, díky ní proudí do drobného tělíčka a vyživuje ho. Pokud má máma cukrovku, větší množství glukózy z její krve se dostává do organismu prcka a vyprovokuje v něm vyšší tvorbu inzulínu. Ten kromě toho, že má i anabolické vlastnosti, zvyšuje i tvorbu volných mastných kyselin. Znamená to, že maminkám s cukrovkou se obvykle rodí větší děti. Často mají přes čtyři kilogramy, známé jsou případy novorozeňat, která měla pět až sedm kilogramů. Po porodu sice vypadají jako dvoj-či pětiměsíční kojence, ale jejich vývoj není ani zdaleka na takové úrovni. Jsou nezralí, mohou mít potíže s dýcháním, v krvi jim nejednou koluje nízká hladina cukru, vápníku a příliš žlučového barviva bilirubinu. Takových dětí se dnes nerodí mnoho, neboť těhotné se včas a důkladně léčí. Maminky, které onemocněly na těhotenskou cukrovku, se nemusí bát, jejich děti se nestanou automaticky diabetiky. Nemoc se na ně nepřenese.
Jak se těhotenská nepříjemnost léčí?
Většině žen se hladiny cukru upraví díky dietě a změně jídelníčku. Prospěje jim, pokud do svého života zařadí pohyb, ale nestačí pouze úklid domácnosti. Pro budoucí maminky jsou vynikající časté procházky, cvičení na míči či plavání. Samozřejmě, pokud se sportu nevěnovaly před otěhotněním, gravidita určitě není nejvhodnější období k tomu, aby začaly s náročnou fyzickou zátěží. Pokud má těhotná přes změnu životního stylu nadále příliš glukózy v krvi, musí si před jídlem píchat inzulín. Tabletky na snížení hladiny cukru v krvi jsou v těhotenství absolutně nevhodné. Nemám zkušenosti s tím, že by nastávající maminky nedodržovaly režim. Naopak, jsou to nejdisciplinovanější pacientky, mají snad největší důvod zodpovědně o sebe pečovat. Po porodu jsou ženy obvykle znovu zdravé a nepotřebují dietu ani inzulín. Jen v ojedinělých případech cukrovka neustoupí. Pokud i zmizí, měly by si i nadále dávat pozor na hmotnost, v pozdějším věku je totiž může překvapit diabetes druhého typu.
Netřeba jíst za dva
Jediná možnost, jak se vyhnout "slastem" těhotenské cukrovky, je dávat si pozor na hmotnost nejen před otěhotněním, ale i po něm. Budoucí maminky by měly přibrat devět, nanejvýš třináct kilogramů. Těhotenství rozhodně neznamená, že musí jíst za dva, měly by si vybírat kvalitní jídla a dopřát si pestrou stravu. Pokud přiberou patnáct až pětadvacet kilogramů, nebo i více, těhotenský diabetes je až příliš ohrožuje. Pokud žena onemocní cukrovkou při prvním těhotenství, má ji automaticky očekávat při příštím? Není to pravidlo. Během dalšího těhotenství se metabolická porucha může, ale nemusí objevit. Je však riziková, proto test se sladkým roztokem je třeba udělat hned, jak se těhotenství potvrdí, a ne až v šestém měsíci. Nečeká se ani u maminek nad pětatřicet let a těch, co mají v rodině diabetika. U nich je také větší riziko, že mohou onemocnět.