S miminkem navštívíte poprvé poradnu u Vaší pediatričky. Víte, že z Vašeho novorozence už je kojenec? Pokud potřebujete dohnat noční spánek, klidně si pospěte i přes den. Stravujte se chutně a zdravě, zapněte si oblíbenou hudbu, ale pozor na poporodní blues.
Čeká vás první opravdová poradna. Každá poradna začíná výslechem problémů maminky, důkladným vyšetřením zdravotního stavu děťátka (měří se obvod hlavy, hrudníku, délka, hmotnost). Lékař zhodnotí i neurologický a psychomotorický vývoj děťátka, přičemž využívá i odpovědi maminky na konkrétní otázky. Upozorní na potřebné kontrolní vyšetření při zjištění možného problému (ortoped, neurolog, alergolog, kardiolog). Projedná s maminkou stravu v daném věkovém období, zkontroluje podávání vitaminu D.
Pokud je třeba děťátko očkovat, poradna se ukončí očkováním. Pediatr vysvětlí matce, proti jakým nemocem se bude děťátko očkovat, jaké mohou být průvodní reakce při očkování, jak při nich postupovat. V závěru lékař určí další termín poradny.
Kojené dítě by mělo v prvním pololetí svého života dostávat vitamín K a D.
K vitamin - užívají ho kojené děti jako prevenci pozdní krvácivé nemoci z nedostatku vitaminu K (hrozí krvácení do centrálního nervového systému). Vitamín K ordinuje pediatr, v prvním měsíci života užívá 1 kapku za týden, od druhého měsíce 1 kapku měsíčně.
D vitamín - užívají kojené i nekojené děti od druhého týdne života, v druhém roce života během zimního období s nedostatečným množstvím slunečních dní jako prevenci vzniku rachitidy (křivice).
K udržení normální hladiny vitaminu D stačí, aby dítě bylo vystaveno slunění celého těla 30 minut v týdnu, při slunění jen hlavičky jsou potřebné až 2 hodiny do týdne. Pediatr upozorní rodiče, že oba vitaminy jsou rozpustné v tucích, proto je maminka podává vždy do mléka na lžičce.
Po 28 dnech skončí novorozenecké období a děťátko se stává kojencem. Za ten krátký čas prošlo obrovskými změnami. Přizpůsobilo se životu mimo dělohu, naučilo se přijímat potravu, trávit ji a vylučovat, učí se vyrovnat s podněty vnějšího světa. Má instinkty, reflexy a smysly, ale žádné znalosti a zkušenosti. Naučme se mu pomáhat, rozeznejme jeho potřeby a požadavky. Odmění se nám nejkrásnějším citem na světě. Láskou.
V tomto období nemluvíme o hře jako takové - miminko má co dělat, aby se přizpůsobilo podmínkám vnějšího světa. Jediné, co potřebuje a od čeho závisí jeho přežití je vaše péče, tělesný a zrakový kontakt s vámi. Kromě uspokojení základních potřeb je pro něj důležité slyšet váš hlas, zkoumat vaši tvář a cítit vaše dotyky.
Pokuste se dostatečně odpočívat, hlavně pokud jste byli celou noc vzhůru. Každý den si půlhodinku pospěte nebo alespoň odpočívejte. Konzumujte dostatek ovoce, zeleniny, brambor a ryb. Snažte se mít chvilku pro sebe, i když je to jen pár minut. Poproste partnera, aby děťátko nakrmil, zda znovu zabalil. Lehněte si a poslouchejte příjemnou hudbu nebo jděte na procházku.
S vysokou pravděpodobností se vás následující řádky nebudou týkat, ale pro orientaci.
V poporodním období se velmi často objevuje zhoršená nálada. 50 - 80% žen prožívá po porodu krátkou epizodu zhoršené nálady, která se projevuje podrážděností, kolísáním nálady a záchvaty pláče. Dlouhotrvající zhoršení nálady různého stupně a trvání postihuje 10-15% žen. Obvykle se poporodní deprese objevuje za 6-12 týdnů po porodu, ale může se objevit až do jednoho roku. Projevuje se hlavně nadměrnou únavou až vyčerpaností, podrážděností, sebevýčitkami, úzkostí, pocity nejistoty a strachu, někdy se dostaví fobické příznaky.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu