Vzpěrná délka stěn je jimi zkracována na délku rovnou výšce patra. Každá z uvedených konstrukcí vedle své statické funkce musí splňovat ještě mnoho dalších podmínek, z nichž jsou důležité zejména tepelně izolační a zvukově izolační vlastnosti. Ty však obvykle řešíme dalšími úpravami nosných konstrukcí v rámci speciálních a dokončovacích prací. Vývoj vodorovných konstrukcí je závislý na materiálových možnostech. Používá se nejrůznějších hmot, od pracných konstrukcí z cihel a kamene, přes dřevo a ocel až k dnes nejrozšířenějším konstrukcím ze železobetonu.
Účelem je horizontální dělení stavby na jednotlivá podlaží. Na základě technických vlastností rozlišujeme tyto konstrukce podle:
Stropní nosné konstrukce můžeme dále dělit podle materiálů, z nichž jsou zhotoveny:
nebo podle technologie provádění na monolitické a prefabrikované.
Jsou prostorové konstrukce stropů, zastřešení nebo nadpraží, jejichž tvar v příčném a někdy i podélném řezu je tvořen oblouky nebo křivkami. Klenby přenášejí zatížení včetně své vlastní váhy šikmo do podpěr a vyvozují tak vodorovné síly, které se snaží podpory od sebe oddálit. Tyto síly je nutno zachytávat buď táhly, nebo přiměřeným dimenzováním podpor. V dřívějších dobách byly klenby často užívanou konstrukcí a prováděly se z kamene, cihel i betonu. Jejich tvary v jednotlivých obdobích byly hlavní charakteristikou stavebního slohu. Dnešní tvar obyčejně nenavazuje na historické klenby. Používá se zejména zborcených ploch, hyperbolických paraboloidů, konoidů, žlabových skořepin apod.
Dřevo bylo v historii stavebnictví nejpoužívanějším materiálem pro střešní konstrukce. S vývojem se postupně měnil způsob spojování dřevěných částí střechy a s ním i používané konstrukce zastřešení. Od tradičních vázaných krovů se přechází na úsporné konstrukce sbíjené nebo lepené.
Tesařské spoje – dále je rozdělujeme na podélné a příčné.
Tesařské spoje musí být zajištěny proti vzájemné změně polohy spojovaných dřev nebo vytažení či vypadnutí dřev ze spoje. Provádějí se spojovacími prvky dřevěnými nebo ocelovými a jejich vzájemnými kombinacemi. K dřevěným spojovacím prvkům patří kolíky, hmoždíky, klíny, příložky, vložky. K ocelovým prvkům patří tesařské skoby, hřebíky, vruty, šrouby, svorníky, ocelové příložky, objímky, třmeny, hmoždíky. U konstrukcí větších rozpětí se nejčastěji používají svorníky s ocelovými hmoždíky buď zazubenými (Bulldog) nebo kroužky (Tuchscherer).
Z tesařských spojů se užívá v zastřešení u vázaného krovu např. srazu - ke spojování pozednic, plátování - k nastavování vaznic, zapuštění - ke spojení vzpěr a sloupů, čepování - ke vzájemnému spojení krokví, přeplátování - při výměně krokví u komína, kampování ke spojení kleštin s krokvemi, osedlání - ke spojení krokví s pozednicí nebo vaznicí.
Spojů sbíjených se používá pro konstrukce z prken nebo fošen. Spojovacím prostředkem pro tyto konstrukce jsou hřebíky. Spoje jsou při spojení dvou prken jednostřižné, tj. namáhané na střih v jednom místě, nebo dvojstřižné. Únosnost hřebíků ve sbíjených spojích nezáleží celkem na směru vláken dřeva. Lepených spojů se používá pro konstrukce vyráběné z prken. Lepením se mohou spojovat jednotlivé části konstrukce, např. pásnice se stojinou u plnostěnných konstrukcí nebo diagonály s horním a dolním pásem u příhradových konstrukcí, nebo se mohou nastavovat jednotlivé pruty.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu