Jaký strop, vysoký nebo nízký?

Jsou místnosti ve vašem bytě příliš vysoké nebo naopak příliš nízké? Ať už se vás týká některý z těchto dvou problémů, dá se vyřešit. Dokonce je několik možností jak. Lidská schopnost vnímat prostor se totiž dá celkem dobře ovlivnit - například pomocí několika triků a optického klamu.

Optimální výška obytného prostoru je přibližně tři metry, světlá výška místnosti určené na bydlení by neměla být menší než 2,6 m. Zřídka, např. v podkrovních místnostech, může být pod některými trámy nejnižší podchodná výška 2,1 m. Všechny rozměry výrazně nad hranicí tří metrů nebo pod ní mohou u citlivých lidí vyvolat nepříjemné pocity. Příliš nízká místnost působí stísněně a deprimujícím dojmem, můžete mít dojem, jakoby měl na vás strop spadnout. Naopak velká výška obytné místnosti způsobuje pocity osamělosti, bezbrannosti, ohrožení - jakoby vám chybělo útočiště a bezpečí. Je však několik možností, jak oklamat lidské oko.

 

Pokud je příliš vysoko

V místnosti s opravdu vysokým stropem (čtyři metry a více), s jakým se setkáváme například v domech ze začátku minulého století, lze pomocí vložené konstrukce vytvořit dvě podlaží. Spodní úroveň se zpravidla používá jako obývací místnost, v druhé úrovni se vytvoří galerie, kde lze umístit postel, pracovní kout,knihovnu s místem na relaxování. V interiéru tak vzniká velmi atraktivní prvek. Takové řešení je však možné jen v opravdu vysokých a světlých místnostech s poměrně velkou podlahová plocha (část místnosti by měla zůstat neděleným a třeba je i místo na schody nebo žebřík). I v tomto případě platí staré známé pravidlo, že méně je někdy více. Pokud si těsně nad hlavou vybudujete nepatřičnou hmotu, bude vyvolávat stejné pocity jako místnost s nízkým stropem a vzdušný byt se změní na zastavěný tunel. Nenechte se proto bezhlavě unést každým nápadem, i když se na začátku zdá geniální, abyste nevyhověly z extrému do extrému.

Pokud je místnost nepříjemně vysoká, ale ne natolik, aby se do ní vešla galerie, další možností je podhled. Ten může být z jakéhokoliv materiálu. Dnes se nejčastěji používá sádrokarton, ze kterého se dá doslova čarovat. Je vhodný i pro zabudování různých druhů svítidel, případně klimatizace. Majitelé starších bytů s vysokými stropy mohou tuto skutečnost využít a například v předsíni či chodbě vytvořit pod stropem odkládací prostory na sezónní a neskladné věci, jako jsou lyže, kufry,.... Opticky lze v malé místnosti snížit strop i tak, že se po celém obvodu zkonsoliduje police - například na knihy. Vysokou místnost však lze snížit i bez vložených konstrukcí, podhledů či polic - pomocí barev. Pokud stěny rozdělíte ve výši nad dveřních zárubní a plocha nad bude mít tmavší barvu, místnost se bude zdát nižší. Tento trik působí oboustranně - v nízké místnosti musí být barva nad světlejší než ostatní části místnosti. Pokud je však barva stropu a části stěny těsně pod stropem stejná, vzniká opačný efekt - strop jakoby byl nižší. Vysokou místnost tedy můžete snížit tak, že barvu na stěnách ukončíte o něco niž.

 

Pokud je příliš nízko

V nízké místnosti máme možností na řešení mnohem méně. První zásadou je používat světlé barvy. Strop v nízké místnosti by rozhodně měl být co nejsvětlejší. Prostor se může opticky ještě více zvýšit, pokud se použije stejná barva na stěny i strop, a naše oči se určitě podaří obelhat, pokud použijeme na stěnách svislé pruhy. Velmi zajímavým a efektním řešením, ačkoliv finančně náročnějším, je umístit na stěny těsně pod stropem svítidla nasměrovány na strop, které z něj osvětlí co největší plochu.

Velký vliv na vnímání obytného prostoru a na naše pocity mají samozřejmě i velikost a rozmístění nábytku. Do nízké místnosti by jsme měli vybrat raději nízký, nejlépe světlý nábytek, který ji zbytečně nezatíží. Tmavý, masivní a vysoký nábytek je vhodnější do vysokých prostor, kde má dostatek prostoru na to, aby vynikal a mohl "dýchat".

 

Malý trik pro místnost s vysokým stropem:

Pokud na stropě umístíte cokoli, co přitáhne pozornost, nebo ho upravíte tak, aby upoutal, jakoby jste ho opticky stáhli níže.

 

Malý trik pro místnost s nízkým stropem:

Pohled by měli upoutat předměty a výrazné barvy níže pod stropem, samotný strop je vhodné upravit v nenápadných, světlých odstínech bez výrazného členění.

Spodní stranu stropu můžeme omítnout, ale také zakrýt deskami ze sádrokartonu apod.. Suchou cestou lze montovat i kazetové podhledy. Kazety se vkládají do nosných roštů zavěšených u stropu. Vzniklou dutinu můžeme využít k vedení elektroinstalace, montáže osvětlení a vzduchotechnického zařízení.Přímo na stropní panel se pak klade betonová vrstva, případně se ještě mezi dřevo a beton vkládá profilovaný plech. To zaručuje větší požární odolnost stropu a vodorovný podklad pro podlahu. Dřevo musí být samozřejmě dobře ošetřené proti plísním a škůdcům.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaký stropní systém?

Stropy patří do skupiny vodorovných nosných konstrukcí, které spolu s dalšími nosnými prvky zajišťují stabilitu...
více…

Jaké materiálové provedení vodorovných konstrukcí?

Mezi vodorovné nosné konstrukce řadíme kromě klenby stropy, které musí být dostatečně tuhé a s minimálním...
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vzduchotěsnost stavby a její kontrola

Netěsnosti ve stavební konstrukci mohou výrazně ovlivnit tepelné ztráty, povrchové teploty, vlhkostní režim konstrukce...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…