Relaxační pohovka - postup výroby

Volný čas je pro každého z nás vzácný a trávíme ho různě. Čas od času však i ten největší workoholik touží sednout si k televizoru, ke knize, pohoupat se nebo se jen jednoduše natáhnout. Někdo by chtěl možná všechny tyto činnosti dělat najednou, ale to se prostě nedá! Nebo, že by přece ...?

 

Relaxační pohovka spojuje funkci postele a houpacího křesla. Sklon opěradla pod úhlem 120 ° nám pomůže dobře se uvolnit a její tvar a uložení na podstavci umožňuje pomalé houpání. Pokud při výrobě dodržíme tvar a všechny rozměry, umístíme těžiště do nejnižšího bodu pohovky. Dáme jí tím výbornou vlastnost reagovat na naše vrtochy. Když si sedneme na pohovku a ruce necháme volné vedle sebe, bude se pomalu houpat, postupně se zastaví. Paty a hlavu budeme mít přibližně ve stejné výši.

Pokud nás však bolí nohy a chceme je mít vyloženě výše, stačí přemístit ruce za hlavu a pohovka se rozhoupe a stabilizuje se v požadované poloze. Pokud se chceme dívat televizor nebo více sedět než ležet, přesuneme ruce opět vedle sebe a jemně si posuneme nohy více dopředu. Pohovka zareaguje a překlopí se do polohy, v níž budeme pohodlně sedět. Při houpání nám stačí přesunout ruce za hlavu a pak je vrátit zpět. Pohovka se rozhoupe a chvíli se pomalu houpe.


Použitý materiál

Je třeba vybrat si dobrý materiál, aby kromě pohodlí plnil tento výrobek i estetickou funkci, na kterou je předurčen. Vhodná je spárovka nebo lepené velkoplošné desky z tvrdého dřeva (buk, dub, jasan) o tloušťce nejméně 28 mm. Důležitým prvkem je i matrace, hodně záleží na barvě a kvalitě potahové látky. Velmi dobré jsou tlustší materiály - například manšestr.

 

Použitý materiál

Název Kusy Rozměr (mm)
bočnice 2 8 x 200 x 1850
příčka pohovky 3 28 x 200 x 740
noha podstavce 2 28 x 200 x 800
příčka podstavce 2 28 x 80 x 830
vodítko 2 50 x 40 x 780
šroub (samořezný) 24 Ø 4 x 60
matrace 1 100 x 740 x 2000

 

Postup výroby

Velké rozměry bočnic mohou způsobovat potíže při přesném označení jejich tvaru na plochu spárovky. Musíme si dát pozor zejména na oblouk v prostředku bočnic, který zajišťuje jejich houpání. Musí být rovnoměrný a přesně navazovat na jednu i druhou stranu. Rameno bočnice, určené k podepření trupu, by mělo být až po střed oblouku dlouhé asi 1090 mm. Rameno pod nohama trošku kratší - asi 1000 mm. Obě ramena se směrem do středu rozšiřují od počátečních 45 mm až do 200 mm v prostředku.


Dřevěná konstrukce

Samotná výroba dřevěné konstrukce není složitá. Tvarově složitější dílce (bočnice pohovky, nohy podstavce) vyřízneme kmitavou přímočarou pilkou. Vybereme si dílec, který se nám podařilo vyřezat a dokonale ho obrousíme do finálního tvaru. Vhodné jsou brusky na zakřivené plochy (pásová, válcový brusné nástavce na vrtačku). Obroušený dílec nám poslouží jako šablona pro opracování druhého, teprve vyřezaného dílce, který na něj položíme a pevně spojíme svorkami alespoň na třech místech. Do horní ruční frézky upevníme rovnou frézku s vodícím kolečkem. Ta nám umožní okopírovat tvar spodního dílce a odfrézovat materiál po celém obvodu. Takto dostaneme dvojice zcela stejných dílců. Je velmi praktické, pokud ještě jednou použijeme frézky a na vyrobených dílcích jemně opracuje všechny hrany.

Příčky pohovky, podstavce i vodítka vyřízneme formátovací pilou. Bočnice pohovky a nohy podstavce spojíme s příčkami samořezných šroubů, přičemž dbáme na přesnost a kolmost předvrtávaných otvorů, které se doporučují vrtat na stojanové vrtačce. Menší problém nám může způsobit i frézování oblouku do vodítek bočnic, ale při troše trpělivosti to zvládneme. Oblouk musí být také hladký a plynulý, zářezy a nepřesnosti můžeme pozdější pocítit při houpání. Vodítka přišroubujeme k příčkám stojanu tak, aby po vložení pohovky zůstal prostor mezi bočnicí a stěnou vodítka na každou stranu nejméně 2 - 3 mm.

 

Ložná plocha

Pro uložení matrace musíme zvolit co nejlepší ložnou plochu. V úvahu přicházejí zejména dvě alternativy. První je uložení lamel do smrkových lišt s připravenými lůžky. V tomto případě přišroubujeme lišty z vnitřní strany bočnic asi 3 - 4 cm pod horní okraj. Druhá alternativa vyžaduje navrtání průběžných otvorů asi 3 cm pod horním okrajem obou bočnic. Ložnou plochu v tomto případě vytvoříme z hrubé plachty textilie, kterou je třeba po krajích přeložit. Do přeložených okrajů pak uděláme díry a na jejich místo založíme plechové cvoky. Textilii napneme mezi bočnicemi šňůrou (může být bílá šňůra na prádlo) po obou stranách. Propletená šňůra plní na bočnicích estetickou funkci.


Čalounění

Přípravu matrace je vhodnější svěřit odborníkům, pokud však máme dostatek zkušeností v této činnosti, můžeme si poradit i sami. Kypřicí vrstvu vytvoříme z PUR pěny (molitan) vyšší hustoty, protože příliš měkké čalounění je nepohodlné. Měla by být hrubá alespoň 10 cm. Molitan je třeba rozřezat na alespoň 5 dílů, přičemž prostřední musí mít čela seříznutá došikma. Jinak se nám čalounění po vložení mezi bočnice deformuje. Potah musí pod molitanem na obě strany přečnívat alespoň o 15 cm, aby se dal připevnit na příčky pohovky (suchý zip). Svrchu je potah prošitý až na spodní vrstvu tak, že obepíná všech pět dílů molitanu. Není chybou, pokud jsou mezery mezi díly větší, po vložení do pohovky se ztratí.

Poznámka: Pokud po montáži a vložení čalounění zjistíme, že těžiště se nám nepodařilo umístit přesně do prostředku a pohovka se příliš naklání na jednu stranu, můžeme ho upravit volnými polštáři pod hlavu nebo nohy.

 

Povrchová úprava

Povrchovou úpravu je nejvhodnější dělat ještě před montáží. Nátěr použijeme podle vlastního vkusu a možností. Pokud ho budeme nanášet ve směru vláken dřeva, zvládneme to i štětcem. Stačí dva nánosy. První - řidší - je třeba po vyschnutí jemně přebrousit. Místa na vodítkách, kde se budou pohybovat bočnice, je vhodnější nelakovat, pouze napustit jedlými oleji, protože na lakovaných plochách může pohovka při houpání vrzat.

Pokud si vaši nejbližší zpočátku neodpustí nepříjemné poznámky jako například, co to děláte za hloupost a že zbytečně ztrácíte čas, nic si z toho nedělejte a vydržte! Po dokončení vám budou slastnou odměnou jejich závistivé pohledy a skutečně komfortní a plnohodnotný relax.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Šatní skříň na míru nebo z obchodu s nábytkem?

Úložné prostory, ať chceme nebo ne, musí být součástí našeho bydlení. A úložným prostorám již léta vévodí...
více…

Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Kosmetický koutek v bytě - přání každé ženy

Ženy stráví úpravou svého zevnějšku opravdu hodně času. Možná jsou i u vás, po celém bytě roztroušené...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Potřebuje novou sedačku? A co jí raději šikovně prodloužit život!

Sedací soupravu kupujeme s tím, že nám bude sloužit mnoho let. Ale často se nám omrzí dříve, než se stane hodnou...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…