Miminko má 2 týdny - jak o něj pečovat?

Z porodnice jste přišli konečně domů. V péči o nového človíčka se vám vynořuje moře otázek: Kdy jít s miminkem ven? Jaká je ta správná teplota na spaní a na koupání? Jak správně kojit? Většinu dotazů zodpoví Vaše pediatrička, která Vás doma navštíví.

 

Pokud je vše v pořádku, byla jste propuštěna z porodnice, předala jste vaši propouštěcí zprávu pediatrovi, kterého jste si vybrala, a úvodní návštěva pediatričky u vás doma už proběhla.

 

Při odchodu z novorozeneckého oddělení jste dostali Zdravotní průkaz dítěte, obsahující i Očkovací průkaz, se kterým budete navštěvovat preventivní prohlídky a očkování v ambulanci pediatra. Nejbližší běžná prohlídka vás čeká ve 4. týdnu miminka. Málo která maminka vydrží s tou první návštěvou až měsíc, a ověřuje schopnosti svého pediatra mnohem dříve. Protože otázek je stále mnoho a není důvod zůstat v nejistotě.

 

Kdy jít poprvé ven?

Doporučení pediatrů znějí - můžete jít ven  7 -14 den. V létě už sedmý den, v chladnějším počasí desátý - čtrnáctý. To vše samozřejmě za podmínky, že je miminko zdravé. Potřebné je děťátko na takovou změnu připravit, postupně ho přivykat od prvního dne doma. Obléci ho a dát do kočárku na balkon či k otevřenému oknu - první dny jen na několik minut, postupně čas prodlužovat. Místnost, v níž děťátko spinká, nepřehříváme. Optimální teplota v ložnici je 18°C, během bdění 20-22°C, při koupání 24°C.

 

Jaké jsou jeho komunikační schopnosti?

Jednou z nejdůležitějších činností je tzv. Zrcadlení. Je to něco, co jaksi přirozeně dělá každý, kdo má ve své blízkosti miminko. Pozorně se dívá na jeho tvářičku a zopakuje téměř vše, co miminko udělá, zvuky, které vydává apod. Zkrátka s ním komunikuje. Proč je to důležité i když děťátko ještě "nerozumí" tomu, co mu říkáme?

Pokud opakujeme to, jak se ono tváři, jeho pohyby, zvuky, dáváme mu najevo, že ho vnímáme, že víme o jeho existenci. Dítě se rodí, aniž si samo sebe uvědomovalo jako samostatnou bytost. Jakoby nemělo jakési psychologické ohraničení. Zrcadlením mu pomáháme k tomu, aby začalo sebe oddělovat od okolí.

Umí být jen spokojené nebo nespokojené

Miminko nerozeznává takovou širokou škálu pocitů než dospělý člověk. Nezná radost, smutek, bezmoc, veselost apod. Zná jen pocit spokojenosti a nespokojenosti. I pomocí zrcadlení a pojmenování pocitů ("To je radost, že!", "Jojój, teď jsme smutní.") ho učíme pocity rozeznávat a odlišovat. Je důležité, aby maminka byla vnímavá k celé škále pocitů děťátka. Stává se, že pokud je máma depresivní, nebo velmi unavená, nedokáže vnímat radostné pocity u sebe ani u svého okolí a proto je ani nezrcadlí u svého dítěte.

 

Správné přisátí - hlavní zásady jsou:

Dítě obepne rty nejen bradavku, ale i velkou část dvorce (samozřejmě záleží to od jeho velikosti).

Bradavka směřuje k dětskému hornímu rtu.

Brada dítěte se dotýká prsu.

Asymetrické přisátí je správné, pokud má dítě v puse více dvorce zachyceného spodním rtem a méně vrchní rtem.

Tělo a nožky děťátka by měly být přitisknuté k tělu matky.

Hlavičku děťátka pouze podpíráme, netiskneme k prsu.

Dítě musí mít velmi otevřená ústa - to docílíme tak, že mu bradavkou projdeme po horním rtu.

Dítě přikládáme spíše, než začne plakat nebo křičet! Pokud dítě pláče, má jazyk zdvihnutím nahoru a přisátí není možné!

 

A co vaše tělo?

Svaly pánevního dna se během těhotenství roztáhly. Při porodu možná došlo k jejich potrhání nebo přerušení (nástřih hráze). V každém případě je nutné je posílit. Svaly pánevního dna jsou velmi důležité pro ovládání močení a vyprazdňování. Svaly podporují orgány v oblasti pánve (močový měchýř, děloha) a kromě toho hrají nezanedbatelnou roli při dosahování orgasmu.

Důležitá je prevence poklesu orgánů a pevnost svalů zvyšuje sexuální uspokojení ženy a jejího partnera. Cviky na posílení svalů pánevního dna můžete začít cvičit dva až tři týdny po porodu nebo hned jak hráz přestane být bolestivá.

Autor: Martina Dvořáková