Jak správně přiložit miminko při kojení?
Poměrně hodně žen na začátku kojení řeší popraskané bradavky, nadměrné nalití prsů, které je obtěžuje a je bolestivé. Tyto problémy jsou často důsledkem ne zcela správného přiložení miminka a jeho sání. Sestřičky z novorozeneckého oddělení ne vždy mají čas půlhodinu postát u matky a pozorovat průběh kojení, usměrnit ji a pomoci jí, aby kojení bylo opravdu efektivní.
V principu bychom mohli říci, že jakákoli poloha, kdy se dítě dobře přisaje a dokáže si vytáhnout dostatek mléka, je dobrá. I když v posledním období se pozornost obrací na tzv. asymetrickou polohu, při níž se přisátí dítěte jeví jako nejefektivnější. Doporučujeme proto nastávajícím maminkám, aby své děti začínaly kojit v této poloze už na začátku, když se děťátko narodí.
Jak na to?
V této poloze dítě držíme na protilehlé ruce, než je prs, ze kterého jdeme kojit. Při přikládání např. na levý prs si pravou rukou chytněte dítě pod hlavou a ramínky - palcem zepředu u ouška, ostatními prsty zespodu až přes pravé líčko. Dlaň a zápěstí se opírá o jeho krk a ramínka, rovně a pevně. Pravou rukou - loktem si ho přitlačíte ke svému tělu, tak, aby se jakoby ovíjelo kolem vašeho těla. Levou rukou prs přidržujte, případně vystříkněte trochu mléka a miminko přisuňte k prsu tak, že jeho spodní ret bude co nejníže od bradavky - tak, aby miminko po přisátí mělo v puse velkou část dvorce zespodu.
V této chvíli se pokusíte o co největší otevření úst dítěte - přisuňte dítě rychle k bradavce a bradavkou mu přejděte horní ret od jednoho koutku k druhému - jen horní, pokud se to nepodaří, odsuňte ho a znovu přitáhněte a přejeďte od koutku ke koutku. Jakmile ústa otevře, přesuňte jej na prs: hlavičku miminka přitom zakloníme a to tak, že mu zatlačíte na ramínka - tím se mu sama zakloní a dostane správný směr - miminko uchopí zejména spodek dvorce, brada se mu bude dotýkat prsu, nosánek ne.
Bude mírně odkloněný - bude se mu dobře dýchat a hlavně bradavka bude směřovat šikmo vzhůru. Brada je první, která se při přiložení dotkne prsu. Brada se během celého kojení bude dotýkat prsu, čímž bude prs jemně pomocí sacích pohybů masírovat - mlíčko bude snadněji téct. Nosánek bude volný - bude moci volně dýchat, kojení ho nebude unavovat. Prs se nesmí hýbat, musíte ho držet. Dítě přikládáte k prsu, nesmíte ho prsem honit!
Poloha matky
Mámy velmi často zaujmou krkolomné polohy, jen proto, aby se dítě konečně přisálo. Zapomínají na sebe a na to, že při kojení mohou strávit spoustu času a mohou příliš namáhat své tělo. Neměly bychom tedy zapomínat na následující:
Sedět s rovnými, dobře podepřenými zády. Podepřeny jsou kříž i krční páteř.
Podložit si nohy - malou stoličkou, krabicí, dětským stupínkem…
Dobře podepřít ruku, na níž držíme dítě, abychom necítily jeho tíhu. Ruka by měla být jen volně položená.
Nehonit dítě s prsem! Dítě přitahovat k sobě a ne se sklánět nad ním.
Nedržet prs nůžkovým úchopem (bradavka mezi ukazováčkem a prostředníčkem), ale v tzv. "C", palec vysoko nad dvorec a ukazováček s ostatními prsty až pod prs, téměř na žebra.
Během kojení nepohybovat prsem nahoru dolů.
Netahat prs od dítěte, "aby mohlo dýchat". Dítě je schopno dýchat dobře, i když je věru nosík v prsu zabořený. Při asymetrické poloze by měl nos být i tak daleko od prsu.