Jak izolovat spodní stavbu?
V případě, že máme postavený suterén z jiného materiálu než je vodotěsný beton, budeme muset vytvořit vrstvu hydroizolace ať proti zemní vlhkosti nebo tlakové, podzemní či srážkové vodě. K tradičnímu způsobu patří izolovaní suterénu minimálně dvěma vrstvami elastomér bitumenových pásů.
Prvním krokem při realizaci takové izolace je nanesení penetračního nátěru, který na sebe naváže prachové zrnka a zajistí lepší přichycení asfaltových pásů. Při výběru vhodných izolačních pásů si nechejte poradit odborníky, kteří vám pomohou zorientovat se mezi různými druhy asfaltových pásů s posypem nebo bez něj, s zpevňovací mřížkou, s hliníkovou vložkou a mnoha dalšími druhy. Po vytvoření izolace z asfaltových pásů, je třeba tyto chránit před poškozením buď drenážní fólií, nebo deskami tepelné izolace.
Dalším způsobem jak zaizolovat stěny a podlahu suterénu je použití 2-komponentní spárovací černouhelné hmoty. Hmota se nanáší na připravený, začištěný povrch upravený jednou vrstvou penetračního nátěru. Na první vrstvu spárovací hmoty o tloušťce 2 mm se položí armovací síťka. Tato se překryje druhou vrstvou černouhelné hmoty v takovém množství, aby přestala být síťka viditelná. Kdo touží po suchém suterénu může se rozhodnout i pro samolepící izolační fólii. Samolepící izolační fólie je vhodná na stěny, které jsou v přímém styku se zeminou, ale nejsou ohroženy tlakovou spodní vodou. Samolepící fólie se skládá z kvalitní dvojvrstvé, netrhavé speciální fólie s plastickou bitumen kaučukovou těsnící vrstvou.
Hydroizolace základové spáry
Na vytvoření bezpečné hydroizolace kontaktní základové spáry (mezi základem a stěnami) je třeba po obvodu základové desky vybetonovat do výšky 10 cm věnec s izolačním pásem o šířce nejméně 24 cm. Úkolem izolačního pásu je vodotěsně uzavřít spáry mezi základy a stěnami, případně mezi jednotlivými etapami betonáže. Izolační pás bývá vyroben z PVC a měl by být dostatečně široký, aby došlo k dokonalému přichycení k betonové hmotě, a tím i k vytvoření kvalitní izolace.
Tepelná izolace spodní stavby
Tepelná izolace spodní stavby se dlouhodobě využívala pouze jako ochranná vrstva proti mechanickému poškození hydroizolace. V současnosti se v zahraničí podílí velkou měrou na snižování tepelných úniků a tím i na snižování nákladů na energii. Bohužel u nás se tento fakt stále podceňuje. Proto se tepelná izolace spodní stavby často opomíjí. Účinná tepelná izolace objektu musí vytvořit souvislé obalení budovy dostatečně tepelně nepropustným materiálem. Z tohoto důvodu je například při výstavbě nízkoenergetických nebo pasivních domů nutná tepelná izolace i pod základovou deskou. Na zateplení suterénu, jakož i na ochranu izolace před mechanickým poškozením, se používají desky o tloušťce při nízkoenergetických domech 8 až 12 cm a při pasivních domech 16 až 20 cm.
Nejběžnějším tepelně-izolačním materiálem, který se používá pro zateplení spodní stavby je extrudovaný polystyren. Mezi jeho vlastnosti, které jej předurčují k použití na spodní stavbu, patří vyšší pevnost a mechanická odolnost. Pokud chceme sloučit tepelně-izolační a drenážní funkci můžeme použít desky z extrudovaného polystyrenu, které mají na povrchu nehnijící geotextilie odolné proti huminové látce z půdy, teplotním změnám i mrazu. Desky se připevňují na stěny bezrozpouštědlovými lepidly nebo se lepí bodově studeným asfaltem, tak aby vznikl přeplátovaný spoj a drenážní rohož zůstala na vnější straně. Podmínkou dobré funkce systému je účinná drenáž.