Jak vybrat pracovní, kancelářskou židli?
Mnozí z nás tráví větší část dne na pracovní židli, a proto je velmi důležité věnovat jí při výběru náležitou pozornost. Přitom nezáleží pouze na vzhledu či barvě. Tvar a forma židle by měly vycházet zejména z požadavků na její funkčnost. Dlouhé hodiny presezené za počítačem či pracovním stolem na nevhodné židli totiž bývají únavné nejen psychicky, ale i fyzicky.
Pokud máte sedavé zaměstnání, prosedíte asi čtvrtinu života. A pokud většinu tohoto času trávíte na špatné židli (a tedy v nevhodné poloze), časem zřejmě zanechá duševní práce stopy i na vaší tělesné schránce. Kromě typických bolestí zad, šíje či hlavy můžete očekávat také důsledky špatného trávení či dýchání nebo omezeného krevního oběhu.
Výběr židle tedy závisí zejména na tom, jak dlouho na ní budete sedávat. Na příležitostné sezení stačí i jednodušší (a levnější) model, ale pokud si na židli musíte poctivě odsedět osm nebo více hodin denně, vyplatí se investovat do dražšího modelu (ceny kvalitních židlí začínají asi tak na šesti až sedmi tisících). Kvalitnější pracovní židle jsou pohodlněji tvarované a dají se na nich nastavit i takové funkce, které běžné židle nenabízejí. Máte tedy více možností na to, abyste židli co nejlépe přizpůsobili své postavě. Kromě toho by dobrá židle měla i při sezení umožňovat pohyb, protože nehybné sezení je pro tělo nepřirozené.
Bližší pohled na cenovku
Rozhodování o koupi pracovní židle se může zdát složité, protože nabídka je opravdu široká. I když na první pohled mohou vypadat podobně, židle lze rozdělit do několika kategorií podle toho, co "dokážou" a jaký komfort poskytují. Pokud si tedy přesně promyslíte požadavky na vaši židli, výběr se vám bude postupně zužovat.
Nejdůležitějším kritériem je to, jak dlouho budete na židli sedávat. Jisté hranice si pak poměrně rychle stanovíte již pohledem na cenovku.
Přestože je téměř jisté, že od levné židle toho hodně očekávat nelze, tato zásada, bohužel, neplatí vždy i naopak. Ani vysoká cena totiž jednoznačně nezaručí vysokou kvalitu. Kromě ceny je jistým signálem kvality i záruka. Poskytuje se cca na 1 / 3 životnosti židle a při solidním výrobku by měla být asi 3 roky. Při standardní pololetní záruce tedy nečekejte žádné zázraky.
Pokud vám záleží na pohodlí a židli budete používat opravdu dlouhodobě, spolehněte se raději na renomované firmy a značky s tradicí. I zde se dá samozřejmě vybírat v několika cenových hladinách, přičemž cena závisí nejen na kvalitě materiálů či sofistikovanosti konstrukce, ale například i na jménu designéra ču image konkrétní značky. I u nás se dají koupit pracovní židle se slavným jménem, které jsou již technicky překonány, představují však symbol doby, stylu či společnosti. Taková "paní Židle" je více než funkční nábytek, je spíše uměleckým artefaktem. Jedním z kritérií při rozhodování může být tedy i to, zda chcete na židli zejména sedět, nebo vás má hlavně reprezentovat.
Pokud sedíte, vrťte se
Abyste při dlouhém sezení alespoň trochu odlehčili páteři, je dobré měnit pozice - a právě to by měla umožňovat dobrá pracovní židle. Měla by tedy být vhodně tvarovaná a vybavena nastavovacími mechanismy.
Nastavitelná výška sedadla by dnes již měla být samozřejmostí (pokud se nastavuje plynovým pístem, ten zároveň zajišťuje měkké dosednutí), u dražších modelů lze nastavit i výšku bederní opory, hloubku sezení (tedy vzdálenost opěradla od přední hrany sedadla), případně si lze zvolit i nastavitelné područky (do výšky i do stran).
Výška sedadla při správném sezení by měla být taková, aby lýtko a stehno svíraly pravý úhel. Přední část sedací plochy židle má být zaoblená a měla by se mírně snižovat, aby se odlehčily stehna a zlepšilo prokrvení nohou. Jednou z nejdůležitějších funkcí pracovní židle je správné podepření v oblasti beder, proto by se mělo dát opěradlo co nejpřesněji nastavit. Horizontálním pohybem opěradla lze měnit hloubku sedu, která je neméně důležitá jako výška bederní opory - pokud je vzdálenost opěradla a přední hrany sedadla příliš velká, sedadlo příliš tlačí pod kolena, pokud je příliš malá, stehna nejsou dostatečně podložena a sezení je nepohodlné. U luxusních modelů lze dokonce nastavit rádius obepnutí zad, aby židle sedla jako ulitá pro každou postavu.
Pokud si vybíráte velmi pohodlnou pracovní židli s područkami, měla by se dát nastavit jejich výška (aby byl v lokti pravý úhel), i šířka (jinou šířku přece potřebuje drobná žena a jinou statný chlap). Opěradlo hlavy ani opěrky rukou nejsou sice nezbytné, ale potěší. K vybavení luxusních pracovních židlí může patřit i tzv.. synchromechanika, která slaďuje nastavení sedadla a opěradla tak, aby zůstal úhel mezi sedákem a opěradlem vždy stejný. Pokud si tedy nakloníte opěradlo například více dozadu, změní se i sklon sedáku. Tato funkce by měla podporovat tzv.. dynamické sezení.
Pokud vás příliš možností nastavení spíše děsí či obtěžuje, zvolte si model se speciálním mechanismem, který podle hmotnosti sedící osoby automaticky nastaví přítlačnou sílu opěrky zad, a výšku sedadla si jednoduše upravíte klasickou páčkou.
Čtyřnohý přítel?
Pro pracovní židle jsou charakteristické pětiramenné podnože s kolečky. Klasické "čtyřnohé" židle (nazývají se i jednacími) neposkytují tolik možností nastavení a hodí se proto jen na příležitostné, ne na dlouhodobé sezení. Pokud si tedy jednou za čas přinesete práci ze zaměstnání i domů, mohou u vás při výběru židle převážit jiná kritéria než čistě funkční - například jak se židle stylem a barvou hodí k ostatního nábytku, zda ji lze použít i na jiném místě a na jiný účel (např. pokud přijde větší návštěva) a podobně.
U klasické pracovní židle či manažerského křesla je důležité, aby byla kolečka samobrzdící - taková, která se zablokují, pokud na ně nepůsobí dostatečná hmotnost. Při vstávání tak židle neujede a nepoškodí nábytek, stejně se předejde i nepříjemným situacím při sedání.
Kolečka vybírejte podle podlahové krytiny v pracovně či pracovním koutě - tvrdá kolečka jsou vhodná pro měkké krytiny (koberec, linoleum) a měkká na tvrdé podlahy (dřevo, laminát, dlažba). Namísto koleček mohou být na pracovní židli i tzv.. kluzáky (jakési "placky", podobné, s jakými se můžete setkat i při některých typech čalouněného nábytku), které jsou určeny zejména na měkké koberce.
Kůže, tkanina či síťovina
Pracovní židle se vyrábějí z kvalitních pěnových materiálů a často se právě na ně vztahují nejnovější poznatky vědy a techniky. Příkladem jsou materiály, které dokáží "vrátit energii" podobně jako podrážky špičkových tenisek. Výběr povrchové úpravy záleží zejména na osobním vkusu. Pokud si potrpíte na reprezentativní vzhled, sáhněte po luxusní kůži. Hodně vydrží, snadno se udržuje, a má styl. Ten, komu kůže nevyhovuje, může si vybrat z bohaté nabídky textilních potahů. Důležité je, aby byl povrchový materiál prodyšný a dal se jednoduše vyčistit. Praktické jsou i snímací potahy, které lze vyprat v pračce. Dnes jsou moderní i židle, které mají namísto čalounění pevnou a zároveň elastickou síťovinu. Na takové vzdušné konstrukci se člověk nespotí, ani když nemá v pracovně klimatizaci.
Podle čeho si vybrat pracovní židli?
Podle délky času, který budete na ní trávit,
ergonomického tvarování (židli je třeba si vyzkoušet podobně jako boty),
výšky a hmotnosti uživatele,
možností nastavení a ovládání, materiálu sedadla, jeho vlastností a možností čištění.