Z jakých důvodů se maminky rozhodují ukončit kojení?
Po několika měsících kojení (nebo částečného kojení) vašeho děťátka přemýšlíte o jeho ukončení. Důvody na to můžeme mít různé. Někdy osobní, někdy zdravotní, někdy ne zcela jasné. O čem byste mohly popřemýšlet předtím, než k tomuto kroku přistoupíte?
Proč odstavujeme?
Termín "odstavování" mi trochu připomíná odstavování telat od maminek kraviček, co v dobách JZD znamenalo definitivně odloučení dítěte od matky. A o to při ukončování kojení opravdu nejde!
Je jedno, jak tento proces nazýváme, vždy se jedná o snižování počtu kojení u děťátka. K tomu matky přistupují obvykle po zavedení příkrmů, tedy tuhé stravy (většinou po ukončeném 6. měsíci života dítěte), nebo o něco později, když už děťátko přijímá větší množství "normálního" jídla.
Na druhé straně jsou ženy, které se rozhodly dát svému děťátku volnost v tom, kdy se kojení skončí a nechávají na něm, kdy se mlíčka přestane dožadovat úplně.
Občas nás mohou potkat i neočekávané situace (komplikace zdravotního stavu nebo jiné události) a kojení je třeba ukončit ze dne na den, nebo ve velmi krátkém čase.
K důvodům, kdy ženy uvažují o ukončení kojení, by se dala přidat i únavu a stres (nejen ženy, ale i celé rodiny), nespokojenost se situací kolem kojení, vnitřní dojem, že "takto jsem si to tedy nepředstavovala", případně tlak ze strany okolí či "náhodou nekojíte už příliš dlouho".
Všechny tyto situace však považuji spíše za řešitelné jiným způsobem, pokud žena dostane adekvátní pomoc, případně udělá nějaká opatření, aby výše uvedená negativa odstranila.
Při rozhodování o ukončování kojení by bylo vhodné zvážit:
- proč vlastně chci ukončit kojení. Je dobré si sama pro sebe důvody pojmenovat; nemusíte je nikomu argumentovat, ale ujasněte si, co je pro vás tím hlavním motivem - jste unavená z nočního kojení, máte pocit, že dítě se na prsu už jen uklidňuje, zdá se vám to dlouho, chcete se vrátit do práce… Mám zkušenost, že pokud si to v sobě ujasníme, snadněji se nám hledá způsob, jak na to.
- aktuální i minulý zdravotní stav dítěte, jeho náchylnost k alergii, případně genetické predispozice k jistým onemocněním (autoimunitní onemocnění, cukrovka, artritida, poruchy štítné žlázy). Čím větší výskyt problémů, tím déle se kojení doporučuje.
- zda budete muset / chtít hledat náhradu za mateřské mléko. Ze všech stran se na nás valí reklama, která nám říká o tom, že děti do 3 roku života potřebují nějakou náhradu mateřského mléka (ta reklama je většinou o umělém mléce). Osobně si myslím, že dítě, které bylo kojené minimálně rok, nemusí přejít na formuli. Všechno bych zvažovala s ohledem na to, kolik a jakých mléčných výrobků děťátko přijímá ve své běžné stravě. Pokud zařadíme do stravy jogurty, zakysané mléčné výrobky, smetanové polévky, zahuštěné omáčky, a zajistíme jiné zdroje např. vápníku, tak dítěti nemusíme v tomto období dávat umělé mléko.
- jak to zvládne moje tělo. Pokud zvolíte postupné ukončování kojení, i produkce mlíčka se bude adekvátně snižovat. Tedy byste neměly mít problém s neustále přeplněnými prsy a vytékajícím mlékem. V případě, že potřebujete ukončit kojení náhle, je třeba počítat s větší zátěží a s tím, že možná se váš organismus bude s touto situací vypořádávat bouřlivě.