Mladiství v soláriu nemají co dělat. Koledují si o rakovinu! Zdrojem UV záření v soláriích jsou zářivkové trubice s filtry. Přes ně se nastavuje poměr mezi zářením tak, aby bylo UVB níže s cílem zabránit zarudnutí pokožky a UVA má vyšší intenzitu s efektem okamžité pigmentace. S vyšší intenzitou však dochází k rizikovému působení záření na organismus. Proto kožní lékaři žádají, aby byla zákonem stanovená hranice od 18 let. Bohužel tento zákon se v naší republice ještě nepodařilo prosadit, přetože například Rakousko ho má již několik let.
Solárium nelze vnímat jako zdravou alternativu slunečního záření. Opalováním v "rakvi" jste také ochuzeni o vitamín D, potřebný zejména pro kosti, plodnost, ale i duševní pohodu. Ze skutečného slunce ho tělo načerpá dostatek už po pár minutách.
Opalování v soláriu není tak bezpečné, jak si myslí mnozí jeho vyznavači. Podle údajů mezinárodních vědeckých a odborných institucí je používání solárií před 30. rokem života spojeno s nárůstem rizika rakoviny o téměř 75%. Poslední roky byl zaznamenán nárůst výskytu melanomu kůže i u mladých žen.
Opálení získané v soláriu nechrání kůži při letním pobytu na slunci. Poskytuje pouze ochranu srovnatelnou s velmi nízkým ochranným faktorem (cca. SPF 2-3) a naopak, hraje velkou roli v nárůstu rizika rozvoji kožních nádorů.
Pokud byste se takovému záření vystavovaly příliš často, můžete skončit s akutními následky na kůži, očích, ale i imunitním systému. Nadměrné "solárování" může způsobit opravdu vážné projevy jako:
Kůže má omezenou schopnost regenerace, což může při neuvážené expozici UV záření způsobit, že některé buňky zůstanou trvale poškozené. Kožní defekty se nemusí projevit okamžitě, ale až po letech. Velmi rizikové je nárazové a několikanásobné spálení pokožky v dětství, případně v mladém věku, protože takové přestupky se kumulují a po letech mohou vyústit až do rakovinného procesu.
Tento orgán zvlášť citlivě reaguje na UV záření. Pokud jsou mu vystaveny dlouhodobě, může dojít k jejich přechodnému až trvalému poškození v podobě podráždění či zánětu spojivek, poškození oční rohovky. Hrozí i šedý zákal či nádor spojivky.
Z průzkumu využívání solárií vyplynulo, že většina respondentů není poučená personálem o rizicích. Navštěvují ho více na jaře než v zimě, a to 1 - 2 x týdně po 6 až 15 minut. Jsou si přitom vědomi možných následků poškození zdraví. Většina dotazovaných vyjádřila souhlas se zavedením určitých omezení (například věkové hranice) pro volný vstup do solária.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu