Jak vybrat odsávačku mateřského mléka?
V poslední době mám pocit, že odsávačku na mléko považují těhotné ženy za nezbytnost, kterou je třeba mít zabezpečenou ještě před narozením děťátka.
Někdy zakoupení super odsávačky předem mohou být zbytečně vyhozené peníze. Na druhé straně, pokud byste ji opravdu potřebovaly, protože vaše situace by např. vyžadovala dlouhodobé pravidelné odsávání mlíčka, budete potřebovat opravdu dobrou odsávačku, která vám bude na pomoc a ne na nic.
Jaký typ odsávačky?
Každé mamince může vyhovovat něco jiného a může jí lépe posloužit jiný typ odsávačky než její kamarádce. Zamyslete se spíše nad tím, jaká je vaše situace a co potřebujete při odsávání zohlednit:
- frekvenci (jednou týdně nebo 8x denně?)
- délku kojení, kterou již máte za sebou (jste úplně na začátku a kojení potřebujete udržet nebo kojíte už rok a aktuálně potřebujete na přechodné období mít mléko v zásobě?)
Manuální vs. elektrické odsávačky
Manuální odsávačky se doporučují pro ženy, které nemají problém s laktací, jejich produkce mléka je dostatečná a jen občas potřebují mléko odsát (uvolnit mezi kojením, když dítě déle spinká a prsa už dávají signál, že je třeba je uvolnit).
Mini elektrické odsávačky jsou vhodné pro maminky, které mají nadbytek mléka a odsávají ho několikrát denně.
Nemocniční elektrické odsávačky je možné použít v krizových situacích, kdy žena z různých důvodů nemůže dítě kojit na prsu a musí jí odsávat plnou dávku několikrát denně. Zejména na začátku, po narození děťátka, kdy je třeba laktaci rozběhnout, může pomoci tento profesionální typ odsávačky.
Jednofázové nebo dvoufázové odsávačky
Jednofázový systém odsávání zajišťuje bezpečné a šetrné odsávání mléka v případě, že kojení je bez problémů. Jednofázové odsávačky mají regulaci vakua, která zajišťuje odsávání mléka tak, aby bylo pro matku příjemné a nebolestivé, tedy regulace intenzity odsávání je nastavitelná.
Technologie dvoufázového odsávání mateřského mléka je jediná vědecky podložená technologie, která důvěrně napodobuje sací rytmus miminka. Urychluje nastoupení vypuzovacího (let-down) reflexu prsu, zvyšuje průtok mléka a zkracuje tak čas potřebný k odsávání.
Způsob, jakým během kojení dítě saje, se mění. Počáteční rychlý rytmus sání stimuluje vylučování mléka a nastoupení tzv. vypuzovacího reflexu. Tato fáze se nazývá "stimulační fáze". Jakmile nastane vylučování mléka, jemná stimulace prsu postupně přechází do pomalejšího hlubšího odsávání, kde nastává skutečné krmení miminka. Tato fáze se u odsávaček mateřského mléka nazývá "fáze odsávání".
Mezi jednofázovými i dvoufázovými si ještě můžete vybrat, jestli to bude odsávačka použitelná na jeden prs, nebo současně na oba. Toto může být užitečné v situacích, kdy máma odsává mléko často a potřebuje čas odsávání zkrátit na minimum.