Jak na bezúdržbovou koupelnu?

Méně čištění, více lesku - o tom jistě sní nejedna hospodyňka, která tráví svůj čas věčným čištěním koupelny. Když k tomu ještě přičte marné pokusy na odstranění neodstranitelných skvrn od vodního kamene, výsledek je jasný. Čas strávený čištěním koupelny se začíná rovnat času, který tam tráví při vlastní hygieně. S tím je naštěstí konec. Na trhu se objevily výrobky a materiály, které se starají sami o sebe nebo vlastní údržbu velmi usnadňují.

Novou generaci keramických obkladů a dlaždic představují keramické prvky s aktivní povrchovou vrstvou a s výjimečnými hygienickými vlastnostmi, které zaručují maximální hygienu a snadnou údržbu nejen podlah, ale i stěn. Obklad s takovou úpravou má vysoké samočisticí a antibakteriální schopnosti. Na povrch keramické dlažby se nanáší a natavuje tenká, průhledná vrstva, která nemá vliv na vzhled a mechanické vlastnosti keramických prvků a která zlepšuje hygienické vlastnosti obkladu pomocí hydrofilního a antibakteriálního efektu. Životnost vrstvy je stejná jako životnost keramického obkladu či dlažby. Aktivní vrstva trvale odolává působení čisticích prostředků.

 

Hydrofilita (smáčivost) i antibakteriální účinek této povrchové úpravy mohou být aktivovány i slunečním UV zářením. V případě hydrofility to znamená, že povrch keramické dlažby přitahuje vodu, která tak získá mycí schopnost, protože částečky vody nevytvářejí kulovité kapičky, ale rovnoměrný souvislý vodní film. Částečky špíny se tímto filmem podmáčejí, rozpouštějí a odplavují z povrchu. Antibakteriální efekt spočívá v tom, že samočisticí vrstva při styku se vzdušným kyslíkem a vlhkostí, za pomoci slunečního světla nebo UV záření, vytváří aktivní kyslík. Ten na povrchu ničí organické látky, choroboplodné zárodky, bakterie, plísně, kvasinky atd. Aktivní povrch neutralizuje i zápach a zabraňuje jeho vzniku.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus