Je odsávání mateřského mléka vždy nutné?
Maminky často řeší už před porodem, jakou odsávačku na mléko si mají koupit. Zjišťují, zda je lepší elektrická nebo manuální, jaký typ, jaká značka, na jeden prs, či na obě…
Odsávání jako takové, pokud se děťátko dobře přisává a dobře pije, není třeba! Ženy po porodu hodně rády říkají, že jim radili mléko odsávat, a prsa do dna vyprazdňovat… Je to však nesprávný postup. Pokud se dítě dobře kojí, žádné odsávání není nutné!
Častokrát ženy odsávají "jen tak pro jistotu", případně mají pocit, že dítě nepapá dostatečně, tak ho odsátým mlékem dokrmíme. Ani jedno není nezbytné.
Kdy je odsávání na místě?
- Pokud je maminka oddělena od dítěte.
- Dítě se nemůže z různých (zejména zdravotních) důvodů kojit, narodilo se předčasně, je připojeno na přístrojích, monitorované na specializovaném oddělení. Nebo je problém na straně matky, která po porodu překonává komplikace a musí být ošetřována na jiném oddělení, nebo není mobilní natolik, aby mohla sama manipulovat s dítětem a přikládat ho k prsu.
- Miminko se neumí přisát k prsu.
- Pokud je mléka dočasně méně, než dítěti potřebuje, protože při odsávání se kojení neustále podporuje.
- Kojení funguje na bázi nabídky a poptávky. Tedy pokud není poptávka, nebude ani nabídka dostatečná. Proto je třeba v prvé řadě zajistit, aby se dítě dobře přisávalo a dostatečně pilo. Pokud se toto z nějakého důvodu neděje (zdravotní problémy, nejistota matky v manipulaci s dítětem a z toho plynoucí špatná poloha…), produkce mléka může klesat.
- Podpořit ji můžeme i odsáváním, ale v první řadě je třeba zlepšit techniku kojení. Pokud to jde, tak určitě stojí za to se pokusit. Je vhodné co nejdříve požádat o pomoc poradkyni při kojení.
- Pokud z jakéhokoliv důvodu kojení přímo na prsu nefunguje, je vhodné, pokud žena mlíčko odsává a krmí děťátko svým mlékem.
- Pokud však žena odsává mléko paušálně, po každém kojení, i když žádný problém z výše uvedených nenastal, tak se může dopracovat k nadprodukci mléka. Většinou si ženy řeknou, že raději mléka více, než málo. Nadprodukce však může být nejen obtěžující, ale zároveň může být důvodem pro různé další problémy - retence mléka, nedostatečné vyprazdňování prsů…)
Způsoby odsávání
Ručně, zejména na začátku kojení nebo při poškozených bradavkách,
Odsávačkou, pokud plánujete odsávat dlouhodobě (při návratu do práce, nebo pokud se dítě neumí přisát a matka ho chce krmit svým mlékem).
Moje zkušenost je taková, že se nedá říci, která odsávačka, zda elektrická nebo manuální zajistí větší objem odsátého mléka. Je to velmi individuální, jsou ženy, které nejvíce mléka odsají ručním odstřikováním. Takže pokud byste se dostaly do situace, že potřebujete mléko odsávat, zkuste si nejprve sehnat nějaké odsávačky od kamarádek a známých, a vyzkoušejte, zda právě toto bude typ, který vám bude vyhovovat.
Odsávaček na trhu je velmi mnoho - pístové, pákové, jednofázové, dvoufázové, s masážními nástavci, na oběd prsa elektrické… Každý výrobce má na svém webu uvedeno, na jaký typ problému kterou odsávačku doporučuje. Odsávačku byste proto opravdu měly vybírat s ohledem na situaci, ve které se nacházíte.