Jaké jsou typy komínů?

Pokud ještě nevíte, jaké typy komínů nám stavební trh nabízí, uděláme si menší přehled. Kdysi byly nejrozšířenější jednovrstvé komíny. Současným trendem jsou vícevrstvé keramické komíny, které vyhovují i požadavkům moderních topných spotřebičů. Moderní jednovrstvé komíny jsou vhodné zejména na vložkování (sanaci) stávajících komínů. Tento systém je určen pro odvod spalin s přirozeným komínovým tahem (podtlakem) od spotřebičů na plynná nebo pevná paliva. Jednotlivé díly se vyrábějí z nerezavějící vysokolegované oceli, přičemž tloušťka materiálu závisí na typu prostředí, použitého paliva a způsobu provozu komínu.

Pokud se komín řeší přistavěním, často architektonicky dotváří objekt. Přímé i tvarové díly jsou svařované a plynotěsné. Výhodou jednovrstvého komínového systému je jednoduchá, rychlá montáž jak při rekonstrukci, tak u novostavby. Systém je odolný i proti kondenzátu, korozi nebo vyhoření sazí. Dá se změnit druh paliva a výhodou je, samozřejmě, i dlouhá životnost.

Antikorový komínový systém je vhodný na stavbu fasádních komínů, ale zrealizovat se dá i uvnitř budovy. Zde platí zásada, že se musí vést  průduchy s požární odolností splňující požadavky příslušných požárních předpisů. Skládá se z jednotlivých prvků (komínová vložka, izolační vrstva, komínový plášť).

Pokud se nachází na fasádě, je to zpravidla svislá konstrukce na vnější straně fasády budovy s jedním nebo více průduchy, jejímž úkolem je odvod spalin. Část od sopouchu po patu je určena k jímání kondenzátu nebo tuhých částic. Vnější nosný plášť je buď z nerezavějící oceli, mědi nebo hliníku, které jsou odolné proti atmosférické vlhkosti. Jednotlivé díly se spojují objímkou. Komínové vložky se vyrábějí o vnitřním průměru do 700 mm. Jejich výhodou je rychlá a jednoduchá montáž, odolnost proti změnám teplot, korozi a působení kondenzátu, jakož i vysoká životnost, nízká stavební hmotnost a možnost použití všech druhů paliva.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus