Jednorázové pleny zatěžují životní prostředí - vyzkoušejte proto šetrnější alternativy.
Nejdůležitějším kusem "oblečení" pro dítě do 1 roku je určitě plena. Dítě odchované na jednorázových plenách jich za toto období spotřebuje přibližně 4 500 ks, a tak si snadno představíme, jaké velké množství odpadu jednorázové pleny asi tvoří.
Všichni chceme mít šťastné a zdravé děti. Na to ale potřebujeme čisté a zdravé životní prostředí. Jednorázové pleny však naše životní prostředí zatěžují. Proto vám nabízíme i následující tipy a alternativy k jednorázovým plenám.
Bavlněné pleny - návrat k tradici
V našich podmínkách se jako zdraví a přírodě nejpřátelštější řešení jeví používání tradičních látkových plen. Jsou vyrobeny z bavlny a většina z nás si je měla možnost vyzkoušet. Co se týče jejich vlivu na životní prostředí, nevzniká z nich žádný přímý odpad. Vyžadují však kromě spotřeby vody i energii na praní, žehlení a výrobu pracích prostředků. Jsou však levnější než jednorázové pleny a dítě si díky nim spíše osvojí hygienické návyky a obejde se bez plen.
Jednorázové pleny jsou oblíbené hlavně kvůli jednoduchému použití, při kterém odpadává práce s praním a žehlením. Tímto způsobem zacházení z nich ale vzniká obrovské množství odpadu. Jsou vyráběny z dřevní buničiny, plastových fólií a gelového adsorbentu, čímž zatěžují životní prostředí nejen spotřebou přírodních surovin, ale i spotřebou energie a vody při jejich výrobě. Jednorázové pleny jsou navíc drahé a jejich nošením si dítě hůře a déle osvojuje hygienické návyky. Nelze zcela vyloučit ani problémy s přehříváním pohlavních ústrojí dítěte.
Tipy pro vás:
- látkové pleny perte, až když je pračka plná, při teplotě 60 ° C, což je teplota z hygienického hlediska dostatečná a zároveň při ní ušetříte množství energie
- při praní používejte bezfosfátové, v nejlepším případě biologicky rozložitelné prací prostředky a vzdejte se aviváže
- pokud už se nedokážete vzdát jednorázových plen, používejte jen výjimečně přes noc nebo během cestování
- upřednostněte koupi plen, které nebyly běleny chlórem, látkou agresivní vůči životnímu prostředí
- v žádném případě nespalujte jednorázové pleny v domácích pecích nebo na zahradě, při jejich hoření vznikají nebezpečné zplodiny
Kompostovatelné pleny
Jinou alternativou jednorázových plen jsou pleny vyrobeny z biologicky rozložitelných materiálů (kukuřice, obilí), které se po použití dají zkompostovat. Samozřejmě, že takovým kompostem asi nebudeme hnojit svou zeleninovou zahrádku. Cena kompostovatelných plen je vyšší než cena běžných jednorázových plen a tento druh plen se u nás zatím nevyrábí. Na to, aby byl splněn environmentální účel kompostovatelný pleny, je však třeba správné zacházení s ní. To znamená, že po použití je nutné tuto plenku zkompostovat, protože pokud by byla vyhozena do směsného odpadu, efekt minimalizace odpadu by se ztratil. Ve smíšených odpadech se organické látky jen těžko rozkládají a navíc uvolňují škodlivé sloučeniny.