Časy, kdy podkrovní prostory sloužily převážně na uskladnění krabic naplněných hračkami odrostlých dětí a jiných nostalgie vzbuzujících nebo jinak zavádějících předmětů, jsou neodvratně pryč. Dnes, kdy je situace s bydlením taková, jaká je (jedním slovem: nelehká), nacházejí podkroví své široké uplatnění a s ním i dlouho upřená ocenění. Asi "nejjednodušší" to mají majitelé starších rodinných domů, kterým odpadá činnost spojená s hledáním podkrovních prostorů - staví na svém, nadstavbu nebo rekonstrukci podkroví s cílem získat nebo zvětšit obytný prostor realizují zpravidla na rodičovském nebo staršího zakoupeném domě.
V městech (výjimkou dokonce nejsou ani historická centra) jsou podkroví starých domů zahájena na základě očekávaného zisku místem k bydlení. Pokud i vy přemýšlíte o rekonstrukci podkroví, máme pro vás jednu důležitou radu: určitě oslovte architekta projektanta. Ten podle vašich požadavků a stavebně-technických možností konstrukce, případně jiných zadání (jedním z nich může být například i fakt, že objekt patří pod patronát památkářů) vypracuje studii (zpravidla několik variant). Připravte se na několik příjemně obtížných hodin (vždyť jde o vaše bydlení!) "Vyjednávání" s architektem o přijatelných a nepřijatelných řešeních a jejich náhradních alternativách.
Kulturní památkou je každý objekt v seznamu ve správě památkového ústavu ČR. Při koupi takové nemovitosti je povinností prodejce upozornit kupujícího na fakt, že daný objekt je kulturní památkou, resp. že se nachází v památkové zóně (tj. v ochranném pásmu, kde dům nemusí být přímo památkou v seznamu, ale přesto je třeba při jeho úpravách respektovat podmínky stanovené památkáři). Nový majitel musí změnu vlastníka kulturní památky nahlásit památkáři.
U staveb, které jsou kulturně-historickými památkami (jejich největší kumulace je v historických centrech větších měst), je třeba zohlednit i zachované historické konstrukce (například staré krokve a stropy), které se mohou stát zajímavou součástí moderního interiéru.
Vaší devizou je přibližná představa - co byste chtěli, ale vždy (darmo, zákon rekonstrukcí) se najde nějaké problémové místo a tehdy se hodí dobrý projektant, který často dokáže změnit i negativa na pozitiva. Když se dohodnete a s konečnou platností si vyberete jednu variantu, která bude podkladem pro zpracování projektu, čekají vás další nezbytné kroky, bez kterých by se vaše představy o bydlení a úsilí s nimi spojené mohly rozpustit jako instantní polévka. Kromě samozřejmého stavebního povolení budete potřebovat množství výkresové a technické dokumentace. Tu vám zajistí právě zmíněný architekt projektant.
architektonické výkresy, výkresy stavebních konstrukcí, statiky, plynofikácie, elektroinstalace, vytápění, požární ochrany, technické zprávy a další výkresy podle požadavků stavebního úřadu.
To, zda je podkroví vhodné k bydlení, záleží na několika faktorech. Důležitý je odborný stavební a technický průzkum podkroví a souvisejících konstrukcí, bez kterého se nedoporučuje vůbec s čímkoli začít.
Při rekonstrukci nebo nástavbě podkroví jde o změnu v užívání stavby, podstatně se zasahuje do nosných prvků stavby a mění se vzhled prostorů - stavební povolení je jednoduše v takovém případě nezbytné. Pokud máte dostatek času a pevné nervy, můžete zkusit boj s úřady o stavební povolení sami, ale výhodnější je svěřit ho do rukou lidí, kteří se tím zabývají - ptejte se buď v architektonické kanceláři, nebo u stavebních inženýrů. Pokud se přece rozhodnete na samostatný boj, počítejte nejméně se sedmi měsíci papírování a běhání po úřadech. Navštivte stavební úřad a požádejte si seznam potřebných dokladů a projektů k vydání stavebního povolení pro Váš konkrétní případ.
Je velmi důležitou součástí přípravy před zpracováním projektu. Stavební průzkum by měl ukázat náročnost přeměny podkroví na obytný prostor - měl by odhalit nedostatky konstrukcí, upozornit na rizika a zároveň vyjasnit rozsah stavebních prací a potřebné množství a typ stavebního materiálu, s čímž úzce souvisí cena realizace.
Statický posudek konstrukce krovu, nosných stěn a základů by měl být prioritou. Důležitý je i názor stavebního úřadu na tvaroslovie střechy a způsob prosvětlení podkrovních prostor. Například pokud budete potřebovat zvýšit světlou výšku interiéru umístěním zateplení nad krokve, což by zvýšilo celkovou výšku střechy alespoň o 30 cm, úřady vám to nemusí povolit. Zdánlivá maličkost, která by vám však mohla zkazit celou koncepci přestavby - například byste nemohli využít prostor pod hřebenem střechy, a tím by se zmenšila obytná plocha. Důležité je také zjistit možnost napojení na stávající inženýrské sítě, instalace, komíny a také možnost využití společného schodiště v obytném domě nebo přístupu k budoucím bytem v podkroví.
Z prostorového nebo statického hlediska lze nevyhovující konstrukci nahradit jiným konstrukčním systémem, nejjednodušší pomocí ocelových nosníků.
Ideální je, pokud tvar, konstrukce, výška a kvalita střechy vyžaduje jen minimální zásahy do střešní konstrukce. Například pokud na obydlení prostoru pod střechou postačí osadit střešní okna a konstrukci střechy zateplit. Taková situace je však blíže k pohádce, než k reálnému životu. Co je spojeno s přeměnou prázdného podkroví k obytné pohádce?
Půdní byty se navrhují ve dvou variantách. Buď vynikne nový, čistý prostor bez dřevěných prvků, nebo se dřevěná konstrukce zvýrazní a vytvoří atraktivní interiérový prvek. To je však možné pouze v případě bezchybného stavu a dodatečného ošetření dřeva. Hlavní slovo by měl mít v tomto případě architekt, protože z prostorového hlediska lze odhalením krovu i hodně zkazit.
Požadavky na tepelné ztráty budov se v posledních letech zpřísnily, což v praxi znamená zesílení tloušťky tepelné izolace. U nás se tepelná izolace nejčastěji vkládá mezi krokve. Vhodné je tuto hlavní vrstvu posílit další vrstvou, která se ukládá příčně pod krokve. Odstraní se tím případné tepelné mosty v oblasti krokví. Jako pohledová vrstva střešního pláště se nejčastěji používají sádrokartonové desky. Mohou se použít na obalení všech konstrukcí v podkroví - dřevěných prvků, stropu, stěn i podlahy.
Na práce v podkroví je nejvhodnější suchý způsob výstavby, například pomocí sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek, jejichž výhodou je rychlá montáž, menší zatížení nosných konstrukcí a rovný podklad pro případné obklady. Jejich nevýhodou je menší pevnost, takže na zavěšení těžkých zařizovacích předmětů je třeba předem připravit konstrukci nebo montážní stěnu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu