Růst vyjadřuje hmotnostní změny a změny velikosti (hmotnost, výška, změna kostí, orgánů). Základní podmínkou růstu je tvorba bílkovin. Růst jednotlivých částí těla není stejně rychlý, proto se musí udržovat v určitých vztazích (proporcích).
Vývin je proces závislý na růstu. Vyjadřuje postupné zdokonalování funkcí soustav a orgánů člověka (např. nervová, pohybová soustava). Vývin není během života rovnoměrný. Jde o dlouhodobý, nepřetržitý proces, který je podmíněn několika faktory (biogenetickým základem, prostředím, ve kterém dítě žije a vyvíjí se i vlastní aktivitou osobnosti).
Během vývoje se uplatňují specifické pravidelnosti, které lze pozorovat u každého normálního jedince.Jde o tzv.zákony nebo principy vývinu. Lze je charakterizovat jako kontinuální celoživotní procesy ovlivňovány vnitřními i vnějšími faktory. Vzorec růstu a vývinu je stejný. Posloupnost jednotlivých vývojových období je geneticky podmíněná, ale jejich začátek, trvání a efekt se liší. Každé vývojové stádium je charakteristické. Vývin probíhá v cefalokaudálním směru (od hlavy k dolním končetinám) a od proximálních částí těla k distálním (od středu těla směrem ven). Vývin postupuje od jednoduchého ke složitému, dochází k postupné diferenciaci vývinu.
Zrání je celoživotní proces, který je podmíněn dědičností a který nelze vnějšími vlivy urychlit ani zpomalit. Kritériem pro dokončení zrání je schopnost reálně uvažovat, být tolerantní k jiným, být nezávislý a za přijatá rozhodnutí brát plnou odpovědnost.
Pokusů o periodizaci vývoje bylo několik. Ujalo se rozdělení dětství do 5 etap:
1. Kojenecký věk (0 - 1 rok, zahrnuje i novorozenecké období).
2. Batolecí období (1 - 3 roky).
3. Předškolní věk (3 - 6 let).
4. Školní věk (dělí se na mladší školní věk: 6 - 10 let u dívek, u chlapců 6 - 12 let; starší školní věk: 10 - 14/15 let u dívek, u chlapců 12 - 16 let).
5. Adolescence (15/16 - 20/22 let).
1. Endomorfní typ - měkký, kulatý, obézní, má rád pohodlí.
2. Mezomorfní typ - má velké kosti, těžké svaly, je aktivní.
3. Ektomorfný typ - tenký, křehký, citlivý.
1. Sangvinik - společenský, živý, pohotový, snadno se přizpůsobuje, vyrovnaný. Snadno u něho vznikají city, které nejsou prudké, snadno se střídají.
2. Cholerik - nevyrovnaný, vysoká dráždivost, sklon k výbuchům, rychle mění chování i náladu, může reagovat nepředvídaně, provést věci, které později lituje.
3. Flegmatik - vyrovnaný, klidný, klidný, pomalý, ležérní, jeho nálady nepodléhají změnám, budí dojem, jako by mu bylo všechno jedno.
4. Melancholik - pomaleji se přizpůsobuje, má sklon k smutné náladě, je přecitlivělý, snadno zranitelný, vážný, city projevuje méně.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu