Jak by se měly stravovat kojící maminky?
Pro zachování dobrého zdraví maminky a předpokladu úspěšného kojení je i správná výživa. Dopřejme si jídla podle chuti, snažme se však, aby naše strava byla co nejpestřejší a množství pokrmů přiměřené. Zvlášť si dávejme záležet na potravinách, které dodávají organismu bílkoviny, vápník a železo.
Základ stravy - hodnotné potraviny
V jídelníčku by neměly každý den chybět základní potraviny:
- Mléko a mléčné výrobky, denní potřebu vápníku pokryje množství 1000 - 1200 g.
- Sýry - tvrdé, např. eidam, ementál obsahují až 6x tolik vápníku než mléko, z tavených sýrů až tolik vápníku nezískáme.
- Ovoce a zelenina, alespoň 5x denně v syrovém stavu. Mnohé druhy zeleniny jsou bohaté na vápník a železo.
- Celozrnné obiloviny, mají mnohem vyšší obsah vitamínů a minerálních látek než bílé druhy.
- Maso nebo luštěniny, neboť jsou zdrojem bílkovin a železa. Různé druhy masa obměňujeme. Masité pokrmy nemusíme konzumovat denně, vhodné je obměňovat je jídly z luštěnin.
Potraviny, které mohou dráždit
Některé látky ze stravy, které se dostanou do mateřského mléka, mohou způsobit děťátku nafukování nebo ovlivňovat chuť mléka, takže dítě mlíčko odmítá.
Dráždivé potraviny:
- zelí
- kapusta
- paprika
- aromatické druhy zeleniny (celer, česnek)
- silné koření
- luštěniny
- vzácněji i jiné druhy zeleniny.
Pokud zjistíme, že naše strava způsobuje děťátku potíže, pátráme, která potravina je jejich příčinou. Škodlivou potravinu v jídelníčku omezíme nebo úplně vyloučíme. Pokud děťátko nemá problémy, které by mohly souviset se stravováním matky, není třeba, aby maminka "jen pro jistotu" omezovala sortiment potravin, které zařazuje do svého jídelníčku.
Například luštěniny jsou velmi cennou potravinou, bohatou na živiny. V případě, že děťátku neškodí, byla by škoda ochuzovat se o ně.
Alergie v rodině
Pokud maminka, tatínek nebo sourozenec trpí na alergii, i děťátko je ohroženo zvýšeným rizikem vzniku tohoto onemocnění. V rámci prevence se doporučuje, aby kojící maminka ve stravě omezila, až vyloučila nejsilnější potravinové alergeny:
- citrusové plody,
- mořské živočichy,
- sóju,
- arašídy,
- vaječný bílek.
Místo kravského mléka upřednostňujeme zakysané mléčné výrobky a sýry.
Tekutiny
Během kojení je důležitý dostatečný přívod tekutin. Ideálním nápojem je voda, minerální vody, ovocné čaje. Nadměrný příjem kávy a kolových nápojů může způsobit, že dítě je nervózní, podrážděné a špatně spí. Jejich příjem by se měl omezit na 2-3 šálky denně. V období kojení jsou nevhodné alkoholické nápoje.
Hubnutí a diety
Nedostatečná strava může snížit kvalitu a množství mateřského mléka, takže nemusí miminku stačit. Kojící maminka, která se nestravuje dostatečně, ohrožuje i sama sebe. Když v její stravě některé živiny chybí, odčerpávají se z jejího organismu, tím se zajišťuje optimální složení mateřského mléka. Časem se projeví poruchy z nedostatku živin, častá bývá zvýšená kazivost zubů, odvápnění kostí, jakož i anémie (chudokrevnost) z nedostatku železa. Navíc během kojení v organismu přetrvává hormonální situace, která hubnutí ztěžuje. Nejrozumnější je začít s hubnutím, až když přestanete kojit. Tělo se vrátí do své přirozené hormonální rovnováhy a hubnutí vám půjde mnohem lépe.