Kdy jít s miminkem ven a jak ho obléci?

Kdy jít s děťátkem ven? Co mu obléci, aby mu nebylo zima, ale ani se nepřehřálo? Jít ven, když prší či sněží? Do jaké teploty?

 

Problém, co a kolik toho dítěti obléci (pokud vynecháme ještě záludnější otázku, co si mám dát na sebe já) se stane pravděpodobně naší každodenní otázkou od narození dítěte až po devátou třídu, kdy už se náš "teenager" bude oblékat podle svého vlastního gusta, většinou hudebně-sportovního.

 

Rozdíly mezi dětičkami

Hodně závisí na tom, zda budete mít děťátko, které bude dobře spinkat venku, nebo takové, co si zvykne dobře pospat doma.

Některé dítě  spinká vždy jen v postýlce. Procházky se proto odvíjí od času bdění miminka.  Většinou se maminka vrací, když už je dítě opět hladové. Protože venku často děti bdí a později i zvědavě vykukují z kočárku, osvědčí se kočárek s přehazovací rukojetí.

Dětičky, které spinkají venku v kočárku, je třeba před procházkou nakrmit. Čas jejich spánku je pak časem procházky. Malé miminko se opět probudí, když má hlad - a vy už po několika dnech budete zhruba vědět, kdy to asi bude (některé se budí za hodinku, jiné za dvě, je to individuální).

 

Jak obléci miminko v chladném počasí?

Jako cibulku - raději více tenkých vrstev. Oblečení v zimě: body, dupačky, ponožky, svetřík, teplá čepička (na zavazování a s ochranou uší), rukavičky, šálu, overal, zateplené bačkůrky (pokud nejsou součástí overalu). Takto oblečené děťátko položíme do fusaku. Dobré je, když je v kočárku pod fusakem deka jako izolační vrstva. Při nízkých minusových teplotách můžeme dekou fusak překrýt. Kočárek "uzavřeme" nánožníkem.

 

POZOR! Senzorem ke zjištění, zda je děťátku zima nebo teplo, nejsou ručičky, ale vazy miminka. Zda mu je zima, zjistíme jednoduše tak, že mu strčíme ruku "za krk". Pokud je toto místo na těle miminka teplé, není mu chladno. Pokud je toto místo vlhké, je mu teplo, je tedy třeba odebrat vrstvu oblečení. Malé dítě si totiž ještě neumí regulovat tělesnou teplotu a i když mu je teplo, ruce a nohy může mít studené. Mnohé maminky se tehdy leknou a začnou děťátko více oblékat. V takovém případě hrozí riziko přehřátí.

 

V zásadě by mělo platit, že malému děťátku oblékneme o jednu vrstvu víc, než máme my sami.

 

V jakém počasí jít ven?

Na procházku dle možností denně, při nízkých minusových teplotách alespoň na několik minut (např. dvě procházky denně po 20 minutách- s dětičkami, které v kočárku sedí a takovými, co chodí samy), v teplejším počasí můžeme být s děťátkem venku dlouho. Pobyt venku na čerstvém vzduchu posiluje imunitní systém. Pokud je děťátko menší, dobře oblečené a spinká ve fusaku, v kočárku si nadýchá teplý vzduch a určitě mu nebude zima ani při minusových teplotách.

Se spinkajícím miminkem můžeme být venku tak dlouho, jak dlouho spinká, a to i v chladném počasí, zejména pokud nemůže usnout doma v postýlce. Někteří pediatři doporučují přesunout spánek při teplotách pod -5 stupňů dovnitř. Ale to není tak jednoduché, že? Pokud je děťátko větší, je každodenní procházka i v horším počasí dobrou formou otužování. Přizpůsobit je třeba oblečení.

TIP: Když je venku chladno, děťátku natíráme tvářičky mastnějším krémem, nabídka je v dnešní době bohatá, stačí se informovat v lékárně nebo drogerii.

 

Když venku prší

S dětmi se dá chodit ven, i když prší. Nemyslíme nějaký prudký liják, ale při menším dešti je to dobře realizovatelné. Miminko oblékneme jako obvykle a kočárek přikryjeme pláštěnkou. Pokud prší hodně a děťátko je zvyklé spinkat venku, dáme ho v kočárku na balkon. Pokud nám takto neusne, musí se maminka dobře obléci do nepromokavého oblečení a vzhůru na procházku i v takovém počasí.

Starší dětičky oblékneme do nepromokavé bundy a kalhot, na nohy dáme gumáky, my si oblečeme nepromokavou bundu a dobrodružství může začít. Zejména při menším dešti a mrholení není počasí na překážku, dětem působí radost, že v gumácích mohou skákat do každé louže.  Do nepromokavého oblečení se určitě vyplatí investovat.

 

Sportujeme venku

Jinak oblékáme děťátko, které jen sedí v kočárku, jinak děťátko, které již chodí, zejména pokud jsme se vypravili na aktivní procházku. Do tašky si můžeme přibalit ještě jednu vrstvu (např. svetr) pro případ, že by byla děťátku přece jen zima. Pokud bychom ho však oblékli příliš teple, může se stát, že se při pohybu zpotí, a když si udělá pauzu, zpocené dítě rychle prochladne. Lepší je mít po ruce fusak, deku pokud již děťátko nechce běhat a posadit ho do kočárku.

 

V zimě jsou tílko (body), bavlněné tričko s dlouhým rukávem, punčochy, oteplovačky a větrovka, čepice, rukavice a šála při pohybu i v nízkých teplotách dostačující.

 

TIP: Teplý čajík z termosky při nižších teplotách určitě přijde vhod.

 

Rýma a kašel

Rýma, kašel nejsou překážkou. Ne běhat, ne skákat, jen se jít projít. Děti s teplotou (nad 38°C) ven nebereme.

 

Malé dítě a ještě menší sourozenec

Když chce větší děťátko (1-2 roční) pěšky, je vše vyřešeno. Miminko dáme do kočárku a malý cupitá vedle nás. Co však tehdy, když chce i starší dítě sedět v kočárku? Každé dítě je jiné a je třeba najít řešení. Možnosti jsou tři:

Sourozenecký kočárek. Starší dítě sedí vpředu, malé miminko leží vzadu.

Babyvak. Starší děťátko sedí v kočárku a malé miminko leží v babyvaku, který nosí maminka. Nemyslíme krosnu, ale babyvak, kde miminko může ležet v přirozené poloze. Ne každému děťátku to však vyhovuje a používání babyvaku chce jistý cvik (jak děťátko uložit, aby opravdu leželo).

Plošinka za kočárek. Malé miminko leží v kočárku a starší stojí na plošině (babyboard). Je to destička na kolečkách, která se připojí ke konstrukci kočárku.

 

Nastupujeme do auta

V autě děťátko nesmí sedět v overalu, zejména při delších cestách. Nejlepší je overal rozepnout a svléknout alespoň horní část. Na delší cesty je dítě třeba svléknout z overalu úplně. Jinak by se nám děťátko v autě přehřálo. Pokud jedeme autem jen krátce, může zůstat v overalu, tehdy je však dobré v autě příliš netopit.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus