Eko-nábytek

Vnímavého spotřebitele by kromě ceny nábytku při jeho výběru měl zajímat i jeho původ, materiál ze kterého je vyroben a v případě dřeva i garance udržitelného hospodaření v lesích, odkud dřevo na nábytek pochází a také souvislosti s jeho výrobou, či respektováním práv dělníků.

Výběr materiálu

Před tím než se rozhodneme pro výběr nábytku z určitého materiálu, měli bychom o něm získat co nejvíce informací - kvůli našemu zdraví, i ochraně přírody. Pokud se např. rozhodneme pro bytové doplňky z hliníku, uvědomme si, že hliník je až 50 - krát energeticky náročnější na výrobu a zpracování než dřevo.

Pokud se nám líbí nábytek zhotovený z populárního teakového dřeva, vězme, že exotická, pomalu rostoucí dřevina teak sice patří mezi nejtrvalejší a nejtvrdší dřeviny na světě, ale výrobci teakového nábytku získávají materiál z plantáží na Jávě, díky čemuž se zalesněné plochy Jávy snižují ročně o několik tisíc hektarů. Stejně kritická je situace také v Malajsii, Barmě, Laosu či Kambodži. Přitom velmi dobrou náhradou teakového dřeva je akát.

 

Dřevěný nábytek z certifikovaného lesa

Spotřeba dřeva ve světě narůstá i v souvislosti s výrobou nábytku a narůstá tím i tlak na lesy, což vede k devastaci a odlesňování obrovských území. Tento problém se týká stejně ekonomicky rozvojových zemí i zemí EU, kde se často využívají nešetrné metody hospodaření v lese, mezi které patří holorubná těžba a přeměny přirozených lesů na plantáže a monokultury.

Preferováním nákupu dřevěného nábytku s certifikátem FSC se vytvářejí tržní stimuly na zlepšení řízení v lesích ve světě. FSC značka na výrobku dává spotřebitelům záruku, že nepřispívají k destrukci nebo nelegální těžbě lesů ve světě. Samozřejmě i u značky FSC je ideální zohlednit i zemi výroby, aby se zbytečně neprodlužovaly přepravní vzdálenosti.

Forest Stewardship Council (FSC) je mezinárodní nevládní organizace, která zastřešuje, vytváří a kontroluje systém certifikace FSC. Díky své transparentnosti a otevřenosti má FSC podporu největších mezinárodních ekologických organizací, jako například World Wide Fundfor Nature (WWF), Friends of the Earth (Přátelé Země), Greenpeace, stejně tak i velkých obchodních a dřevozpracovatelských řetězců, například IKEA, B & Q, Home Depot, Mondi nebo Kronospan.

 

Životní cyklus výrobku

Pojem životní cyklus výrobku je spojen s nástrojem na hodnocení životního cyklu LCA (Life Cycle Assesment). Životní cyklus výrobku můžeme nazvat také cyklem od kolébky do hrobu, protože zkoumá environmentální aspekty a dopady výrobku během celého jeho životního cyklu - to znamená od získávání surovin, které jsou potřebné pro výrobu výrobku, přes výrobu a dopady výroby na životní prostředí, dále přes realizaci výrobku (používání) až po ukončení životního cyklu výrobku, to znamená odstraňování odpadu.

S ohledem na životní cyklus výrobku je snahou, aby se na trhu použil pouze ten výrobce, který vyrábí kvalitní výrobky, které uspokojují požadavky a očekávání zákazníka, jsou cenově dostupné při zachování stejné kvality, jsou označeny ekoznačkou, zdravotně nezávadné a přispívají k ochraně životního prostředí. To platí i o nábytku.

 

Lokální versus exotický

Rovněž je rozdíl, pokud si vybereme nábytek vyrobený z lokálního resp. evropského dřeva nebo dáme přednost exotickému dřevu, na jehož dovoz přes polovinu planety bylo vyprodukováno množství skleníkových plynů.

Domácí výrobky si zaslouží naši pozornost nejen kvůli podpoře místní ekonomiky, ale i kvůli tradičnímu vzhledu a lepší kontrole původu dřeva a způsobu těžby.

Nábytek z exotického dřeva, jako je např. mahagon, eben nebo teak bez certifikace FSC nebo Fair Trade nezaručuje, že při těžbě a výrobě byl kladen vliv na životní prostředí, lokální problémy v zemích původu a pracovní podmínky domácích dělníků. Každý, kdo má možnost volby, by se před koupí exotického dřeva měl informovat, zda mu i domácí dřeviny dokáží poskytnout rovnocennou alternativu.

 

Nábytek z druhé ruky

Potřebujete zařídit dům a hledáte příznivé ceny a kvalitní zboží? Víte o tom, že si můžete vybrat a koupit i kvalitní použitý nábytek, koberce nebo lampy? Jaké jsou výhody použitého nábytku a jak na to při jeho hledání? Nákup použitého nábytku přináší mnoho výhod - společenských, ekonomických i ekologických.

 

Environmentální přínos

při koupi starého nábytku podpoříme ochranu životního prostředí, protože tak šetříme přírodní zdroje, klima, energii, či vodu, které by byly použity či znečištěny při výrobě nového nábytku. Starší nábytek je často kvalitnější a vydrží déle než ten nový, vyráběný sériově. Při použití staršího nábytku se zároveň vyhneme i "pachu novoty", který způsobují použité laky či barviva.

 

Ekonomický přínos

nemalým pozitivem nákupu použitého nábytku je i úspora peněz a nakonec i originalita, která se vymyká nejnovějším módním výstřelkům na trhu.

 

Společenský přínos

pokud nábytek přímo odkoupíme od jejich původních majitelů, podpoříme lokální lidí namísto toho, abychom naše peníze investovali do velkých obchodních řetězců s často neznámým nebo pochybným původem materiálu i výrobce.

 

A jak najít použitý nábytek a kam s vaším starým nábytkem?

Prodejny s komisním zbožím nebo bazary

Některé prodejny s použitým nábytkem nabízejí i výkup starého nábytku, nejen jeho prodej. Váš starý nábytek, koberce a jiné zařízení od vás vykoupí za výhodnou cenu a navíc si ho i odvezou přímo z vašeho domova. Takových prodejen je poměrně dost a jsou v každém větším městě známé jako prodejny s komisním zbožím nebo jako bazary.

 

Prodej a výměna přes internet

Na internetu je možné najít mnoho inzertních stránek s nabídkou použitého nábytku a bytových doplňků. Můžete vyzkoušet i světově nejrozsáhlejší portál poskytující prostor pro oběh zboží formou dražby na aukčním serveru eBay. Server je v angličtině a pomocí něho se dostanete i k nábytku ze zahraničí, je však nutné se zaregistrovat. Při nákupu použitého nábytku přes internet je na místě zvážit kromě ceny i přepravní vzdálenost, abychom šetřili nejen své peníze, ale i globální klima.

 

Starožitnictví

Pokud je váš starý nábytek zachovalý a má více než 100 let, je obecně považován za starožitnost a můžete ho zkusit prodat do některého starožitnictví ve vašem okolí. Momentálně je zájem také o nábytek ze 40. let 20. století.

 

Opravy a renovace nábytku

Někdy stačí málo a starý ošoupaný nábytek ve vaší domácnosti se přemění na originální kousek - stačí zapojit fantazii a trochu šikovnosti. Někdy postačí jen nový nátěr (v tomto případě upřednostněte nátěry vodou ředitelné a nepoškozující naše zdraví a životní prostředí) nebo výměna dvířek na skříňce, výměna skla, kliky či nový obklad.

Pokud nepatříte k domácím kutilům, při opravě a renovaci nábytku vám pomohou i firmy specializované právě na tuto činnost. Malá úprava staré kvalitní pohovky či výměna potahu vás přitom určitě vyjde levněji než koupě nového kousku ve stejné kvalitě. Totéž platí i při výměně dvířek na skříňkách či renovací starých masivních dveří nebo oken.

A jak změnit starou kuchyň k nepoznání? Dřevěný nábytek dokonale zbaven staré barvy opalováním, oškrabáváním a broušením v rámci finální úpravy napustíme včelím voskem a odměnou za namáhavou práci nám bude vysoce originální kuchyň jako nová v barvě přírodního dřeva s překrásnou kresbou letokruhů. Pak už stačí jen vyměnit úchyty a případně sklo na dvířkách a dílo je hotové.

Renovovat a opravit se dá téměř vše a je jen na nás, zda zapojíme svou fantazii a vkus. Pak určitě objevíme i ve starých věcech kouzlo a přetvoříme je na malá umělecká díla odrážející naši vlastní tvořivost.

Autor: Lenka Kostková