Jak si poradit s dětským hněvem?

Jste často svědky vzájemných hádek a bitev vašich dětí? Už vás nebaví hrát si před vašimi ratolestmi na policajta? Nadáváte jim nebo vám naopak docházejí slova? Pokud jste se v našem popisu poznali, čtěte dále. Následující tipy a rady vám určitě pomohou poradit si i s těmi největšími provokatéry.

Položte si otázku: Opravdu poslouchám své dítě

Děti se většinou rozzlobí, pokud pocítí, že je neposloucháte. Pokud místo poslechu přemýšlíte nad tím, co jim řeknete, pak skutečně neposloucháte

 

Brzděte

Pokud jsou vaše děti drzé vůči sobě nebo vůči vám, můžete říct: "Vaše poznámky mě zranili!" Nebo "Vidím, že jste naštvaní. Promluvíme si o tom? "

 

Výchova 

Zaměřte se na chování vašich dětí, ne na povahu. Pokud na sebe vřískají, můžete jim říci: "Není správné, že tu křičíte." Namísto "Máte domácí vězení!"

 

Oprávněné důsledky 

Pokud děti naschvál vylijí mléko či kakao na zem, měly by pomáhat při jeho čištění. Neměly by dostat jiný trest. Totéž platí i při úklidu hraček.

 

Láska 

Každý den řekněte vašim dětem, že je milujete. Dejte jim lásku najevo dotykem, polibkem, pohlazením, či objetím.

 

Pocity 

Děti, které neumí ovládat svůj hněv, mají větší náklonnost ke rvačkám. Naučte své děti jak se uklidnit a promluvte si s nimi o tom.

 

Hněv 

Mějte na paměti, že ačkoli je jejich hněv velký, odejde. Aby se dítě uklidnilo, věnujte se činnostem, z nichž má radost. Zjistěte, co ví vaše dítě o násilí a bitkách a jak jim zabránit.

 

Komunikace 

Děti, které si se svými rodiči dokáží dobře popovídat, se v budoucnu spíše svěří jim než přátelům.

 

Motivace 

Čtěte vašim dětem, aby i ony začaly mít o knihy zájem. Motivujte je, aby chodily na různé zájmové kroužky, či mimoškolní aktivity. Tak zabráníte tomu, aby si krátily čas nicneděláním nebo hůře rvačkami s vrstevníky.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus