Jak na osvětlení v podkroví?
Podkroví domů bývaly kdysi třinácté komnaty, kam směli vstoupit jen dospěláci. V šeru tajemného a neprobádané prostoru se ukrývali svědci - předměty, které by mohly vyprávět o lidech i domech dávno zapomenuté příběhy. Ty časy jsou však pryč. Díky moderním stavebním technologiím v podkrovích vznikají obytné prostory, kterým nechybí nic z komfortu bytů na žádném jiném podlaží.
Tyto byty však mají něco navíc: jsou blíže ke hvězdám, mají jiný výhled a určitý druh soukromí, který jim lze závidět. Výjimečnost jim dodávají šikmé stěny a nejednou i dřevěné trámy, které nejsou překážkou, abyste tento malebný prostor moderně zařídili.
Elektroinstalace svěřte odborníkům
Denní světlo do podkroví přivedou střešní okna nebo vikýře. Po setmění a při špatném počasí se však bez umělého osvětlení neobejdete. Dobře navržené a zrealizované osvětlení v podkroví navodí tu správnou atmosféru, podtrhne zajímavé detaily, dodá prostoru hloubku i výšku.
Už při rekonstrukci podkroví je třeba dbát na vybudování elektroinstalace tak, aby nebyl problém zapojit jednotlivé elektrospotřebiče a různé druhy svítidel. Tyto práce je třeba svěřit odborníkům i proto, že prostory pod střechou vzhledem k množství izolačního materiálu a dřevěných trámů vyžadují mnohem náročnější protipožární zabezpečení.
Správným řešením je kombinace
V podkroví, ani v jiných obytných prostorech domu nebo bytu, nestačí centrální osvětlení. Nezáleží na tom, zda jde o podkrovní pracovnu, obývací pokoj nebo kompletní byt.
Každý pokoj nebo prostor podkroví má zóny, kde se provádějí různé činnosti, které vyžadují odlišné druhy a intenzitu osvětlení. Správné osvětlení prostoru vždy dosáhneme kombinací bodového a rozptýleného světla. O umístění a počtu svítidel rozhoduje v první řadě kvalita vidění. Tvar, velikost a barvu osvětlovacích těles je třeba volit podle celkového stylu zařízení interiéru. Přehnaně úsporné osvětlení negativně působí na psychickou pohodu člověka a naopak, dobře zvolené a umístěné světelné zdroje podporují výkonnost při duševní práci, vytvářejí příjemnou atmosféru při relaxaci a zklidňují smysly.
Celkové osvětlení
Na celkové osvětlení místnosti jsou nejvhodnější závěsné lampy, dodávající jemné rozptýlené světlo, které postačuje na orientaci v prostoru, na osvětlení nábytku a předmětů. Vypínače by měly být u dveří. V průchozí místnosti musí být možnost světlo zapnout a vypnout na obou koncích. Moderním řešením, které ušetří až 80 procent energie, jsou senzorová svítidla. Nejlépe se uplatňuje na schodištích a chodbách v podkroví, ale dají se použít i v celých bytových domech. Úspory energie přinášejí i svítidla, která místo klasických žárovek využívají úsporné zářivky.
Bodové lampy v interiéru
Většinu pokojů využívají obyvatelé bytu na mnoho různých činností. Účelové či lokální osvětlení slouží při práci, na čtení v křesle nebo v posteli, při přípravě jídla v kuchyni, může osvětlovat například jídelní stůl, jakož i zrcadlo či vnitřek skříně. Může efektně osvětlit i zajímavý obraz, sochu či rostlinu a zvýraznit tak část interiéru. Na účelové osvětlení, které má světlo orientované většinou jedním směrem jsou nejvhodnější bodové lampy, které se dají dobře upevnit nejen na stěnu, ale i na stůl a nábytkové skříňky. Jsou konstruovány tak, aby se příjemné světlo dalo nasměrovat podle potřeby a osvětlit konkrétní prostor.
Náladové osvětlení
Také dekorativní stolní a stojací lampy různých výšek jsou účinným prvkem zařízení podkroví. Jejich jemnému rozptýlenému světlu nejlépe odpovídá označení "náladové". Lampa umístěna za televizním přijímačem brání vytváření odlesků na obrazovce a redukuje kontrast mezi světlem z obrazovky a tmavým pozadím. Stojací lampa na úrovni podlahy dodá místnosti hloubku.
Pokud se rozhodnete vytvořit si kombinaci bodového a rozptýleného světla v podkroví sami, možná na to budete potřebovat trochu více času. Nejprve musíte zvážit, jaké aktivity budete v podkroví provádět, co potřebujete lépe vidět a jakou atmosféru vytvořit. Zjistíte, kde potřebujete účelové osvětlení: na vaření a stolování, na práci či na čtení. Ke zmírnění kontrastů mezi světlými a tmavými místy přidejte náladové osvětlení, které vytvoří atmosféru. Lampy působí v prostoru nejen světlem, ale i tvarem, vzory a barvami stínidel. Vstaňte a sedněte si v místnosti, abyste zjistili, zda svítidla neoslepují a nevytvářejí nežádoucí stíny. Vypínače musí být snadno dostupné. Celkový dojem nejlépe posoudíte z dálky. Nezapomínejte, že barva stěn, stropu i nábytek odrážejí a pohlcují světlo různými způsoby. Jednoduchá odpověď na otázku, kolik světla potřebujete v různých místnostech, neexistuje. Nejdůležitější je, abyste se v podkroví cítili příjemně.