Jak přistupovat k ošetřování pupíku novorozence?

Přišli jste domů z porodnice s tím svým nejkrásnějším batůžkem. Trošku ještě utahaná z porodu, ale nezbývá, než myslet na zabezpečení spokojenosti miminka. Nejvíce se vše v prvních měsících točí kolem stravy, hygieny a zdraví. Jednou z věcí, patřících ke zdraví, je i postarání se o vyhojení ranky po pupeční šňůře.

Pohled na něj není zrovna krásný, co tedy s ním tak, aby se skutečně pěkně vyhojil a nedělal později problémy?

Zkušenosti jsou kdejaké:  pupek přivření skřipcem či svorkou a hojil se navzdory množství lihu na gázových čtverečcích velmi, velmi pomalu. Pupík bez všelijakých kolíčků, kdy ani nedoporučili líh, jen v nezbytných případech

I vám se může stát, že přijdete z porodnice domů se svorkou a s příkazem řádně užívat líh. Nedělejte to.

Nejlépe se pupečník hojí sám, bez použití lihu. A tak, jak se každému individuálně hojí ranky, tak i našim prckům trvá různě dlouho, dokud se pupečník osuší a definitivně odpadne: může to být pár dní, ale i dva týdny. Pokud opravdu je třeba něco na pupečník dát, použijte to, co máte vždy po ruce: mateřské mléko.

Nezapomínejte, že pupečník potřebuje být v suchu, aby příliš nemokval, a proto i při koupání se snažte držet děťátko tak, aby ranka nebyla ponořena do vody. Přece jen toto místo ještě není zahojené a přes drobné ranky se může do organismu děťátka dostat infekce.

Pokud by se vám zdálo, že pupečník mokvá, nemějte obavy - někdy může být vlhký. Pokud nemá pahýl pupečníku nepříjemný zápach, je vše v pořádku. Zápach totiž znamená vniknutí infekce - a pro vás i návštěvu pediatra.

I když pupečník odpadne, může určitý čas vyhojení pupíku jemně krvácet, nebo může z něj vytékat bílo-červená tekutina. Nemějte obavy, pokud opět neucítíte nepřirozený zápach, je to v pořádku.

 

Co můžeme doporučit při ošetřování pupečníku?

buďte jemní

plenku zapínejte pod pupečníkem, miminku oblečte vzdušnou košilku - na hojení je potřebný přísun vzduchu

pupek a jeho okolí čistěte od zamokvání a krve převařenou vodou buď vatou, nebo gázovým čtverečkem

 

I když kolují kdejaké tradiční "metody" proti vystupujícímu pupku, nedejte na ně - žádná mince přelepená na pupku ba ani leukoplast na rance nemají co pohledávat! Vyčnívání pupíku miminka je dáno stavem jeho břišních svalů po porodu, po čase svaly zesílí a pupek se dostane sám tam, kam patří.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus