Jak na zasklené plochy v podkroví v létě i zimě?

Zasklená plocha v zastřešení není pouze dekorativní prvek. Propouští světlo dovnitř a otevírá prostor do exteriéru, ale v letním období může způsobit i výraznou tepelnou nepohodu, při níž vzniká skleníkový efekt. Pro dosažení optimálního vnitřní klimatu není třeba zmenšovat velikost skleněné plochy. Některé orientace jsou na umístění skleněných střešních ploch výhodnější, ale střecha má zpravidla pouze dva sklony, proto její orientaci nelze změnit a je potřeba se přizpůsobit danému stavu.

Nejpraktičtější jsou jihovýchodní a jihozápadní orientace. Jelikož každé přeslunění, ranní nebo večerní, má určité výhody i nevýhody, je třeba takto orientované střešní okna nebo vikýře stínit. V některých oblastech, zejména horských, je důležité, aby se zasklené střešní plochy nesituovali ve směru převládajících větrů. Hodně utěsněná okna sice snižují přirozenou filtraci vzduchu a jeho proudění, ale konstrukce zároveň nedýchá.

 

Přes zasklené plochy proniká velké množství světla. Může se však stát i horkým kráterem, pokud se nevyřeší skleníkový efekt, který vzniká, když sluneční záření pronikne do interiéru, a neodvede se ven. První, velmi účinné opatření, pomocí kterého lze skleníkový efekt snížit či dokonce zcela vyloučit, je provzdušňování a větrání prostoru. Po osazení otvíracích křídel v horní části zasklených ploch může teplý vzduch unikat ven, zatímco v dolní části přes otvíravé prvky studený vzduch vniká dovnitř. U střešních oken se může větrání zajistit ventilační klapkou. Aby se vnitřní prostory za zasklenou plochou v létě příliš nepřehřívali, je potřeba použít stínidla. Vnitřní stínící prvky nejsou nákladné, ale jsou méně účinné. Vnější prvky protisluneční ochrany odráží většinu slunečního záření, dřív než pronikne dovnitř přes zasklené plochy. Jsou tedy skutečně účinné. Pokud je jejich regulace umístěna ve větší výšce, musí mít dálkové ovládání, ruční, t. j. mechanická, s klikou, nebo nejmodernější automatické, naprogramované podle počasí, které je finančně náročnější. Střešní okna, která jsou situovány na jižní straně by měli mít vnitřní stínění a vnější rozptylové markýzy.

 

Zimní zahrady jako solární zařízení je potřeba situovat pouze na jižní strany nebo s odklonem fasády nejvýše 45 ° na jihovýchod nebo jihozápad. Pokud mají sloužit jen k pobytu, jejich odklon může být i větší než 45 °. Musí mít větrání minimálně větracími štěrbinami a z vnější strany jsou stíněné odsazenou stínící roletou, kde vzdálenost rolety od skla umožňuje proudění vzduchu. V dvoupodlažních sklenících je třeba dávat pozor na teplotní gradient.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Efficace Vetri 0,75l – čistič skel 12ks/kt

Ruční mytí oken, skel a zrcadel je docela namáhavá práce. Aby se okna leskla a byla beze šmouh, to již chce zručnost a...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Správně zvolená stínící technika chrání před sluncem, sousedy i ztrátou tepla

Jsme nadšení z prvního jarního sluníčka, ale nadšení brzy opadne a najednou je těch paprsků příliš a domácí...
více…

Stínící prvky v exteriéru - předokenní rolety, markýzy, markýzolety a plachty

Unavuje nás, skrýváme se před ním, a když už horka nemají konce, nejraději bychom jedním tlačítkem všechnu tu...
více…

Vybíráme interiérové ​​stínění

Dnešní trendy ve výběru stínící techniky směřují k půvabné barevnosti a vnitřní stínění nabízí množství...
více…

Zásady rekonstrukce podkroví

Když jsme byli malí, chodili jsme si hrát na půdu. Jen však přes den. Když nastal večer a vítr začal...
více…

Otravuje vás v létě hmyz?

Léto je krásné, teplé a slunečné, také nás ale může otravovat nepříjemný hmyz. Ať už bydlíte v rodinném domě...
více…

Okno v koupelně má své nesporné designové i praktické výhody

Okno v koupelně? Luxus, který si každý nemůže dovolit. Ale jsou i lidé, kteří se bojí o své soukromí. Přitom...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…