Silvestr a Nový rok má své tradice, zkuste se jimi řídit

Jak je to ve vaší rodině s dodržováním tradic? Nevybíráte si pro první den v roce nevhodné jídlo, a potom se divíte, že to s vámi jde celý rok z kopce? A jak trávíte poslední den v roce? Slavíte nebo si jdete v klidu lehnout? Tak na to se také podíváme zevrubně, proč se slaví bujarý Silvestr.

Bez drůbeže, s čočkou

Chcete-li mít během roku hodně štěstí a také dostatek peněz, měli byste si v jeho první den dávat pozor na to, co budete konzumovat. Říká se totiž, že pokud budete-li jíst drůbež, s ní vám z domu uletí veškerá pozitivní energie a bude se vám kvůli tomu lepit smůla na paty. Naopak, měli byste mít alespoň jeden pokrm, jehož součástí bude čočka, protože ta svým tvarem připomíná peníze a ty se k vám budou rychleji kutálet.

Nevyhazujte smetí

Stejnou smůlu vám může přinést i taková běžná činnost, jakou je vynášení smetí. Protože spolu s nimi si z domu vynesete i všechno štěstí. Obsahu koše se proto zbavte ještě během silvestrovského dne a když se vám to nepodaří, budete muset ten jeden den vydržet a odložíte si ho například na balkon.

Silvestr plný hluku

Málokdo ví, že kde mají vlastně kořeny velké zábavy a půlnoční ohňostroje, které se konají v poslední den v roce. Jejich předchůdci byly skupinky mladých lidí, kteří s hudebními nástroji postupně obcházeli vesnici a přišli takto zabavit každou rodinu v ní. Vedle toho se snažili dělat co nejvíce hluku a používali i bič, kterým práskaly ve vzduchu. Veškerý tento rámus měl odlákat zlé duchy, kteří se s přicházejícím novým rokem chtěli ujmout své síly a podmanit si alespoň tento kousek země. Takže když si budete večer s dětmi pouštět hudbu a dělat malou diskotéku, vysvětlete jim, proč to tak vlastně děláte.

Dívky na ledě

Pokud máte doma teenagerky, které už možná touží i po nějakém ženichovi, seznamte je s další zajímavou tradicí. Na Nový rok by se měli jít projít venku a čekat co se bude dít. Pokud by během této procházky alespoň třikrát spadly, znamenalo by to, že si v příští rok najdou partnera, který se stane jejich ženichem.

Věštění ze svíčky

Zatímco v některých rodinách se udržuje tento zvyk během vánoční večeře, častěji se používalo na Silvestra. Dokonce kdysi měla silvestrovská večeře také přesně stanovené chody. Byla téměř identická jako ta vánoční, jen ryby se vyměnily za jakýkoliv druh masa, protože byl konečně konec půstu. V některých rodinách se tato tradice pěstuje až dodnes. Ale zpět k svíčkám. Během večeře by měl stůl zdobit svícen s touto ozdobou. Ještě předtím, než vstanete a půjdete se bavit, měli byste sfouknout plamínek a když kouř bude stoupat rovně nahoru, bude vás čekat prospěšný a pěkný rok. Pokud se kouř obrátí na některého z členů rodiny, potkají ho nějaké starosti a komplikace.

Česnek v botách

Málo známá záležitost, která se pěstovala zejména na vesnicích. V minulosti se říkalo, že na Nový rok nesmí přijít do domu jako první host žena, protože přinese domácím hodně smůly. A aby se před tím ubránili, měl mít každý člen rodiny v botě nebo pantofli ukrytý stroužek česneku, který by ho ochránil před začarovaním. Později se česnek nosil během celého dne, aby lidé od sebe odehnali všechny zlé síly. Protože tak jak se jim daří na Nový rok, tak bude i po celý rok. A nikdo z nás by věru nechtěl mít 364 dní v patách neposlušné duchy.

Zelí s vepřovým masem

Další z oblíbených pokrmů, na kterém byste si měli pochutnat během prvního dne v roce. Zelí vám totiž zajistí hodně zdraví a všechny nemoci se vám budou vyhýbat. Ale to by neznamenalo nic, pokud by vás tzv. neposkákalo štěstí. A tím štěstím je prasátko, které nemůže chybět během vašeho oběda. Podávat by se mělo buď pečené maso se zelím, zelňačka s klobáskou nebo segedínský guláš.

Čisté příbytky, ale bez jakýchkoli starostí

Takže i když se chcete na Silvestra bavit, neměli byste zapomenout nechat váš příbytek v naprostém pořádku. Druhý den totiž musíte jen odpočívat, ale zásadně ne uprostřed nepořádku, protože by vám to přineslo smůlu na celý rok. Ze stejného důvodu nemůžete mít pověšeno vyprané prádlo. Celý den byste měli věnovat jen rodině a návštěvám.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články