Jak na zasklené plochy v podkroví v létě i zimě?
Zasklená plocha v zastřešení není pouze dekorativní prvek. Propouští světlo dovnitř a otevírá prostor do exteriéru, ale v letním období může způsobit i výraznou tepelnou nepohodu, při níž vzniká skleníkový efekt. Pro dosažení optimálního vnitřní klimatu není třeba zmenšovat velikost skleněné plochy. Některé orientace jsou na umístění skleněných střešních ploch výhodnější, ale střecha má zpravidla pouze dva sklony, proto její orientaci nelze změnit a je potřeba se přizpůsobit danému stavu.
Nejpraktičtější jsou jihovýchodní a jihozápadní orientace. Jelikož každé přeslunění, ranní nebo večerní, má určité výhody i nevýhody, je třeba takto orientované střešní okna nebo vikýře stínit. V některých oblastech, zejména horských, je důležité, aby se zasklené střešní plochy nesituovali ve směru převládajících větrů. Hodně utěsněná okna sice snižují přirozenou filtraci vzduchu a jeho proudění, ale konstrukce zároveň nedýchá.
Přes zasklené plochy proniká velké množství světla. Může se však stát i horkým kráterem, pokud se nevyřeší skleníkový efekt, který vzniká, když sluneční záření pronikne do interiéru, a neodvede se ven. První, velmi účinné opatření, pomocí kterého lze skleníkový efekt snížit či dokonce zcela vyloučit, je provzdušňování a větrání prostoru. Po osazení otvíracích křídel v horní části zasklených ploch může teplý vzduch unikat ven, zatímco v dolní části přes otvíravé prvky studený vzduch vniká dovnitř. U střešních oken se může větrání zajistit ventilační klapkou. Aby se vnitřní prostory za zasklenou plochou v létě příliš nepřehřívali, je potřeba použít stínidla. Vnitřní stínící prvky nejsou nákladné, ale jsou méně účinné. Vnější prvky protisluneční ochrany odráží většinu slunečního záření, dřív než pronikne dovnitř přes zasklené plochy. Jsou tedy skutečně účinné. Pokud je jejich regulace umístěna ve větší výšce, musí mít dálkové ovládání, ruční, t. j. mechanická, s klikou, nebo nejmodernější automatické, naprogramované podle počasí, které je finančně náročnější. Střešní okna, která jsou situovány na jižní straně by měli mít vnitřní stínění a vnější rozptylové markýzy.
Zimní zahrady jako solární zařízení je potřeba situovat pouze na jižní strany nebo s odklonem fasády nejvýše 45 ° na jihovýchod nebo jihozápad. Pokud mají sloužit jen k pobytu, jejich odklon může být i větší než 45 °. Musí mít větrání minimálně větracími štěrbinami a z vnější strany jsou stíněné odsazenou stínící roletou, kde vzdálenost rolety od skla umožňuje proudění vzduchu. V dvoupodlažních sklenících je třeba dávat pozor na teplotní gradient.