V poslední době jsem se setkala s poměrně velkým počtem čerstvých maminek, které na mě překvapeně dívaly, když jsem se ptala, zda své novorozeně dávají na bříško. A dávaly mi zpětnou otázku, zda se to vůbec může, když hrozí SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozenců).
U nás stále převládá zvyk balit děti do peřinek nebo zavinovaček, některým rodičům se tak lépe s miminkem manipuluje, a dítě tak stráví v této poloze většinu času spánku i bdění. Použití zavinovačky může výrazně pomoci u dětí, které si zvyknou strhávat pohyby vlastních končetin a vyžadují pevné zavinutí. Novorozeně by však mělo mít od narození šanci volně se hýbat a postupně trénovat své tělíčko, svalovou soustavu, aby se zajistil vývin správných pohybových vzorců. S tím souvisí i pravidelné polohování na bříško, už od narození!
To znamená, že je vhodné dítě několikrát denně položit na bříško, zpočátku na 40 - 60 sekund, přičemž vždy musí být někdo při něm. Už novorozenec si umí v této poloze mírně zvednout hlavičku a otočit ji z jedné strany na druhou. Postupným "cvičením", tím že rodiče dbají na toto pravidelné polohování, dítě zpevňuje šíjové svalstvo a ve 2. měsíci udrží hlavu nad podložkou déle, přitom dolní končetiny jsou ohnuté a zadeček nadzvednutý. Na konci třetího měsíce dítě "pase koníčky", tj. v poloze na břiše se opírá o lokty, hlavu má vysoce zdviženou a dolní končetiny jsou již v kyčlích natažené, takže zadeček nezvedá z podložky.
I když na začátku se děti "zlobí", nejsou na bříšku spokojené, je třeba vytrvat a polohování zařadit do denních rituálů. Postupně se to u většiny dětí stává oblíbenou polohou na hraní a nakládání s hračkami, takže dítě kromě hrubé motoriky cvičí i motoriku jemnou (prsty ruky).
Děti tedy polohujeme na bříško v době bdění, na spánek se jako prevence SIDS ukládají na tzv. polobok.
Kromě toho, že dítě v poloze na bříšku trénuje své svaly a připravuje se na rozvoj dalších pohybů (např. plazení a lezení, děti, které rodiče nepolohují, mívají problémy s podáním, protože mají slabé ruce a nedokážou se na nich udržet), pomáhá tato poloha při zvládání refluxu.
Refluxním dětem se paušálně doporučuje tzv. zvýšená poloha, zhruba 40st. úhlu, ale trochu se zapomíná na to, že včasné polohování na bříško napomáhá trávicí soustavě, aby dokázala lépe pracovat s jídlem, které se v ní ocitne.
V podstatě při poloze na bříšku se posiluje i střevo a dítě dokáže relfux zvládat lépe.
Zde se velmi dobře dá využít tzv. poloha tygřík, kdy dítě leží na předloktí dospělé osoby, bříškem dolů. Na předloktí si masíruje střívko a zezadu mu dospělá osoby může masírovat záda.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu