Jak na izolace základové konstrukce?
Základy a stěny suterénu musí splňovat důležité úkoly jako rozložení zátěže a zabránění přístupu vody a zimy do objektu. Vsakující srážková voda a vlhkost stoupající z podzemních vod - zemní vlhkost - namáhá všechny části stavebních objektů, které se dotýkají půdy. Zemní vlhkost pochází ze stoupající vlhkosti a ze srážkové vody, která prosakuje přes nesoudržné půdy nebo výplňový materiál.
Je třeba s touto vlhkostí počítat vždy, proto je kvalitní hydroizolace nevyhnutelná. Proti vytvoření krátkodobé vzduté vody, například při silných srážkách je třeba vybudovat drenáž. Vytvoření kvalitní a dostatečně chráněné hydroizolace vyžaduje i problematická tlaková voda vznikající, pokud se kolem objektu shromažďuje vzdutá voda, která nemůže na soudržné půdě v stavební jámě, později určené na zasypání, odtékat, nebo když stavební objekt zasahuje až do oblasti podzemní vody.
Dalším důvodem proč chránit spodní stavbu hydroizolací je ochrana konstrukčních prvků, zejména nechráněného železobetonu, který mohou poškozovat složky půdy rozpustné ve vodě, příměsi spodní vody, ale i průmyslové odpadní vody. V praxi rozlišujeme dva základní způsoby ochrany před vlhkostí a vodou: hydroizolační stavební materiály, které se přidávají na nechráněné konstrukce, a vodotěsné konstrukční prvky, například konstrukce z vodotěsného betonu. Při použití vodě nepropustného betonu odpadá vytvoření vrstvy izolace proti vlhkosti a vodě.