Miminko má rok a 4 týdny - jak o něj pečovat?
Období kolem jednoho roku je velmi významné proto, že se zde objevují dvě další významné lidské dovednosti.
První kroky a první slova
Jenže čas, kdy se tyto dovednosti u toho kterého dítěte rozvinou je pořádně roztažený. Některé děti běhají od svých 10 měsíců a jiné se rozběhnou až po 15-ti. Některé již mají bohatý slovník s desítkami slov, zatímco jiné začnou vyprávět až o půl roku později. Děti s opožděným vývojem řeči (což nadělá rodičům nemalé starosti) ve velké většině svůj skluz doženou. Přesto, porady s dětským psychologem nemůže nikdy uškodit. Navíc dnes už odborníci znají mnoho postupů a způsobů jak dítěti pomoci "rozmluvit se".
Vaše dítě se rozvíjí. Rozvíjejte ho.
V tomto období života dítě používá vlastní malou slovní zásobu:
používá první slova
rozumí asi 50 slov
rozumí otázce "co je to?"
začíná předstírat (že pije z poháru, že spí, že se češe)
během hry krmí panenku, češe ji, posadí
panáčka do auta, vyklápí kostky z auta apod.
Rozvoj řeči
S rozvojem řeči úzce souvisí rozvoj sluchu. Upozorňujte dítě na všechny zvuky, které slyšíte (ptáčka, motorku, zvonek apod.).
I když se považujete za nemuzikální, zpívejte. I vaše nesmělé pozpěvování mu je příjemné.
Citlivě reagujte na neverbální projevy dítěte (např. odmítavé projevy hlavičkou, nadšení apod.). Pokud pocítí, že mu rozumíte, bude mít chuť komunikovat stále aktivněji.
Všímejte si, co dítě zajímá. Pokud ho zaujme v zahrádce čmelák, věnujte společně pozornost čmeláků: "Čmelák dělá bzzz, má křidélka, sedá na kytičky."
Výslovnost dítěte (asi do tří let věku) neopravujte. Slovo opakujte správné, aby slyšelo správnou verzi a pochvalte jej. (Např. když řekne "ejký", oceňte ho: "Ano, jsi velký, si můj velký Honzík.)
Nepouštějte na noc dítěti cédéčka s pohádkami a písničkami. Potřebuje slyšet právě váš (důvěrně známý) hlas.
Když se s dítětem mluvíte, nemělo by být puštěné ani rádio, ani televize. Směs zvuků zpomalí rozvoj sluchového vnímání.
Dítě do vyprávění nenuťte - váš nátlak by mohl být kontraproduktivní. Vývoj každého dítěte je individuální, když přijde jeho čas, rozmluví se. A pak už nebudete vědět, jak to své "roztomilé rádio" vypnout :)
Výchova a vztahy
O bilingvní (dvojjazyčné) výchově
Pokud jste s manželem jazykově zdatní, případně jste v mezinárodním manželství a stále nemáte problematiku jazyčnosti (dvojjazyčnosti) dítěte vyřešenou, je dobré vědět, že období, ve kterém se nyní nachází vaše dítě je stále vhodné pro tzv. simultánní (současný) bilingvismus, při kterém si začne osvojovat první i druhý jazyk současně.
Jedna osoba - jeden jazyk:
Tento princip říká, že každý z rodičů by měl ve své komunikaci s dítětem zejména v prvních letech důsledně používat jen jeden jazyk. To znamená, každý rodič by se měl dítěti promlouvat ve svém mateřském jazyce a neměly by je míchat. Přitom vůbec není důležité, jakým jazykem mluví mezi sebou (i před dítětem). "Dítě netřeba nic učit. Stačí se s ním prostě povídat, když se na to naskytne příležitost, v jednom z jazyků, které se má naučit. Je zde však problém: každý jazyk musí být ztělesněn v jiné osobě. Například ty se s ním budeš mluvit francouzsky a jeho matka německy. Nikdy si role nevyměňujte. Tímto způsobem začne dítě mluvit dvěma jazyky bez toho, že by si to uvědomilo a aniž muselo na učení vynakládat nějaké zvláštní úsilí. Důslednost v rozlišování dvou jazyků je asi nejdůležitější zásadou v bilingvní výchově. Znamená to, že nedochází k míšení jazyků v jedné větě nebo promluví, když promlouváte k dítěti. Nevhodnou formou, která nezajišťuje důsledný kontakt s jazyky, je míchání jazyků v závislosti na tématu, činnosti nebo zúčastněných osob. V takovém případě má dítě zhoršené podmínky pro osvojování si jednoho i druhého jazyka a může se to nežádoucím způsobem projevit i na rozvoji rozumových schopností. Zdravé a spokojené
O usínání
Ne všechny děti potřebují stejně dlouhou dobu spánku. Na tuto individuální potřebu by rodiče měli brát ohled. Doba spánku od půl roku až do začátku školního věku by měla v ideálním případě být od 12 do 13 hodin. Během prvních let věku dítěte se denní spánek stále více přesouvá na noc, polední spánek se pak od tří let postupně zkracuje a v posledním roce před zahájením školní docházky se od něj zcela upouští.
Tipy pro klidný spánek
Nejlepším a nejbezpečnějším místem pro spánek děťátka je jeho vlastní postýlka, kterou je vhodné umístit v blízkosti (nejlépe přímo v) rodičovské ložnice.
K dobrému spánku se doporučuje pokojová teplota kolem 18 stupňů.
Odstraňte všechny šňůrky a stužky ze spacáků, pyžamek, polštářků nebo plyšových zvířátek, aby se dítě nemohlo do nich během spánku zamotat a v horším případě se s nimi začít škrtit.
V postýlce postačí děťátku jen jeden mazlíček, celá armáda různých plyšáků tam nepatří, zbytečně jen zabírají v postýlce místo.
Večerní rituál si zařiďte, jak vám nejlépe vyhovuje, ale nezapomeňte, že nejdůležitější je, aby dítě bylo při usínání uvolněné, aby se cítilo dobře a v bezpečí. Jako připomínku na sebe můžete nechat v postýlce kus svého oděvu. Šátek s vaší vůní dělá dítěti dobře.