Ratanový nábytek

Výroba nábytku a doplňků z ratanu má staletou tradici. Je velmi oblíbený pro své dobré vlastnosti, trvanlivost a atraktivní vzhled. V každém kusu nábytku je zalita fantazie a zručnost jeho výrobce, ale i slunce a déšť, vedra a vlhkost exotických tropů. Nábytek z ratanu je kousek přírody v exkluzivním zhotovení.

Ratan je exotická dřevina, která roste v náročných klimatických podmínkách tropických džunglí Indonésie a Malajsie. Je to produkt tropické liány Calamus rotang. Tato palma má relativně tenký kmen, který roste do obrovských délek. Výhonky tlusté 2 až 4 cm mohou dosahovat téměř 200 m. Pro výrobu nábytku jsou nejvhodnější kmeny s tloušťkou 25 až 35 mm. Tenké kmeny rostou velmi pomalu a trvá 15 až 35 let, než vyhovují podmínkám na výrobu nábytku. Kmeny - pruty vyrostou plné, pevné a pružné, dají se ohýbat a tvarovat, přičemž neztrácejí své vlastnosti a kvalitu.

Skládají se ze dvou vrstev. Na povrchu mají pevnou kůru, která chrání vnitřní měkčí, porézní jádro. Neloupaný ratan, tzv.. Pulu, je vzhledem ke své struktuře a větší odolnosti vhodný do exteriéru. Vyloupaný ratan - Pitre patří do interiérů a krytých verand. Oloupáním vznikne dokonale hladký povrch. Liana se vaří v olejové lázni, zbaví se škůdců a impregnací získá vyšší trvanlivost. Nahříváním nad párou se potom podle forem tvaruje do žádaných tvarů. Když vychladne, po jednotlivých kusech se skládá a spojuje šrouby do celku. Oloupaná kůra se nařeže na pásky a použije k ozdobnému omotávání spojů.

Po vysušení přicházejí na řadu estetické úpravy. Jako každá dřevina, i španělský rákos se moří, čímž jeho povrch získává rozmanité barvy. Po vyschnutí mořidla se přelakuje vodním lakem.

Všechny tyto procedury se provádějí za minimálního použití strojů. Také spojování tvarovaných článků a vyplétání je ruční prací. Jen tak lze dosáhnout vysoce kvalitní výrobek a každý kus je v podstatě originálem.

Nábytek z ratanu má rovnoměrnou tloušťku, vysokou pevnost, ohebnost, nízkou hmotnost, dlouhou životnost, dobře snáší vlhkost a změny teploty. Velkou výhodou je jeho vzdušnost a snadná manipulace.

Ošetřování ratanu je nenáročné. Stačí jej otřít vlhkým hadříkem, případně vysát. Zahradní nábytek se může osprchovat a nechat volně vysušit. Velmi znečištěný nábytek se dá odmastit vodou, do které se přidá čpavek. Ratanový nábytek umístěný v exteriéru, kde je vystaven vlivům deště, znečištěného ovzduší a rozdílným teplotám, musí být ošetřen vrstvou laku, jehož účel je nejen estetický, ale i ochranný. Ochranná laková vrstva by se měla pravidelně obnovovat.

Prodejci ratanového nábytku doporučují nenechávat křesla na stále vlhké půdě. Permanentní vlhkost může pronikat do konstrukce křesla a postupně ho může napadnout plíseň. Ratanový nábytek je nejlepší postavit na dlažbu pod stříšku.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus