Mnoho žen poslední týdny těhotenství prožije ve strachu z porodu. Posloucháme na diskusních fórech, čteme strastiplné příběhy o tom, jak to bolelo, dlouho to trvalo, jak jsme se nemohly týden po porodu kvůli nástřihu posadit. Kde zůstaly ty dobré porodní příběhy? Copak všechny naše mámy a babičky vzpomínají na porod jen takto?
Zažila jsem jednu ženu, která na kurzu předporodní přípravy rovnou řekla, že udělá vše proto, aby mohla rodit císařským řezem. Bez žádné indikace - pokud strach nepovažujeme za zdravotní indikaci samozřejmě.
Od prvopočátku ženy rodily přirozeným způsobem. Císařský řez měl svou historii, šlo o komplikovanou operaci, prakticky vždy končila smrtí - vývojem medicíny ji ženy postupně začaly vnímat jako "zlatý standard" pro zbavení se porodních bolestí.
V 80.tých letech rodilo "císařem" jen 3% žen, v současnosti je to v průměru více než 28%, na některých pracovištích až kolem 40%.
O tom, že císařský řez umí zachránit život a umožňuje přivést na svět dítě tam, kde by to jinak bylo nemožné, nebudeme polemizovat. Pojďme se podívat na riziko plánovaných císařských řezů, tedy způsobu porodu bez předchozí porodní činnosti, na výsledek celého procesu - na novorozeně.
Riziko plánovaných císařských řezů je v tom, že:
- má negativní vliv na poporodní adaptaci novorozence - problémy s dýcháním (zpožděné očištění plic od fetální plicní tekutiny následně spojeny s dalšími komplikacemi)
- byla prokázána 4krát častější hospitalizace novorozenců na JIP
- je zvýšené riziko vzniku hypoglykémie (nedostatek glukózy v krvi ohrožuje mozkové buňky a zhoršuje dlouhodobou prognózu dítěte)
- častější výskyt závažné novorozenecké žloutenky
- hrozí riziko poranění dítěte při vedení řezu na děloze
- ovlivňuje průběh kolonizace zažívacího traktu dítěte po porodu, což souvisí se zvýšeným rizikem vzniku alergických onemocnění včetně astmatu v dětském věku
- zvýšené riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců)
Naopak, výhody vaginálního porodu:
- Fetální plicní tekutina (v plicích dítěte před narozením) se rychleji odstraní - tento proces urychluje tlak na hrudník dítěte během jeho přechodu porodními cestami.
- Velký význam při porodní činnosti mají stahy dělohy - působí přímo přes receptory v kůži dítěte na aktivaci jeho vlastní dechové aktivity.
- Přirozený porod poskytuje ideální podmínky pro poporodní adaptaci dítěte - uložení novorozence na břicho matky (kontakt kůže na kůži, matka ohřívá dítě svým tělem a dítě má dokonce schopnost najít prs matky).
Dítě po přiložení využívá všechny své smysly - čich, chuť, sluch, zrak, hmat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu