Miminko má rok a 8 týdnů - jak o něj pečovat?

Nyní jsme si pro vás připravili užitečnosti o čtenářských dovednostech vašeho děťátka, ale i o dovednostech nočníkových, neboť přichází vhodný čas. Rozvíjí se a  rozvíjejme ho.

Čtenářské schopnosti

Dítě začíná používat první slova při čtení knih, chápe obrázek jako symbol.

Poznává jednoduché obrázky nebo fotografie, které mu připomínají oblíbené osoby, zvířata, hračky nebo jídlo.

Poznává známé aktivity na obrázcích (koupání, jezení)

Přináší knihu do vaší blízkosti, abyste mu ji četli.

 

Při čtení můžete:

podávat knihu dítěti, aby vám ukázalo, které obrázky ho zajímají;

pomozte dítěti pojmenovávat obrázky;

používejte jednoduché slova nebo dvojslova kombinace;

zahrajte to, o čem v knize čtete (například zaklopte, když čtete o klepání, otřete kapesníkem špinavou tvář dítěte na obrázku apod.)

Volte knihy, v nichž se často opakují stejná slova (tzv. klíčová slova).

Knihy mohou popisovat denní rutiny jako koupání, jídlo, oblékání. Celkový text knihy by měl být psán krátkými, dvoj-až trojslovnými větami. Vhodné jsou však i knihy bez textu.

 

Výchova a vztahy

První týdny a měsíce si miminko vyžaduje svou mámu celou a je opravdu velmi obtížné s někým, nebo něčím se o ni podělit.

Ale jak tak ubíhají čísílka na plechovém elektroměru před vaším bytem, ​​zvětšuje se halda použitých papírových plen na místní skládce, pocházející právě z vašeho koše, z miminka se stává "opravdový člověk".

Ultramaminovské hormony "by měly postupně ustoupit a Vám zůstat čisté srdce na vnímání potřeb svého děťátka a čistá hlava, kterou se začnou prohánět konečně už opět i jiné témata, jako tomu bylo dosud (tedy papaní, kakání, hajání, pláč a opět dokola).

Básnická otázka nyní zní: Kdy je ten ideální čas, na takového "vystřízlivění"? Tak jak to přišlo, a opleskalo nás to jak puberta, mělo by to pomaličku ustoupit a kromě děťátka, které nám zůstane k potěšení, radosti (i k starosti), se opět vrátit do normálního života, kde si zjistím, jak se jmenuje náš prezident nebo jak dopadli naši hokejisté na MS.

Proč jsou mnohé z nás přesvědčeny, že to nejlepší, co mohou pro své dítě udělat, je udělat "vše" - bez ohledu na samu sebe? Neměli bychom raději přijmout hypotézu, že pro dítě je důležitější šťastná a vyrovnaná matka, jak přesné dávky vyvážené stravy, všude na 101% hygienické prostředí, na minuty načasovaný životní režim? Věčně frustrovaná, vystresovaná, nadmíru úzkostlivá žena, která má všechno "pod kontrolou" podle doporučení z odborné literatury, každou mírnou odchylku ihned konzultuje s lékaři a pěti kamarádkami po telefonu, nedává svobodu ani sobě ani svému děťátku. Pouvažuj, zda opravdu nechceš něco změnit.

 

Zdravé a spokojené

Nočníkové téma

Sice přízemní, ale zato velmi praktická. Názorů kdy je vhodný čas  učení na nočník je mnoho: někteří tvrdí, že nejvhodnější doba je kolem 2 let. Zastánci bezplinkové výchovy posouvají hranice do extrémních 4 měsíců i méně. Jedno vyjádření může být i takové: Přibližně od 12 - 15 měsíce je u většiny dětí vhodná doba, aby se učili na nočník. Až nyní kolem 15 měsíce, je nervový systém dítěte k takovému nácviku vyzrálý. Nyní je kapacita močového měchýře už dostatečně velká, takže dítě vydrží suché i několik hodin. A co je nejdůležitější: samo si plnost měchýře uvědomuje a umí dát svému okolí vědomé a rozhodné znamení, že nyní se mu "chce".

 

Pár důležitých zásad:

Situace nočníkování  má být pro dítě příjemná. Nebudeme tedy ve stresu a kolem nočníku nebudeme dělat paniku a napětí. Ani nočník by neměl být studený a vratký, či jakkoliv jinak dítěti "podezřelý".

Dítěti má být jasné, co se od něj očekává. A tak se procvičte v pantomimě a srozumitelně mu to znázorněte.

Opakování celého aktu má být jednotné a důsledné. Tedy na jeden nočník, na jedno místo.

A to nejdůležitější: po správném výkonu následuje vždy náležitá odměna ve formě pochvaly a ocenění. 

 

5 rad Jak číst knihu:

1. Každý den si najděte čas na čtení.

2. Znovu a znovu: Někdy si dítě vyžaduje čtení téže knihy. Respektujte rozhodnutí dítěte.

3. Čtěte procítěně: Při čtení měňte tón a barvu hlasu, čtěte dramaticky. Čtěte pomalu a srozumitelně, dopřejte dítěti dostatek času.

4. Mějte nablízku známé předměty (hrnek, polštář), které jsou zobrazeny v knize, takže jejich dítě při čtení může vidět a dotknout se jich.

5. Nečtěte knihy, které se vám nelíbí. (Dítě pocítí Vaši nechuť.)

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus