Jak na správné osvětlení místností?

Správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem, ale i s naší psychikou úplné divy. Pokud budeme mít jednotlivé místnosti správně osvětlené, budeme se v nich i lépe cítit - vyrovnaně, příjemně, lépe se i soustředíme. Pokud ale nedosáhneme světelnou pohodu, nedosáhneme ani svou pohodu. Nesoustředěnost, zkažené oči, neustálý pocit nespokojenosti - toto vše může být důsledkem špatně zvoleného osvětlení.

 

Při návrhu a výběru vhodného osvětlení je proto třeba zvážit mnohé aspekty, mezi než patří i funkčnost jednotlivých místností. Dnes si tedy posvítíme na každou z nich.

 

Obývací pokoj

V obývacím pokoji si obvykle každý chce pověsit hezký lustr. Vývod na stropní světlo bývá zpravidla uprostřed místnosti, zatímco konferenční stolek se nachází jinde. Pokud se nám nechce předělávat elektroinstalaci, nemusíme. V obývacím pokoji se bez centrálního osvětlení snadno obejdeme. Zastanou jej například nepřímo svítící stojanová lampa nebo nástěnná světla. Odpadá tak problém, jak sladit design mnoha svítidel. Na vytvoření atmosféry stačí podle odborníků jedna stojanová lampa, ale záleží na tom, co dokáže. Některé typy svítí nepřímo na strop, nepřímo na stěnu a přímo dolů. Tyto světelné toky se dají různě kombinovat a stmívat.

Při sledování televizoru se již nedoporučuje světlo za, ale naopak před obrazovkou, aby rám televizoru nezůstal ve stínu. Na tento účel stačí 25 W žárovka, svítidlo musíme vybrat a umístit tak, aby neoslňovalo a neodráželo se v obrazovce. Na čtení a psaní u stolu jsou ideální lampy s kloubovým ramenem, které umožňují nastavit polohu a směr světla na střed pracovní plochy. Tyto lampy lze volně postavit, připevnit speciálními
úchytkami k desce stolu nebo na zeď.

Při čtení u stolu nebo v křesle je třeba se vyvarovat velkých kontrastů, a proto je dobré použít ještě další světlo, které hladinu vyrovná.

 

Jídelna

Jídelní stůl je místo, kde se odehrává společný život rodiny a světlo tu hraje významnou roli. Především by neměla chybět regulace intenzity. Ideální je i možnost oddělit tok světla dolů na stůl a nepřímo na strop. Lidskému oku jsou nejpříjemnější teplé odstíny. Vhodné je tedy světlo matné žárovky nebo teplé bílé třípásmové zářivky.

Nad stoly déle než 3 m je vhodnější svítidlo s dlouhou zářivkou namísto lustru s řadou bodových halogenů. Zářivka vytvoří příjemné, rovnoměrně rozptýlené osvětlení. Halogenová bodová světla naopak vydávají intenzivní ostré přímé světlo a pohled do nich není příjemný. Byly vyvinuty na nasvětlení objektů ve výlohách obchodů, ne pro domácnosti. Proto by jsme se měli snažit jejich použití v bytě co nejvíce eliminovat.

 

Kuchyně

Velkou pozornost vyžaduje také pracovní plocha v kuchyni. Právě ta je nejčastěji místem úrazu, při špatném osvětlení se člověk pořeže či popálí, ani neví jak. Musí se zde použít o strop odražené, rozptýlené intenzivní světlo, které nevytváří stíny a odlesky. Pod horní skříňky se v závislosti na velikosti pracovní plochy mohou doplnit zářivky s výkonem minimálně 75 W. Výrobci nabízejí možnost vytvářet paralelně zapojené sestavy po celé délce linky.

 

Ložnice

V této místnosti záleží na jejím zařízení. Pokud je v ložnici jen postel, není třeba zde hlavní světlo, ale je dobré od vstupu ovládat lampičky u postele. Pokud je v místnosti i úložný prostor, pak by měl být dostatečně osvětlen (žárovka či úsporná zářivka s výkonem 100 až 150 W). V případě, že je svítidlo zabudováno přímo do skříní, musí být dodrženy požadavky požární bezpečnosti, tj. dostatečná izolace zdroje a kabelů. Výrobek by měl mít atest na instalaci do nábytku. V tomto případě je také velmi příjemná možnost ovládat světlo z postele (vyvarujete se tápání ve tmě). Situaci řeší dvojitý vypínač přímo při posteli, nejlépe jeden na toto světlo, druhý k lampičce na čtení

 

Koupelna

U zrcadla je lepší použít dvě svítidla na bocích než jedno nad, protože efekt koukání se do zrcadla spočívá v tom, že se v zrcadle odrazí osvětlená tvář bez stínů. Na stropě pak je třeba dbát na to, aby vlákno žárovky či zářivka byla umístěna pod, ale ne nad stropem jako zcela nevyhovující stále ještě rozšířené bodové halogenové žárovky, které osvětlují jen podlahu, strop a horní polovina stěny zůstávají tmavé, a tím se v koupelnách vytváří nerovnoměrné a ostré osvětlení.

Svítidla v koupelnách podléhají přísným rozdělením podle zón. Pro zvýšení bezpečnosti je ideální použití kombinace bezpečného napětí 12 V a krytí IP44.

 

Vhodná intenzita osvětlení

Odborné publikace uvádějí vhodnou intenzitu osvětlení pro určité druhy práce měřenou v luxech. Tyto hodnoty si ale sami v bytě nezměříme. Máme však alespoň základní radu. Na čtení je vhodná úsporná žárovka nebo zářivka s výkonem 60 či 75 W. Do lampičky u postele stačí 40 až 60 W. Klasická žárovka ze svého příkonu spotřebuje 95% na teplo a jen 5% na světlo. Stínidlo lampy s žárovkou 60 W se zahřeje až na teplotu 80 ° C. Když si čtete u stolu s rozpálenou lampou kousek od hlavy, ohrožujeme si své zdraví. Zářivka ani úsporná žárovka mnoho tepla nevydávají, teplota stínidla dosahuje nejvýše 40 ° C.

 

Důležitá je i barva

V domácnostech, kde se jen výjimečně míchá světlo denní a umělé, je nejlepší používat teple bílé odstíny, které jsou oku v nočních hodinách nejpříjemnější. Žárovka s výkonem 100 W má teplotu chromatičnosti 2.700 ° K. Staré zářivky svítily nepříjemně zeleně. Moderní typy jsou již třípásmové a už mají všechny 3 barevné složky. Přirozené denní světlo je ve skutečnosti chladně modrobílé (teplota 8.000 ° K).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Designová svítidla – neviditelná i extravagantní

Svítidla jsou v interiéru především funkční záležitostí, designéři vás ale vyvedou z omylu, pokud si myslíte,...
více…

3 typy osvětlení, které by ve vaší ložnici neměly chybět

Ložnice je jednou z našich nejosobnějších místností a přesto, že v ní většinu času trávíme spánkem, bychom...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Jak vybrat vhodné osvětlení do bytu?

Výběr osvětlení není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V případě osvětlení...
více…

Rostliny, které zútulní kuchyně i koupelny

Můžete mít byt s deseti velkými slunečními místnostmi, vybavenými perfektním nábytkem a skvělými doplňky, ale...
více…

Ložnice má být romatická a sexy!

To je jedna z jejích hlavních úkolů. Vždyť v nudné ložnici se člověku nemůže ani pořádně spát, a ne se...
více…

Vytvořte si ložnici ideální pro váš relax a odpočinek!

Neustále někde čteme, že ložnice je místnost, v níž se máme oddávat relaxu a oddychu. No jak něčeho takového...
více…

Každá místnost potřebuje jiné světlo

Každá místnost má specifické nároky na osvětlení. Jiné světlo je třeba v ložnici, jiné v koupelně, jiné v...
více…

Ložnice a úložné prostory

Podívejme se pravdě do očí! Kolik je u nás doma věcí a věciček, které vůbec nepotřebujeme nebo o jejich...
více…

Jaké povlečení do ložnice?

Říká se, že dobrý hotel poznáte podle bílého ložního prádla .. Má to svou logiku - na bílém ložním prádle...
více…