Jaké schodiště do podkroví?
Už delší dobu si zahráváte s myšlenkou, že přestavíte podkroví na obytné prostory? Při plánování však nezapomeňte na důležitý prvek spojující jednotlivá podlaží, který příjemně dotváří interiér, pokud je vhodně navržen. Řeč je o schodišti.
Vhodným řešením je dřevěné schodiště.
Dřevo - nejstarší a nejpoužívanější materiál na výrobu schodišť - je vděčným tématem nejen pro zručné ruce mistrů tesařů, ale i pro firmy, jejichž obchodní náplní je právě výroba schodišť. Ve svých katalozích nabízejí široký sortiment moderních, zajímavých a současně i elegantních řešení, jak si lze zpříjemnit každý náš krok vedoucí do podkroví nebo z podkroví. Celodřevěné schodiště působí neutrálně a dovolujezařídit si interiér ve stylu starých časů plných romantiky, ale i v tom moderním.
Krok první aneb kdo hledá, najde.
Pokud nepočítáme prvotní myšlenku, která přinesla potřebu změny interiéru, surfování na internetu a listování v katalozích či propagačních materiálech, je teprve začátek. Na přemýšlení a zvažování vymezit si dostatek času. Pohled na různé typy schodišť jistě dotvoří vaši představu. Každá firma si zakládá vlastní archiv, v němž má odložené nafotené realizace jednotlivých typů schodišť přímo v interiérech. Součástí nabídky jsou i vzorky materiálu. Důležité je pamatovat si, že méně je někdy více. Z množství nabídek, které se na vás budou doslova valia, bude možná obtížné zvolit si právě pro vás tu nejvhodnější. Proto doporučujeme tento jednoduchý recept: pohodlně se usaďte do křesla či na pracovní židli a zaujme polohu neochvějného hledače. A nezapomeňte: nedovolte, aby vás touha po nových schodech nadobro ovládla! Její volání může být sice velmi vábné, ale zároveň dokáže vnést mírnou hektickost do vašeho řízení, což by se mohlo později negativně projevit zejména při konečném řešení schodiště.
Krok druhý nebo dvakrát měř a jednou řež.
Teď už vážně! První krok může být mírně zábavný. Následuje však fáze, kdy zábavu střídají vážnost a realita. Pokud jste si již vybrali firmu, která zpracuje vaši přibližnou představu, a prolistovali téměř až do sedření bříšek prstů všechny nabídkové katalogy či jiné propagační materiály, můžete přistoupit k dalšímu důležitému kroku. Tím je předběžný projekt.
Na jeho zpracování je třeba dodat firmě následující dokumentaci:
Půdorys přízemí a patra, výšku od podlahy k podlaze, důležitá je i orientace, odkud by schodiště mělo vést, kde a v jaké poloze by mělo skončit. Na základě prostorových možností se připraví základní návrh, který obsahuje tvar schodiště (do L, U, S nebo přímé) včetně jeho šířky, výšky, úhlu stoupání a pod. Protože v současnosti se moderní počítačová technika chápe jako samozřejmost, ani výrobci schodišť neobcházejí tuto možnost urychlení práce. Počítač na základě vstupních údajů navrhne optimální schodiště v souladu s technickými normami, designem, prostorovými možnostmi, pohodlím a samozřejmě nezapomene ani na bezpečnost. Po kompletním zpracování si můžete prohlédnout virtuální podobu schodiště. Programy vykonávají práci architekta i statika. Některé firmy nabízejí dokonce hned několik variant řešení.
Pokud nemůžete najít plány domu (půdorysy), nemusíte se zbytečně trápit. Firma pošle k vám domů svého pracovníka, kterému stačí tužka a metr, a ten zaměří prostor. Získá tak údaje, které se původně měly nacházet v půdorysu. Jinou formou, i když méně přesnou, je vyplnění internetového dotazníku, který nabízejí některé firmy na svých stránkách.
Krok třetí nebo když začíná být horko
Teprve po důkladném zaměření se může vypracovat definitivní projekt s co nejpřesnější cenovou nabídkou a harmonogramem. Opět zdůrazňujeme, že při vypracování se zvažuje několik faktorů: prostorové možnosti vašeho obytného prostoru včetně kritických bodů a zároveň funkčnost, design, pohodlnost, přiměřenost a bezpečnost budoucího schodiště. Do konečného projektu jsou začleněny i vaše představy. Mohli bychom to nazvat i fáze detailního doladění. V podstatě jde o malé změny, jako např.. výběr sloupků, zábradlí, výplně zábradlí či jiných doplňků. Výrobce vám ochotně poskytne vzorník a obrazovou předlohu. Výstupním produktem je návrh konstrukce v podobě, v jaké vstupuje po výrobního procesu.
Jelikož mluvíme o dřevěném schodišti, je důležité věnovat dostatečný prostor také otázce: Jaký druh dřeva je nejvhodnější pro výrobu vašeho schodiště? Především by měl korespondovat s tvarem schodiště a zároveň by jeho výběr neměl narušit design interiéru. Každá dřevina je charakteristická svým odstínem a typickými vlastnostmi a každá má rozdílné nároky na povrchovou úpravu a komplexní zpracování. Je vhodné, pokud si i v tomto směru necháte poradit od odborníků. Pro výrobu schodišť se používá pouze kvalitní tříděné dřevo: buk, dub, ořech, jasan, javor, bříza, třešeň, jedle, borovice, z těch exkluzívnejších je to mahagon. Z domácích materiálů jsou nejvhodnější dub, buk a jasan - tyto rostliny jsou díky své tvrdosti odolné proti oděru a můžete si být jisti, že schodiště vám bude bezpečně sloužit dlouhé roky. Prvenství si však stále drží dub pro svou trvanlivost a tvrdost a buk, který je vhodným řešením, pokud chcete kombinovat dřevěnou konstrukci s nerezem. Pozor na smrk, tváři se tvrdě, ale ve své podstatě je měkký!
Krok čtvrtý aneb věřte rukám mistrů
Predposlední fází celého procesu je samotná výroba, kterou zajišťuje nejmodernější technologie v kombinaci s talentem a šikovnosti mistrů.
To, co dosud bylo jen představou uskutečnění nanejvýš v navrhovaných zobrazeních budoucího schodiště, nyní dostává svůj určitý tvar. Může se stát, že se vám vyskytne v hlavně nápad, který bude vyžadovat změnu v původním projektu. Pokud si například usmyslíte, že chcete změnit vzhled zábradlí nebo jeho výplně, klidně se můžete ozvat i na začátku výrobního procesu (nikoli však na jeho konci!). Délka výrobního procesu závisí na typu a rozměrů schodiště. Doba dodání hotových schodišť se pohybuje od čtyř do šesti týdnů.
Krok pátý aneb nebojte se směle vykročit!
Poslední fázi tvoří montáž, kdy tým odborníků zasazuje dřevěnou konstrukci do připraveného prostoru, což může trvat jen několik hodin, ale i několik dnů. Vše závisí od struktury a složitosti schodiště. Samotný proces umístění dřevěného schodiště nevyžaduje speciální předúprava, klade se na stávající podlahu. Jde o, jednoduše řečeno, "čistý" proces. V nejhorším případě jsou možné jen minimální opravy či úpravy stěn a stropu (např. zatření obložení prostoru, kde se schodiště spojuje se stěnou).
Dobrá rada místo závěru:
Jelikož každé schodiště je specifické svým dispozičným řešením a orientací v interiéru, do kterého bude zasazena, je přirozené, pokud se čekací lhůta o několik dnů prodlouží. Nevzdychejte předčasně, o co déle budete napjatě očekávat konečný výsledek, o to snadněji se vám bude později kráčet po schodech.