Spánek zlepšuje náladu a pomáhá ovládat emoce

Jaký má vliv nedostatek spánku na sebekontrolu? Američtí vědci zjistili, že zde existuje souvislost. Tedy nejenže nedostatek spánku způsobuje nebezpečnou únavu, ale má vliv i na naše chování. S nevyspalými lidmi se hůře komunikuje, častěji vybuchnou a ztrácí nad svými emocemi kontrolu.

Dobré spánkové návyky jsou základ

V dnešní uspěchané době má problém s kvalitou a délkou spánku stále více lidí. Někdo ponocuje, neboť pracuje dlouho do noci, někdo neodolá dobrému filmu, někdo se rád baví, jinému odepřou uspokojivý spánek děti. Pokud je taková situace dlouhodobá a našemu spánku brání okolnosti nebo vhodné spánkové návyky, dochází k nepříjemným důsledkům, které si ani neuvědomujeme. Jsme impulzivnější, více inklinujeme k závislostem, ale zejména ztrácíme sebekontrolu. Podle odborníků neuspokojivý spánek může vážně ovlivnit nás osobní i pracovní život, narušuje schopnost řešit věci, rozhodovat se, způsobuje vysoký krevní tlak a i přibírání.

Nervozita až impulzivnost

Spánková deprivace ovlivňuje schopnost člověka se koncentrovat, ovládat, dělat rozhodnutí. Dochází k přirozené nervozitě, nepozornosti až impulzivity. Naše chování pak výrazně ovlivňuje i náš projev a dochází k problémů v osobním i pracovním životě. Schopnost sebekontroly je součástí každodenního rozhodování se. Vědecká studie prokázala úzkou souvislost mezi sebekontrolou a spánkovými návyky.

Pravidelný a dostatečný spánek zlepšuje náladu,

sebekontrolu, umožňuje snadnější rozhodování, překonávání problémů, příznivě ovlivňuje naše zdraví, imunitu a celkovou kondici. Je důležité spát nejen dostatečně dlouho, ale především kvalitně, tedy bez rušivých vlivů. Doporučuje se večer před spaním omezit práci a řešení náročných záležitostí, vyvětrat a zajistit si k odpočinku vhodné podmínky.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články