Jak je to s užíváním léků během kojení?
U léčivých přípravků a kojení se vždy zapomíná na tři nejzákladnější fakta:
- Zvažování nesmírných rizik použití umělé výživy oproti kojení se stopovými množstvími nějakého léku.
- Drtivá většina léků přechází do mateřského mléka v absolutně zanedbatelných množstvích. Jsou léky, které neprocházejí vůbec. Jsou léky, které se vstřebávají v trávicím traktu, a proto miminko vůbec neovlivňují. A úplně zapomínáme na léky (antibiotika, hormony), které se trvale podávají kravám - takže myslet si, že kravské (a tím pádem i umělé) mléko, je bez léků, je iluze.
- Když lékaři zakazují kojit při užívání léků, často nedělají rozdíl mezi novorozencem a dítětem, které má tři roky, u kterého kojení netvoří 100% stravy. Kdyby například 3leté dítě mělo astma či jakýkoli jiný problém, také by dostalo stejné léky jako matka a nikdo by ani okem nemrkl.
A přesně z toho vyplývají pak situace, v nichž matka celé roky kojení má dojem, že si nemůže dát žádný lék - ani paralen, aby náhodou neublížila svému dítěti, ačkoli když s ním půjde na první očkování ve třech měsících, tak dítěti s klidným svědomím preventivně na radu lékařky dá paralen, aby předešla teplotě po očkování.
Čili je absolutní minimum léků, které skutečně matka nemůže užívat při kojení, některé léky, které se používají při léčbě rakoviny, jeden z radioaktivních izotopů jódu používaný při diagnostice problémů se štítnou žlázou (ale i zde se dají zvážit alternativy a jiné možnosti).
V případě, že je nějaký lék či diagnostický postup skutečně během kojení kontraindiovaný, až na malé výjimky, vždy existuje jiný lék či postup, který se dá v této situaci použít.
Existuje mnoho vysvětlení a pravidel, proč v drtivé většině případů je kojení daleko bezpečnější než to, že dítě přestaneme kojit. V zásadě jsou bezpečné všechny léky, které se předepisují dětem, těhotným - běžné léky jako Ibuprofen, Paralen, léky na alergie, léky na astma (zvláště ty, které se inhalují a obzvláště nové léky na astma, které se v trávicím traktu vstřebávají jen minimálně), většina léků, které se vpichují, většina antiepileptik, léků proti vysokému krevnímu tlaku, tetracyklin, kodein, prednison, thyroxin, warfarin, antidepresiva, krémy na kůži, kapky do očí, do nosu, do uší, téměř všechny přípravky, které se používají lokální, atd.
Je třeba pamatovat na to, že některé léky mají příliš velkou molekulu, aby se vůbec dostaly do mléka a drtivá většina těch, které se do mléka dostanou, jsou tam jen v koncentraci stejné nebo nižší než v krvi, to znamená, že rozhodně nejde o celou dávku, kterou dostane matka - tím pádem v krvi miminka jsou ve stopových dávkách, přičemž některé se nemusí přes střeva miminka dostat vůbec a tím pádem je jen vykaká.
Ale u starších kojících se dětí, pokud nejde o uvedené minimum léků a určitě mimořádně specifické léky, tak skutečně není o čem uvažovat. Pokračujte v kojení a přitom nezanedbávejte své zdraví…
Pevně doufám, že vám mnohým těchto pár řádků pomůže - abyste se nebáli vedle kojení se i léčit. A je jedno, zda jde o nachlazení nebo vážnou diagnózu. Věřte své intuici - dá se kojit i při léčbě, cesta existuje!