Spánek kojence a dítěte mladšího tří let podmiňují především okolní faktory - prostředí, ve kterém se dítě nachází.
Od narození do věku tří let spánek dítěte dozrává, což souvisí hlavně s psycho-afektivními podmínkami a sociálně rodinnými zvyklostmi. Rytmus spánku se mění podle věku, a proto by se měl i postoj rodičů k spánku dítěte v jednotlivých fázích lišit.
Kojenec spí obvykle 2 a 1/2 až 4 hodiny, po kterých následuje čas bdění. Nebudí ho jen hlad, ale zejména jeho biologické hodiny. První fáze spánku bývá neklidná, avšak je pro tento věk důležitá. Děťátko kvůli kojení není třeba budit a bdít nad jeho spánkem v tomto období také není nezbytné. V místnosti, kde spí, nemá být příliš teplo ani nepřiměřený hluk. Kojenec potřebuje stálost a stabilitu vztahů.
V tomto období se začíná postupně vytvářet tzv. rytmus "den-noc" a rodiče mohou k němu dopomoci zachováváním těchto zásad:
V noci používejte slabé osvětlení a stínidla, málo s kojencem mluvte a veškerou péči omezte na minimum.
Zachovávejte stabilita vztahů: děťátko nemá mít hodně "pečovatelů" a podmínky jeho usínání měňte co nejméně.
Buďte flexibilní na potřeby a požadavky děťátka.
Jemný zvuk v pozadí nevadí, ale velkému hluku se vyhněte.
V tomto věku se objevují první „ výkřiky", hlavně večer a v noci, ale není třeba se jich obávat.
Přibližně ve třetím měsíci, 70% kojenců spí v noci 8 hodin nepřetržitě, ale délka denního bdění roste. Ve věku od tří do čtyř měsíců dítě usíná klidným spánkem, který je ale prvních dvacet minut velmi mělký, proto, pokud je to možné, nechte dítě spát ve vlastním pokoji.
Obzvláště v tomto období je dobré začít s těmito časovými ukazateli:
Buďte dítě ráno vždy ve stejnou hodinu, i v neděli.
Jíst na oběd mu dávejte ve stejném čase.
Počet spánků během dne mezi 3. - 4. měsícem až 1. rokem klesá. Denní spánek trvá přibližně 60 minut. Dítě usíná pomalu, postupně se jeho spánek prohlubuje, dokonce dítě může i snít a ve spánku může být rozrušené.
Večerní usínání se stává důležitým momentem, proto je vhodné najít stejný postup při ukládání dítěte ke spánku (tzv. spánkový rituál).
Upřednostňujte usínání v klidné atmosféře a jen s jednou oblíbenou hračkou. I nadále zachovávejte stejný rituál usínání a pokračujte v ranním probuzení ve stejnou hodinu.
Noční spánek je v prvních čtyřech hodinách tvrdý a pomalý. Pak nastává etapa spánku, kdy dítě bez toho, aby se probudilo, může plakat, vzlykat a být rozrušené.
V tomto období vykazuje dítě velkou psychologickou nestabilitu:
je rozrušené ze získávání samostatnosti a objevování světa,
je nespokojené a neklidné z poznávání vlastních hranic a závislostí,
začíná protiřečit (známé "ne")
Často konstatujeme poruchy spánku a usínání:
dítě klade odpor při ukládání ke spánku,
má spánkové fobie (zhaslé světlo - otevřené dveře)
potřebuje mít svůj rytmus usínání (cucání palce, kolíbání)
V této etapě vývoje spánku dbejte na dodržování vlastního rytmu dítěte, ale upřednostňujte odpočinek co nejdéle, jak je to možné.
Pozor na sledování televize!
Buďte pozorní na potřeby dítěte, pomáhejte mu je znát a pomozte mu, aby se samo stalo "tvůrcem" svého spánku.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu