Těžká témata jsou například původní rodina, z níž partneři pocházejí a ujasnění si, pokud původní rodina může zasahovat do nové rodiny. Jinou těžkým tématem jsou finance a jejich rozdělení, například zda partneři budou mít společný účet. Konflikty mohou vznikat i při tématech výchova dětí, staří kamarádi a podobně.
Pod vlivem výchovy i předsudků se stále nedokážeme dívat na sex jako přirozenou součást partnerského života. U jiných není sex téma, o níž se třeba bavit-máme sex dvakrát do týdne, funguje to, tak co řešit?
Při terapii párů jsem se s tím ještě nesetkal, vyloučit se to však nedá. Možná mám jen natolik tolerantní klienty, že intimitu na sebe nevytahují.
Upřímností nic nezkazíte. Je si však nutné uvědomit, že jak se vyvíjí vztah, vyvíjí se i sexualita. Pokud se i partneři na počátku vztahu - ať už slovně nebo i beze slov - na něčem v sexuální oblasti dohodnou, netřeba to brát jako dogma. O milování, o tom, co se mi líbí a co se mi líbí méně, nebo vůbec ne, je třeba průběžně komunikovat.
Samozřejmě by neměl odehrávat při večeři s dětmi. Obvykle to však závisí na konkrétní dvojici - někdo pozve svého partnera do restaurace, aby to spolu probrali, pro někoho je to absurdní představa. Důležité je najít místo, čas a náladu, když jsme oba správně naladěni a budeme se cítit příjemně. Důležité je nezačínat takový rozhovor výčitkou a třeba mluvit v první osobě: mě trápí ..., já se cítím ... A pokusit se být vyvážený - můžete mluvit o tom, co se vám nelíbí, ale určitě je při vašem milování i něco, co se vám líbí - a to třeba také zmínit. Nebo navrhnout, co by se vám případně líbilo a zajímat se, co by to vyhovovalo i druhému partnerovi, zeptat se zda by také nechtěl něco změnit, zlepšit, obměnit.
Rozhodně o tom netřeba říkat hned na prvním rande ... Jenže například při sadomasochistické orientaci je velmi pravděpodobné, že člověk bude inklinovat a vybere si takový typ partnera, se kterým si budou vyhovovat i v této oblasti. To, co vypadá z venku jako "divoké", může být pro konkrétní dvojici úplně v pořádku, protože partneři se vzájemně doplňují.
Vysvětlete mu, proč je pro vás důležité mluvit o sexu a co pro vás milostný život znamená. Ujistěte ho, že rozumíte, že pro něj to možná není důležitá "téma", ale ať on také pochopí, že pro vás ano. Pokuste se o kompromis. Ten se dá relativně nejlépe dosáhnout při rozdílné chuti na milování - třeba nalézt zlatou střední cestu, která bude vyhovovat oběma.
Pokud si dokážou vyprávět o sexu, pravděpodobně dokáží otevřeně mluvit i o jiných oblastech soužití, a to je základ fungujícího vztahu. Sexualita je totiž barometrem fungování vztahu. I když se partneři při otevřeném rozhovoru o sexu nedohodnou, alespoň oba chápou situaci, vědí, proč ten druhý reaguje tak, jak reaguje - a postupně s tím mohou něco dělat. Když nekomunikují mohou mít jen domněnky a často mylné. Partner začne podezřívat partnerku, když odmítá sex, že má milence, ona však může být pouze vystresovaná z práce.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu